Finále Plzeň rozdalo Zlaté ledňáčky, nejlepším filmem je Budiž světlo

Letošní 33. ročník filmového festivalu Finále Plzeň byl slavnostně zakončen udělením cen Zlatý ledňáček. O vítězích tradičně rozhodly mezinárodní i studentské poroty. Festival se konal v západočeské metropoli od 25. do 30. září. Nejlepším filmem se letos stalo slovensko-české drama Budiž světlo. 

O Zlatého ledňáčka se letos ucházelo 9 snímků v kategorii Hraný a animovaný celovečerní film, 8 dokumentárních snímků, 7 projektů v soutěžní sekci TV a internetová tvorba – seriály a 6 v TV a internetová tvorba – film a minisérie. V soutěži o Zlatého ledňáčka studentských krátkometrážních snímků soutěžilo 6 děl.

Zlatého ledňáčka za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film získal slovensko-český film Budiž světlo. Film uvede 5. října na druhém programu Česká televize v rámci pětice nových slovenských filmů, z nichž další dva (Trhlina a Čiara) mohli vidět i diváci letošního festivalu. Podívat se na něj můžete hned za poplatek i na následujícím odkaze.
Porota se jednomyslně rozhodla ocenit tento film, protože ji zaujal velkým smyslem pro lidskost a také způsobem, jakým zpracovává podtón nacionalismu, portu rovněž ohromily působivé výkony a  jemné a zároveň efektní vyprávění.

Zlatého ledňáčka za nejlepší dokumentární film získal snímek nedávno zesnulého režiséra Artemia Benkiho Sólo.

Podle poroty jde o krásně intimní a jemně vykreslený portrét nadaného klavíristy, který se snaží vyrovnat s realitou a zvládnout cestu z psychiatrické léčebny zpět do života. Tento dokument přesahuje typické filmové přístupy k problémům v oblasti duševního zdraví. S pozoruhodnou otevřeností nám hlavní hrdina přibližuje své zkušenosti a vyjadřuje hlubokou moudrost o stavu lidstva. Kromě osobního příběhu protagonisty zkoumáme hranice křehké společnosti, která měří své občany podle vnějšího úspěchu.

V kategorii televizních a internetových projektů (seriál) zvítězil 8. díl internetového seriálu Mall TV #martyisdead, který byl mimo jiné nedávno nominován na Cenu Emmy v mezinárodní kategorii.

Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „film a minisérie“ získal televizní film Víta Karase Beze stopy, který vznikl v produkci České televize.

Cenu filmu na Finále Plzeň 2020 porota udělila podle svých slov univerzálnímu příběhu, který jako by patřil do jiné éry, dokud divák postupně neodhalí celý obraz. V izolovaném prostředí a s vynikajícím obsazením se režisér detailně zabývá řadou současných otázek a vytváří postavy, se kterými se lze ztotožnit a zároveň jsou záhadné.

Nejlepším studentským krátkometrážním filmem se stalo Volání divočiny od Karolíny Peroutkové z FAMU.

Cenu studentské poroty Západočeské univerziry získal film Vlastníci v kategorii Celovečerní film. V kategorii dokumentu studenti ocenili film Kiruna – překrásný nový svět. V kategorii seriál studentská porota ocenila 4. díl minisérie HBO Bez vědomí a televizní film České televize Klec, který režíroval Jiří Strach.

I přes současnou složitou situaci a řadu bezpečnostních opatření proběhlo během šesti dnů více než sto projekcí, každý festivalový den přinesl alespoň jednu premiéru nebo předpremiéru a do Plzně dorazila řada filmových hvězd.

„Festival se letos konal v netradičním termínu, vlastně jsme letos připravovali festivaly dva – jeden na jaře, který nemohl být, a druhý na podzim, který jsme zdárně zvládli a dopadl skvěle. Filmoví fanoušci chodili na filmy, bavili se, byli srdeční a také disciplinovaní. Moc bych jim za to chtěla poděkovat. Rovněž od hostů a tvůrců jsme cítili velkou radost, že se můžeme opět všichni potkat,“ řekla ředitelka festivalu Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, AČFK, Česká televize, DAFILMS.cz, Artcam, Mall TV © 2020