Anifilm 2020 – Festivalové tipy na pátek

Dnešek i nadcházející víkend je i výlet do Liberce na Anifilm jedinečnou možností, jak si naposledy užít filmové projekce v kině (od pondělí dojde k opětovnému uzavření kin miminálně na 14 dní). V Liberci je pro návštěvníky festivalu připraven pestrý program plný celovečerních filmů pro děti i dospělé, krátkých a studentských animovaných filmů, abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her.bVečer se denně na Náměstí Edvarda Beneše promítá animovaný hit. Filmy můžete vidět v kině Varšava, Cinema City, na zámku, v Aule G TUL, v Grandhotelu Zlatý lev a v Lidových sadech.

Návštěvníci letošního Anifilmu

Tipy na festivalový pátek

Simpsonovi – výběr Davida Silvermana – 11.30 Zámek, Zrcadlový sál

Porotce letošního Anifilmu a spolutvůrce legendárního seriálu Simpsonovi David Silverman vybral exkluzivně pro Anifilm sedm svých oblíbených epizod, které promítá festival v jednom bloku. Čeká vás celých 195 minut zaručené zábavy se seriálem, který slaví letos už 30 let!

Simpsonovi

Kábulské vlaštovky – 16.30 Cinema City, sál č. 1

Emočně silná a elegantně animovaná adaptace stejnojmenného románu se odehrává na konci devadesátých let v hlavním městě Afghánistánu Kábulu. Historik Muhsín a umělkyně Zunajra by rádi věřili ve šťastnou budoucnost svého manželství, jenže se ocitají uprostřed temné éry afghánské historie. Zničené město ovládá Tálibán a násilí a ponižování žen jsou každodenní součástí života. Když Muhsín podlehne davové hysterii a zúčastní se kamenování prostitutky, marně u své ženy hledá odpuštění. Umění, víra ve vzdělání ani láska zřejmě nemají v této ponuré době šanci. Autorem předlohy je alžírský spisovatel Mohammed Moulessehoul, autor románu Černá vdova, který publikuje z cenzurních důvodů pod pseudonymem Yasmina Khadra. Kábulské vlaštovky vyšly v roce 2002, v době, kdy byly zobrazované události v živé paměti (ačkoliv příběh je fiktivní). Film ženského autorského dua Zabou Breitman a Eléa Gobbé-Mévellec měl premiéru o celých 17 let později, přesto však neztrácí na naléhavosti vyznění, atmosféře ani síle tématu. Získal celosvětové uznání a byl mimo jiné promítán v sekci Un certain regard v Cannes.

Kábulské vlaštovky (foto: Memento Film Distribution)

Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon – 20:00 Náměstí Edvarda Beneše

Blízké setkání třetího druhu s nejoblíbenějším ovčím stádem v novém filmovém dobrodružství. Protože má Shaun jako vždy plná kopýtka práce s drážděním farmáře a psa Bitzera, ani si nevšimne podivných světel oznamujících tajemného návštěvníka z jiné galaxie… Poblíž farmy havaruje jedna pěkná mimozemská rošťanda Lu-Lou. Její nadpřirozené síly a lumpárny galaktických rozměrů jsou přesně to pravé ořechové pro nezbedného Shauna. Ten se rychle chopí nové příležitosti a vyráží na intergalaktickou misi zachránit malou návštěvnici před ďábelskou organizací, která se ji snaží chytit a zneužít pro své nekalé cíle. Podaří se Shaunovi a jeho stádu odvrátit Farmageddon? Držte si klobouky, vydáváme se na vzrušující sci-fi dobrodružství až do hlubokého vesmíru. Jo a cesta tam vede skrz automyčku!

Homeless – 23.30 Kino Varšava

Zdá se, že svět už nikdy nebude tím, čím býval – přehlídkou konzumeristických sobců zaslepených učením kapitalistických bohů volného trhu, burzy cenných papírů a nakupování jako jediného správného způsobu trávení volného času. Všechny virtuální peníze totiž záhadně zmizely (respektive někdo je ukradl) a společnost postavená na nerovnostech, materialismu a hromadění kapitálu je ohrožena. Otázkou však není, co si počnou průměrně bohatí obyvatelé velkých měst, nýbrž jak se k novému (ne)řádu světa postaví hrdina tohoto drsně satirického snímku Raúl a jeho společenství „bezdomovců z přesvědčení“. Doteď žili na skládce jako vyděděnci, kteří propadli systémem. Bez povrchní a na požitky zaměřené společnosti ale těžko mohou být nadále jiní, výjimeční a hrdě bez domova! Jejich mise je tak jasná – systém musí být znovu nastolen. Řízením Boží prozřetelnosti na tento nesnadný úkol naštěstí nebudou sami. Špinavá řeka jim totiž přihraje pomocníka v podobě milionářského synka, jehož největším snem je přestat být bohatý a žít stejně jako Raúl. Podaří se jim znovu nastolit kýženou vládu peněz a korporací? A kdo vlastně stojí za zmizením všech finančních prostředků? Modlete se, konec je blíž než blízko.

Homeless

Program Anifilmu najdete zde: http://www.anifilm.cz/cs/program/09-10-20/

Z důvodu vedení databáze kontaktů a možnosti trasování si každý návštěvník Anifilmu musí zakoupit akreditaci, která je nutnou podmínkou ke vstupu do všech programových míst letošního ročníku festivalu. Vyřízení akreditace je v tomto roce nevyhnutelné také pro účast na programu zdarma – pro tento účel Anifilm zavedl nový typ akreditace Visitor Basic.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, Bohemia MP, Memento FD, Fox TV © 2020

%d blogerům se to líbí: