Nová opatření Vlády ČR se nijak nedotýkají filmových představení. Očekávaný nový ročník Anifilmu v Liberci proto proběhne podle plánu a se stávajícím filmovým programem. Na webu festivalu Anifilm najdete také online katalog filmů a dalších festivalových programů. Příznivci animované tvorby si tak již mohou přesně naplánovat svůj festivalový program. Organizátoři museli s ohledem na nová opatření zrušit hudební program a zredukovat počet účastníků workshopů.
Novinky ze světa animovaného filmu se představí v mezinárodních soutěžních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her. Proběhne také soutěž národní animované tvorby – Český obzor.
V soutěži celovečerních filmů se představí deset snímků. Prvním z nich je meditativní příběh vyprávěný v lotyšském filmu Pryč režiséra Gintse Zilbalodise. Drama Kábulské vlaštovky z Talibánem ovládaného Kábulu představí režisérská dvojice Zabou Breitman a Eléa Gobbé-Mévellec; snímek byl již s ohlasem uveden v Cannes a oceněn na festivalu v Annecy.
Japonský film Správnej sound režiséra Kendžiho Iwaisawy vtipně vypráví o vzniku a zániku netradiční středoškolské kapely. Ručně malovaný indický romantický film o lásce Růže z Bombaje režisérka Gitanjali Rao již uvedla na benátském festivalu a odvezla si za něj trofej z festivalu v Chicagu. V soutěži jej doplní francouzsko-rumunský film Marona vypráví svůj příběh věnovaný pro změnu věrné psí lásce, od známé rumunské režisérky Ancy Damian.
Psy v hlavních rolích uvidíme i v lotyšském snímku Jacob, Mimmi a mluvící psi a v koprodukčním rodinném filmu Fany a pes z doby pádu Berlínské zdi. Zvířecí hrdinové vystupují také v dalším oceňovaném snímku O slavném medvědím obsazení Sicílie, v němž se medvědí klan vydá za záchranou syna svého krále. Na mystickou i dobrodružnou Princovu cestu o přátelství tajemného opičího starce a chlapce nás vyprovodí dvojice francouzských režisérů Jean-François Laguionie a Xavier Picard. Soutěžní desítku završuje japonské anime Děti moře vyprávějící vizuálně fantastický příběh dívky, která vstoupí do tajemství podmořského světa.
[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Režisér Simpsonových[/pullquote]
Filmy a hry budou hodnotit mezinárodní poroty. Každý z porotců se zároveň podílí i na doprovodném programu festivalu – ať už svými filmy, přednáškou či jiným programem. V porotách zasednou osobnosti jako slavný americký režisér David Silverman, který režíroval takové animované hity, jako jsou například Simpsonovi nebo Příšerky s.r.o. francouzská filmová producentka a distributorka Luce Grosjean, kanadský, cenami ověnčený hudební skladatel a zvukař Pierre Yves Drapeau, francouzský hudební skladatel Serge Besset, který vytvořil hudební doprovod k více než 400 animovaným filmům, nebo oceňovaná švédská animátorka Anna Mantzaris.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Mimo soutěž[/pullquote]Mimo soutěžní program, který je jedním velkým tipem sám o sobě, nabídne festival pestrou paletu nejen filmového programu. Důležitou událostí bude například exkluzivní předpremiéra celovečerního snímku Barevný sen Jana Baleje. Oblíbené díly Davida Silvermana a především jeho zábavná online masterclass nám připomene, že geniální Simpsonovi jsou tu s námi déle než tři dekády. Čas plyne rychle a z některých titulů se stávají klasická díla, jak se budeme moci přesvědčit z čerstvě zrestaurované kopie Fimfára Jana Wericha. Poprvé se vyhlášená Půlnoční animace zcela zaplnila celovečerními filmy, z nich za vypíchnutí stojí vtipný estonský klenot bizarnosti Stařec a mlíko.
Masivní část programu přirozeně zabírá téma Slyšet animaci. Součástí je dosud nejrozsáhlejší průnik mezi české hudební skladatele, kteří se animaci věnovali. Tvorbu osmi z nich připomenou filmové profily, ale také úvody a přednášky. Z množství hudebně-zvukového programu je třeba neopomenout projekce zrestaurovaných filmů Oskara Fischingera. Ale třeba také kulatý stůl, který svede dohromady tvůrce, jež stojí za znovu „zvučným“ jménem české animace – komponisty a zvukaře takových filmů jako Plody mraků, Dcera či Happy End.
Část programu pro filmové profesionály vychází z letošního tématu festivalu Slyšet animaci a přináší tak odborný program zaměřený na hudební a zvukové aspekty animované tvorby. Světoznámý hudební skladatel Serge Besset promluví o rozličných aspektech své kariéry, během níž dosud vytvořil hudební doprovod k více než 400 filmům, za něž získal řadu ocenění. Mistr zvuku Juraj Mravec, působící zejména v Anglii, přiblíží ve své masterclass práci nejen na filmu Kuky se vrací. Italský hudebník a mistr zvuku Andrea Martignoni pohovoří o specifikách budování zvukové krajiny v krátkých animovaných filmech. Hudební vědec Jakub Vlček se spolu s návštěvníky festivalu ohlédne do minulosti a ve své přednášce představí československé skladatele hudby k animovaným filmům coby světovou špičku. Výjimečný zážitek nabídne Ruchové Studio BEEP, v němž si návštěvníci interaktivní formou budou moci vyzkoušet, co obnáší práce ruchaře a sami si naruchovat vybraný obraz z filmu Až po uši v mechu.

Diváci Anifilmu (ilustrační foto)
I „netematický“ industry program nabídne mnoho zajímavého: Luce Grosjean z francouzské distribuční společnosti Miyu Distribution se podělí o tipy, jak nejlépe prezentovat krátké animované filmy a dekádu svého působení bude na Anifilmu rekapitulovat slovenské autorské duo Ové Pictures. CEE Animation Forum, nejvýznamnější networkingová akce animátorů ve středo a východoevropském regionu, se letos díky pandemii uskuteční online. Návštěvníci Anifilmu však budou mít možnost sledovat pitchingy všechny čtyř kategorií online na plátně v Zrcadlovém sále libereckého zámku. České projekty ve vývoji se pak představí na pitchingu během Animačního espressa.
[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]WWW.ANIFILM.CZ[/pullquote]
-red-
foto/video: Anifilm, archiv © 2020