Začal první liberecký Anifilm, je dostupnější, větší a má bohatý program

Prestižní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm se po letech přesouvá z Třeboně do krajského města Liberec. Malé město na jihu Čech festivalu takového významu už nestačilo a tak ho pod svá ochranná křídla přijalo velké město v severních Čechách. Pro festivalový tým byl letošní přesun festivalu zásadní událostí a to na počátku roku ještě nikdo netušil, že se jarní květnový termín neuskuteční kvůli celosvětové pandemii. Přesto pořadatelé festivalu nabízí od 8. do 11. října plnohodnotný festival s Mezinárodní soutěží i renomovanými osobnostmi ze zahraničí. Jedním z hostů i členem poroty je například režisér seriálu Simpsonovi David Silverman.

Žhavé novinky ze světa animovaného filmu se představí v mezinárodních soutěžních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her. Proběhne také soutěž národní animované tvorby – Český obzor.

Kultovní seriál Simpsonovi režíroval člen poroty David Silverman

Filmy a hry budou hodnotit čtyři tříčlenné mezinárodní poroty. Každý z porotců se zároveň podílí i na doprovodném programu festivalu – ať už svými filmy, přednáškou či jiným programem. V porotách zasednou osobnosti jako slavný americký režisér David Silverman, který režíroval takové animované hity, jako jsou například Simpsonovi nebo Příšerky s.r.o. francouzská filmová producentka a distributorka Luce Grosjean, kanadský, cenami ověnčený hudební skladatel a zvukař Pierre Yves Drapeau, francouzský hudební skladatel Serge Besset, který vytvořil hudební doprovod k více než 400 animovaným filmům, nebo oceňovaná švédská animátorka Anna Mantzaris.

Vedle soutěže festival každoročně chystá bohatý nesoutěžní filmový program. Na návštěvníky čeká například sekce s názvem „Slyšet animaci“, která propaguje hlavní téma letošního 19. ročníku festivalu, jímž je hudba a zvuk v animovaném filmu. Diváci se mohou těšit na významné hosty, prezentace, workshopy i koncerty. Toto téma letošního Anifilmu přinese i slavné snímky, v programu nebudou chybět takové klasiky jako Pink Floyd: The Wall nedávno zesnulého režiséra Alana Parkera s nezapomenutelnými animovanými sekvencemi Geralda Scarfeho, drsný povídkový Heavy Metal s písněmi skupin jako jsou Black Sabbath či Nazareth, jazzové Trio z Belleville nebo Ukradené Vánoce Tima Burtona s hudbou amerického skladatele Dannyho Elfmana. Značná část programu se zaměří na tvorbu českých skladatelů, jako např. Zdeněk Liška, Wiliam Bukový, Luboš Fišer, Jaroslav Celba nebo Jiří Kolafa, jejichž kompozice jsou součástí světového úspěchu české animace.

Čarodějův učeň

V podsekci „Narozen v Liberci“ festival připomeneme slavného rodáka a spisovatele dětských knih Otfrieda Preusslera nestárnoucími snímky Čarodějův učeň a Malá čarodějnice. Festival zavzpomíná také na dětskou tvorbu dvou dlouholetých příznivců festivalu, kteří nás nedávno opustili: Katarínu Minichovou a Gena Deitche. Dílny animace jsou vyhledávané workshopy, kde si děti pod vedením lektorů mohou vytvořit animovaný film, popřípadě vyzkoušet práci zvukového mistra. Každé festivalové dopoledne se v altánu v Lidových sadech budou konat divadelní představení pro děti.

Anifilm – akreditační centrum

Festival nabídne také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních her a pro projekty virtuální reality, jež si diváci mohou vyzkoušet v Game a VR zóně. Chybět nebudou ani výstavy a koncerty neokoukaných kapel.

COVID OPATŘENÍ

Z důvodu vedení databáze kontaktů a možnosti trasování si každý návštěvník Anifilmu musí zakoupit akreditaci, která je nutnou podmínkou ke vstupu do všech programových míst letošního ročníku festivalu. Vyřízení akreditace je v tomto roce nevyhnutelné také pro účast na programu zdarma – pro tento účel Anifilm zavedl nový typ akreditace Visitor Basic.
S ohledem na aktuální nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR je vyžadováno nošení ochranných prostředků dýchacích cest ve všech vnitřních prostorech budov.

Program festivalu najdete na http://www.anifilm.cz/cs/programhttp://www.anifilm.cz/cs/program
Festivalovou aplikaci si můžete stáhnout v aplikačních obchodech nebo namířením na QR kódy níže.


-red-
foto/video: Anifilm, archiv © 2020