Aznavour a jeho svět: Poetický dokument o legendě otevírá Festival francouzského filmu

Letošní ročník Festivalu francouzského filmu zahájí unikátní dokumentární snímek Aznavour a jeho svět, který přináší intimní pohled do života jednoho z nejznámějších francouzských šansoniérů – Charlese Aznavoura. Projekci mají diváci možnost zhlédnout na portálu Dafilms.cz a to ve čtvrtek 19. 11. od 20:30 hodin. Po zakoupení vstupenky mají možnost film zhlédnout následujících 24 hodin.

Aznavour a jeho svět (foto: Rezo Films)

Dokument poskytuje jedinečný pohled na to, jakým způsobem legenda francouzského šansonu vnímala svět. Aznavour v letech 1948 až 1982 natočil hodiny materiálu, které se staly základem pro jeho filmový deník. Svou první kameru dostal darem od zpěvačky Edith Piaf, a i jejím prostřednictvím nás zavedl do nejintimnějších okamžiků svého života.

Snímek obsahuje záběry ze zájezdů do zahraničí, z natáčení, koncertů či rodinných dovolených. Překvapivé je, že umělec všechen tento materiál skrýval po celá desetiletí a představit světu se jej rozhodl až krátce před smrtí. S výběrem vhodných záběrů mu pomohl jeho dobrý přítel a filmař Marco di Domenico. Z více než čtyřiceti hodin záznamu vznikl osmdesátiminutový snímek.

Velmi intimní portrét

Dokument je velmi intimní a prostřednictvím jednoduchých záběrů umožňuje divákovi spatřit méně známé stránky zpěvákova života. Skládá se především z pozitivních okamžiků, mezi které patří záběry z jeho cest do Tokia, New Yorku, Benátek a Paříže. Nechybějí ani záběry na slavné osobnosti, s nimiž spolupracoval. Ve filmu tak potkáme Edith Piaf, Barbru Streisand či Anouk Aimée. Skrz film je čitelná i Aznavourova slabost pro ženy. Působivé jsou dlouhé zamilované záběry na jeho druhou ženu Evelyn, natočené na lodi cestou do Ameriky. Film ale obsahuje i temnější obrazy – například záběry z alžírské války o nezávislost. Aznavour také svou kamerou dokumentuje chudobu v Africe nebo život přístavních dělníků v Hongkongu. Nejdojemněji pak film promlouvá o tragické smrti Aznavourova syna Patricka.

Aznavour a jeho svět

Zrnité záběry doprovází komentáře převzaté z Aznavourových životopisů předčítané Romainem Durisem a také umělcovy písně.  Výsledkem tohoto spojení je zajímavé dílo, které se vyjímá z obvyklého životopisného či autobiografického dokumentu. Avšak otázkou zůstává, jak velké množství komentářů pochází opravdu z Aznavourovy hlavy a kolik jich bylo domyšleno pro film.

Aznavour a jeho svět je citlivou, osobní výpovědí o zpěvákově životě. Jednoduché, amatérské záběry z Aznavourovy kamery ve spojení s jeho hudbou vyvolávají spoustu emocí – je z nich cítit radost ze života, láska k ženám, vášeň pro film, ale i zamyšlení se nad světem. Snímek na mě působil především uklidňujícím způsobem, a i přesto, že se jeho děj lehce táhl, jsem si pohled na svět očima Aznavoura užila.

Aznavour a jeho svět (2019))

Jednoduchý, citlivý a intimní – takový je dokument Aznavour a jeho svět. I přes všednost záběrů film ve spojení s hudbou a čteným komentářem v člověku vyvolává mnoho emocí a umožňuje divákovi poznat Charlese Aznavoura z jiné, osobnější stránky.

75 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: FFF, Totalfilm.cz © 2020

 

  1. […] Totalfilm.cz Ele também fala sobre isso: “Um documentário poético que abre o Festival de Cinema da França”.➡️ Clique para acessar o artigo […]

Comments are closed.