Netflix Recenze: Dámský gambit aneb Make šachy great again

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. V čem vězí úspěch Dámského gambitu na českém Netflixu? Seriál je už delší dobu v TOP 10 a po jeho premiéře nic nenasvědčovalo tomu, že by se na první pohled nepříliš atraktivní téma mohlo stát vrcholem diváckých bucket listů. Hledáme tedy vysvětlení v naší recenzi.

Dámský gambit

Precizní vizuál

Je k nevíře, jak nádherně může seriál o šachistce vypadat. Ať už jde o precizní kameru, pomalu kroužící kolem postav a měnící perspektivy nad jejich rozehranými partiemi, jedinečný barevný nádech každé scény a každého prostředí, atmosférické nasvícení nebo způsob, jakým Dámský gambit využívá audiovizuálno k vyprávění a posunu příběhu, namísto plýtvání slovy v přebujelých dialozích. O šachu se divák v seriálu dozví pramálo, ale forma jejich vyobrazení dělá i z obyčejné partie mezi malou holčičkou a sešlým údržbářem pod starou lampou ve sklepě sirotčince nevídaně dynamickou a poutavou podívanou. Je až k nevíře, kolik tvůrci nalezli způsobů, jakými šachový duel mezi dvěma postavami vyobrazit a ukázat pouhým vizuálním vyprávěním i dynamiku mezi nimi.

Velký cit pro detail se pak projevuje i v kostýmech, kdy se se zlepšující ekonomickou situací pozvolna proměňuje i hrdinčina garderoba, aniž by tento fakt seriál divákovi dával zbytečně na odiv. Krásnou ukázkou je nenápadná proměna vysmívaných hrdinčiných bot po první výhře peněz za šachový turnaj.

Na tom, že je na Dámský gambit radost koukat, má samozřejmě i drze provokativní, úsečná herecká poloha Anyi Taylor-Joy a její neprvoplánová fyzická krása. Casting se celkově povedl na jedničku, místy zvláštně snad působí jen Thomas Brodie-Sangster z Lásky nebeské či Hry o trůny, který v roli texasky frajírkovského šachisty působí subjektivně možná až příliš stylizovaně. Práce s postavami skvělých herců pak nejsilněji vynikne v momentech, kdy některé z nich silně promluví do příběhu navzdory tomu, že se objevily v jedné epizodě a od té doby jsme se s nimi nesetkali. Podobně jako v životě tak zdánlivě náhodná a krátká setkání mohou v Dámském gambitu nechat větší otisk, než se na první pohled zdá.

Dámský gambit

Po vypravěčské stránce se u Dámského gambitu o žádnou zásadnější revoluci nejedná. Nebýt o šachu, mohl seriál jako ústřední zápolení zvolit v podstatě kteroukoli jinou hru či sport a stále by zůstala osvědčená žánrová šablona viděná v mnoha a mnoha sportovních filmech, kde hlavní hrdina balancuje svůj obrovský talent s vnitřními démony, které musí tvrdým úsilím porazit při cestě za vítězstvím nad neméně talentovaným sokem. Absenci narativních překvapení je ale Gambitu nesmysl vytýkat, držení se osvědčených žánrových struktur mu nijak neškodí. Rámující hlavní příběh o snaze porazit Sověty v jejich vlastní hře možná seriál nepřekvapí, jeho silou ale je scenáristická preciznost, kdy každý díl sleduje svůj víceméně uzavřený subplot, aniž by celkový příběh epizodizoval nebo drolil.

 • Režie - 85%
  85
 • Scénář - 75%
  75
 • Kamera - 95%
  95
 • Hudba - 80%
  80
 • Herci - 80%
  80

Dámský gambit (2020)

Šachová tématika nezní jako prvoplánově atraktivní téma, úspěch Dámského gambitu ale tkví v tom, jak tuto intelektuální kratochvíli dokázal přetvořit v dynamický a sexy zážitek, který ovšem jen hraje druhé housle výtečné práci s postavami a vyobrazení jejich vášní i strastí. V kombinaci s geniálním audiovizuálnem se tak jedná o quality TV v pravém smyslu slova.

83 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Netflix © 2020

Dámský gambit (TV seriál) ??
The Queen’s Gambit ??
Drama
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)
Premiéra: 23. 10. 2020 Netflix
Tvůrci: Scott Frank, Allan Scott
Režie: Scott Frank
Předloha: Walter Tevis (kniha)
Scénář: Scott Frank, Allan Scott
Kamera: Steven Meizler
Hudba: Carlos Rafael Rivera
Hrají: Anya Taylor-Joy, Harry Melling, Moses Ingram, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Chloe Pirrie, Marielle Heller, Janina Elkin, Jacob Fortune-Lloyd, Marcin Dorociński, Patrick Kennedy, Isla Johnston, Christiane Seidel, Matthew Dennis Lewis, John Schwab, Charlotte Lucas, Nicky Goldie, Annabeth Kelly, Rebecca Root, Akemnji Ndifornyen, Simon Jensen, Jenny Galloway, Sophie McShera, Marian Meder, Ben Moor, Sergio Di Zio, Jonjo O’Neill, Josepha Walter, Juozas Budraitis, Vlad Chiriac, Peter Gilbert Cotton, Konstantin Frank, Hubertus Grimm, Russell Dennis Lewis, Tiit Lilleorg, Marcus Loges, John Schwab, Juri Padel, Frank Streffing, Till Trenkel, Evgenij Verenin, Ryan Wichert, Marc Zwinz, Maddie Holliday, Alva Schäfer, Rosalie Craig, Richard Waugh, Eloise Webb, Daniel Holzberg, Johannes Franke, Lucy Ella von Scheele, Daniel Brunet, Raphael Keric, Tim Kalkhof, William von Tagen, Rebecca Dyson-Smith, Nikolai Jegorow, Sam Gilroy, Pablo Scola, Rahul Chakraborty, Paul Walther, Alberto Ruano, Adrian Zwicker, Louis Ashbourne Serkis, Andreas Muñoz, Ivan Gallardo, Dolores Carbonari, Jeremy Mockridge, David Masterson, Murat Dikenci, Max Krause, Millie Brady, Uke Bosse, Frédéric Vonhof, Maximilian Diehle, Colin Stinton, Ricky Watson, Michel Diercks, John Hollingworth, Daniel Montoya