Nepřehlédněte

Koprodukční Zpráva se bude promítat v USA na Světový den holokaustu

Koprodukční snímek Zpráva režiséra Petera Bebjaka měl být uveden do českých a slovenských kin u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu 28. ledna. Kvůli pandemii je premiéra v tuzemsku plánovaná zatím na jaro 2021. Film Zpráva bude však 27. ledna, v den osvobození největšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi v roce 1945, promítán v USA. Do českých kin Zprávu uvede Falcon. V tuto chvíli tvůrci zveřejňují píseň k filmu, jejímž autorem je slovenský raper Strapo. Producenti chtějí hrdinský čin dvou mladíků přiblížit také mladším divákům.

Film bude ve Spojených státech promítán prostřednictvím mezinárodní židovské organizace pro lidská práva Centrum Simona Wiesenthala se sídlem v Los Angeles. Po promítání bude následovat online debata s režisérem Bebjakem a představitelem hlavní role Noelem Czuczorem moderovaná držitelem Oscara Richardem Trankem.

Slovensko-česko-německý snímek Zpráva, aktuálně slovenský kandidát na Oscara, byl nedávno také vybrán mezi distribuční tituly renomované americké společnosti Samuel Goldwyn Films. Ta vedle Bebjakovy Zprávy zakoupila z čistě evropských snímků práva ještě na nedávného vítěze Evropské filmové ceny, dánský Chlast režiséra Thomase Vinterberga. Vyhlášení nominací Americké filmové akademie v kategorii nejlepší mezinárodní film, v rámci které se bude hlasovat o Zprávě, proběhne 9. února.

Dobrodružný filmový příběh útěku mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z přísně střeženého koncentračního tábora Osvětim zachycuje skutečné události. Dvěma mladíky následně sepsaná detailní zpráva o fungování „továrny na smrt“ se v červnu 1944 dostala i do rukou W. Churchilla a F. D. Roosevelta, po válce byla využita v tzv. norimberském procesu. Podle odborníků šlo o jeden z nejvýraznějších zápisů československých občanů do světové historie.

Po boku hlavních hereckých představitelů Noela Czuczora a Petera Ondrejičky ze Slovenska se v roli spoluvězně představí český herec Jan Nedbal (aktuálně známý z minisérií Božena a Herec), v menší roli se objeví Ondřej Malý. Z Čech je také architekt snímku Petr Synek. Kameramanem snímku Zpráva je Martin Žiaran a kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková. Koproducentem za Českou republiku je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films. Stěžejní roli ztvárnil i známý britský herec John Hannah.

Jan Nedbal ve filmu Zpráva

Zprávu už v rámci kampaně na oscarové klání recenzoval i The Hollywood Reporter, který uvedl: „Najít novátorský přístup k tématu holocaustu je rozhodně velká výzva, i přesto nám však režisér Peter Bebjak ve filmu Zpráva předkládá málo známý a objevný příběh… Je to bezpochyby velmi dobře zpracované dílo.“ Sám režisér Peter Bebjak se už v minulosti pozastavoval nad tím, že film o hrdinském činu dvou československých občanů ještě nebyl zpracován například velkou zahraniční produkcí. Známý je také fakt, že s Rudolfem Vrbou, jedním z hlavních hrdinů příběhu Zprávy, byl v kontaktu i režisér Steven Spielberg, když připravoval slavný snímek Schindlerův seznam.

Režisér Zprávy Peter Bebjak si za svůj film Čára o pašování cigaret přes slovensko-ukrajinskou hranici a natočený v české koprodukci odnesl z MFF Karlovy Vary cenu za režii. Jeho třídílná minisérie Herec je aktuálně nominovaná na Cenu filmové kritiky i Českého lva.

Producenty jsou na Slovensku společnost DNA Production a RTVS, v České republice Evolution Films a Česká televize, v Německu Ostlicht Filmproduktion.

zdroj: Martina Ch. Reková
foto/video: DNA Production, Evolution Films, Falcon © 2021

%d blogerům se to líbí: