První dojmy – ČT v novém seriálu odhaluje zločiny prvorepublikové Prahy

Píše se rok 1922 vzniká Velká Praha – k centru se připojují Dejvice, Břevnov, Smíchov, Žižkov, Karlín, Nusle a další čtvrti. Zkušený rakousko-uherský kriminalista Hynek Budík se po převratu v roce 1918 stává Čechoslovákem a příslušníkem kriminální policie nově vzniklého státu. Po čtyřech letech se dočká i toužebně očekávaného povýšení. Má to ovšem háček: právě vzniklá Velká Praha výrazně zasahuje do osudu hlavního hrdiny. První díl z nového desetidílného seriálu odvysílá ČT1 v neděli od 20:10.

Zločiny Velké Prahy (foto: Česká televize)

Po vlažně přijaté Hlavě medúzy, cílící zřejmě na zcela nenáročné diváky, Česká televize připravila další detektivní seriál, tentokrát zasazený do idealizovaného období první republiky i s jejími jasně danými pravidly a jistou noblesou. Produkce se tak snaží navázat na popularitu seriálů, jako Hříšní lidé města pražského nebo Četnické humoresky.

Tvůrci uvádí, že historické kulisy se neměly stát pouhým prvoplánovým ozvláštněním jinak standardní detektivky, ale že se ve vyprávění pokusí i o určitý dobový komentář. Švihácký, charakterní a kultivovaný policista ztvárněný Jaroslavem Pleslem totiž společně se svými kolegy, inspektorem s tváří Jiřího Langmajera a policejním zelenáčem v podání Denise Šafaříka, neřeší v oblasti Velké Prahy pouze kriminální případy, ale i další strasti, které život přinášel ve zdánlivě klidném období.

Zločiny Velké Prahy (foto: Česká televize)

Zločiny velké Prahy nepředstavují klasický detektivní seriál. Přestože každý z deseti dílů má uzavřený detektivní případ, tak právě prolínání s osudy rodin je výjimečné a myslím, že to je to, co může diváky zajímat. I proto, že příběhy jednotlivých hrdinů jsou v zásadě současné,“ řekl o seriálu režisér Jaroslav Brabec. Tento přístup tvůrcům v zásadě vyšel, vedlejší děj točící se okolo Pleslovy postavy a jeho rodiny, která je k nově vzniklé republice sice loajální, přesto však na zaniklou monarchii nostalgicky vzpomíná a nástup „tatíčka Masaryka“ sleduje jen s velkým sebezapřením, je divácky daleko zajímavější než standardní uzavřené detektivní podzápletky jednotlivých dílů. V rámci jinak průměrné detektivky je totiž osvěžující a nekonvenční nahlédnout do jednoho z dobových názorových proudů, který v tematickém mainstreamu u kladných protagonistů lze jinak vidět spíše zřídkakdy.

Zločiny Velké Prahy (foto: Česká televize)

Století stará Praha, která se mohla stát největším tahákem seriálu, pak bohužel není příliš výraznou kulisou a hned úvodní vražda zámožné statkářky klidně mohla být situována na jakoukoli vesnici. Dialogy místy zašustí papírem a minimálně Denis Šafařík jako třetina policejního týmu nepodává úplně nejpřesvědčivější výkon, přesto jsou Zločiny velké Prahy televizním detektivním řemeslem, které určitě neurazí.
Martin Mažári, Totalfilm.cz

foto/video: Česká televize © 2021

Zločiny Velké Prahy
Krimi / Historický
Česko, 2021, 10 h 22 min (Minutáž: 60–69 min)
Premiéra: 31. 12. 2021 ČT1
Režie: Jaroslav Brabec
Scénář: Petr Zikmund, Jan Drbohlav, Zdeněk Zapletal, Ivan Hubač
Kamera: Pavel Berkovič
Hudba: Jan Ponocný
Hrají: Jaroslav Plesl, Denis Šafařík, Jiří Langmajer, Ingrid Timková, Eva Josefíková, Sabina Rojková, Ondřej Malý, Pavel Neškudla, Mira Štěpánová, Martina Babišová, Roman Michna, Andrea Daňková, Vlasta Chramostová, Natálie Růčková, Anita Mihalová, Darija Pavlovičová, Lenka Vlasáková, Jiří Bartoška, Miroslav Táborský, František Němec, Marek Adamczyk, Alena Mihulová, Jan Vondráček, Jaromír Dulava, Jiří Lábus, Michal Kern, Lucie Žáčková, Josef Carda, Štepánka Fingerhutová, Martin Finger, Pavel Liška, Tereza Hofová, Marek Taclík, Jenovéfa Boková, Štěpán Kozub, Martin Myšička, Hana Vagnerová, Martin Pechlát, Luboš Veselý, Petr Vančura, Markéta Děrgelová, Marika Šoposká, Linda Rybová, Marek Vašut, Lukáš Příkazký, Tomáš Dastlík, Barbara Lukešová, Ester Geislerová, Robert Jašków