Filmové muzeum NaFilM vybudované třemi studenty má Českého lva (video)

Národní filmové muzeum NaFilM, které vybudovala trojice studentů, obdrželo Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize. Oceněné muzeum je výjimečné nejen svým vznikem, na kterém se díky veřejným sbírkám podílely tisíce podporovatelů, ale také svým obsahem. Jedná se o jediné muzeum filmu u nás, které zpracovává historii českého filmu hravým a přístupným způsobem pro všechny generace. Prestižní ocenění České filmové a televizní akademie je důkazem, že mladý tým stojící za vznikem muzea NaFilM se zařadil mezi špičky v oboru.

Sošky Českého lva letos neputovaly pouze k filmovým tvůrcům a v kategorii Mimořádný počin v audiovizi byly oceněny hned tři projekty, které Akademie vyhodnotila jako výjimečné. Jednu ze tří sošek získali Terezie Křížkovská, Adéla Mrázová a Jakub Jiřiště za projekt NaFilM, jenž začínal jako odvážný nápad tří studentů katedry filmových studií, kteří upozornili na to, že v České republice chybí muzeum filmu. „Českému filmu je už víc jak sto let, má svou osobitost i světový význam a my jsme si řekli, že by si zasloužil své muzeum. Místo, které bude vzdělávat a přístupnou formou představovat národní kinematografii českým i zahraničním návštěvníkům.” říká Adéla Mrázová, jedna ze zakladatelů muzea. Studenti Filozofické fakulty na Karlově Univerzitě však nezůstali jen u slov a návrhů, ale začali se věnovat vzniku muzea, o jehož smyslu byli od počátku přesvědčeni. Během hledání vhodných prostor pro expozici připravovali dočasné výstavy, které představovali v Praze i regionech, jak by budoucí filmové muzeum mohlo vypadat. Nápad i provedení si získaly oblibu nejen u svých návštěvníků, ale také u veřejnosti, která se na jeho vznik složila.

Zakladatelé NaFilM Adéla Mrázová, Jakub Jiřiště a Terezie Křížkovská

V lednu 2019 se mladému týmu kurátorů podařilo otevřít Národní filmové muzeum ve stálých prostorech v historické budově Mozarteum s hlavním vstupem z Františkánské zahrady na Praze.

Otevření stálé expozice prokázalo, že spojení filmové historie a hravého přístupu, který propojuje fyzické interakce s historickými i současnými technologiemi na základě promyšlené scénografie, je výjimečné a oceňují jej návštěvníci napříč generacemi. Muzeum se proto za pár let své existence stalo nejlépe hodnoceným muzeem v České republice na portálu TripAdvisor a umístilo se mezi šesti nejlepšími atrakcemi v Praze, hned za významnými historickými památkami. NaFilM nabízí také vzdělávací programy pro děti a mládež, které společně s expozicí ocenila Karlova Univerzita Cenou Miloslava Petruska za mimořádný přínos v oblasti vzdělávání veřejnosti.

Národní filmové muzeum NaFilM

O udělení Českého lva za mimořádný počin v audiovizi rozhoduje Prezídium České televizní a filmové akademie a cenu projektům předal sám prezident ČFTA Ivo Mathé, který uvedl: „Mimořádný rok si vyžádal mimořádné rozhodnutí, a proto všechny tyto tři mimořádné aktivity vyhrávají a získávají českého lva.” Nominace Akademie si tvůrci nesmírně váží. Během netradičního slavnostního večera přiznali: “Často jsme si během těch let připomínali, že člověk má snít výš, než na co má. A i když je to někdy těžký, ta radost z toho, že děláme něco, co dává smysl nejen nám, ale i lidem kolem nás, za to stojí. Jen je strašně důležité mít při sobě lidi, na které se můžete spolehnout, že vás podrží a pomohou. Proto tahle soška patří těm všem, kdo muzeum postavili s námi.”

Ačkoliv je muzeum momentálně v souvislosti s pandemií uzavřené, jeho zakladatelé pracují na rozšíření expozice, které slibuje interakci dotykem i nejmodernější technologie. Takže tento happyend rozhodně neznamená žádný konec, ale velký impuls do začátku nové éry.

Národní filmové muzeum Mozarteum
Jungmannova 748/30, Praha 1
Vchod do muzea je z Františkánské zahrady od Jungmannova náměstí
www.nafilm.org

-red-
foto/video: NaFilM, Totalfilm Media © 2021