Nepřehlédněte

Uprchlíci jsou tu vítaní – DAFILMS uvede dokument o ultrapravici

Uprchlíci jsou tu vítaní je dokument prezentovaný poprvé v rámci loňské online verze jihlavského dokumentárního festivalu. Film slovenského režiséra Tomáše Rafy bude k vidění v Česku a na Slovensku na streamovací platformě DAFilms od neděle 14. března, v den nechvalně známého výročí založení fašistického Slovenského státu v roce 1939, které s oblibou oslavují přívrženci ultrapravicové scény na Slovensku. 

Fotograf, vizuální umělec a filmař Tomáš Rafa již od roku 2009 dokumentuje vzestup nacionalismu, extremismu a xenofobie v zemích Visegradské čtyřky. Jeho dokumentární videa a reportáže na YouTube vidělo již přes 17 milionů diváků. Ve svém celovečerním debutu Uprchlíci jsou tu vítaní přibližuje nejistou budoucnost uprchlíků v Evropě, a to bez toho, aniž by události doplňoval jakýmkoliv komentářem. Staví se do role svědka a divákům tak umožňuje stát se přímými účastníky jejich nelehké cesty za bezpečím a svobodou.
„Když natáčíte mezi ultrapravicovými skupinami, nejdůležitější je dělat, jako byste do ní patřili, a zachovat klid. Diskusí se neúčastním, zaznamenávám jejich výroky proto, že to sami chtějí, otázky jim nikdy nekladu,“ říká sám režisér.

Uprchlíci jsou tu vítaní

„Otevřete hranice,“ skandují demokraticky smýšlející obyvatelé v Berlíně i frustrovaní uprchlíci za ostnatým drátem provizorních táborů. Křivolakou trajektorii mezi nimi protkávají setkání s empatickými dobrovolníky i střety s represivními státními složkami a nepřátelsky naladěnými občany ultrapravicového ražení. Režisér přináší autentické svědectví z let 2015 a 2016, kdy Evropu zasáhla největší migrační vlna od dob druhé světové války, která vyvolala ostré protiislámské nálady.

Exkluzivní online premiéra, která předchází uvedení v kinech, proběhne 14. března na streamovací platformě DAFilms, kdy proběhne i živý stream rozhovoru s režisérem.

-red-
zdroj: Martin Černý
foto/video: DAFILMS.CZ