Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Natáčí se pohádka Zakletá jeskyně, filmaři používají technologie užité při natáčení Mandaloriana

Vzniká výpravná pohádka Zakletá jeskyně. Filmaři kromě klasického natáčení v interiérech a exteriérech využijí i technologii VFXR. Technologie byla poprvé naplno použita pro natáčení seriálu Disney+ Mandalorian. Natáčení filmu je naplánované na 32 dní v průběhu různých ročních období. Zimní část již proběhla, a to v oblíbených filmařských lokacích – na Slovensku v Jánošíkových dierách u Terchové, v okolí Súľovských vrchů a v malebném skanzenu ve Vychylovce, na Moravě filmaři využili romantické kulisy gotického hradu Pernštejn. Na filmový štáb ještě čekají další pohádková místa – například Demänovské jeskyně a hrad Křivoklát.

Zakletá jeskyně (foto: V. Resler)

Máme za sebou přibližně třetinu natáčení, začali jsme ještě v třeskuté zimě, protože jsme potřebovali mít v záběrech sníh. Aktuálně pokračujeme v  přípravách na jarní natáčení na Slovensku i v Čechách,” prozradila režisérka filmu Mariana Csengel Solčanská (Únos, Sviňa, Láska na vlásku). Ani tento film se neobejde bez jejího „dvorního“ herce Marka Igondy. Spolu s ním si v ústředních rolích filmu zahrají Táňa Pauhofová, Karel Dobrý, Martina Zábranská, Ondřej Kraus, Dominick Benedikt, Petra Dubayová, Jan Dolanský, Tereza Bebarová, Zuzana Stivínová, Václav Kopta či známý srbský herec Predrag Bjelac.

Po dvou politických thrillerech si natáčení výpravné kostýmní pohádky opravdu užívám. Natáčet pohádku je asi pro každého režiséra výsadou a odměnou. Každý umělec by měl část své tvorby věnovat dětem. Pohádka se stává součástí rodinných svátků a Vánoc, tvoří důležitou součást dětského světa,” říká režisérka Mariana Csengel Solčanská, která je už tradičně i autorkou původního scénáře.

Režisérka filmu Zakletá jeskyně (foto Barbora Jančarová)

Příběh filmu Zakletá jeskyně je inspirován dávnou legendou o zázračné jeskyni, která obsahuje vzácné poklady. Je mezi nimi i „obyčejná“ sůl, kterou lidé potřebují pro sebe i pro svá zvířata. Jsou zde však i vzácné drahokamy. Horníci do jeskyně mohou vejít a vzít si tolik soli, kolik potřebují, pouze z rubínové síně v samém středu jeskyně nesmí nic vzít. Toho, kdo vynese rubín z jeskyně, totiž postihne kletba.

Zakletá jeskyně (foto: Vojtěch Resler)

Producent filmu Kamil Kožíšek (Flamesite) o natáčení filmu prozradil i pár informací o využívané unikátní technologii: „Při natáčení filmu Zakletá jeskyně je vedle skvělých hereckých výkonů kladen velký důraz také na velkolepost a výpravnost lokací a celý vizuální styl. Jak z názvu vyplývá, část děje se bude odehrávat v podzemí jeskyni. Výzvou pro producenta je zajistit lokace, které by vyhovovaly scénáři, jelikož u nás ani na Slovensku v podstatě neexistují jeskyně, ve kterých je dostatek místa pro volný pohyb a manipulaci s technikou, tak jsme zvolili inovativní technologii tzv. VFXR (speciální obrazové efekty, jako například třpitící se kouzelná jeskyně v reálném čase už během natáčení), která nám přenese lokaci přímo do studia.

Místo nepohodlného natáčení v divoké přírodě, kde musíme čelit mnoha překážkám, si můžeme ve VFXR studiu připravit jakoukoliv lokaci a zastavit čas dle potřeby v pohodlí filmového studia. Můžeme si naskenovat jakékoliv prostory, například interiéry jeskyní, kde je velmi obtížné, nebo cenově nedostupné dostat filmový štáb. Můžeme vytvořit jakékoliv vymyšlené prostředí, jelikož s VFXR nás omezuje pouze vlastní fantazie.

Zakletá jeskyně (foto: Barbora Jančarová)

Pohádka Zakletá jeskyně vzniká v produkci společností ATTACK FILM a Flamesite. Koproducenty jsou Rozhlas a televízia Slovenska a FilmWorx Studios.
Film do českých kin uvede v roce 2022 distribuční společnost CinemArt.

-red-
zdroj: P. Slavík, A. Aronová
foto: Vojtěch Resler, Barbora Jančarová, CinemArt © 2021

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast