Oscarová předpověď 2021: Kdo by měl vyhrát a kdo vyhraje? (přehled)

Rok se s pandemickým rokem sešel a máme tu další, již 93., ročník Oscarů. Letošní předávání cen bylo kvůli přetrvávající koronavirové situace sice posunuto, ale již v noci z neděle na pondělí se v Los Angeles odehraje nejdůležitější filmová ceremonie. Co se počtu nominací týče, nejvíce jich obdrželo drama Mank. Těší se skvělým 10 nominacím. V řadě za ním je rovnou 6 snímků, které mají na kontě šest nominací. Jsou jimi The Father, Judas and the Black Messiah, Minari, Země nomádů, Sound of Metal a Chicagský tribunál. 5 nominací se pak dočkaly dva filmy – Ma Rainey – matka blues a Nadějná mladá žena. Jak ovšem dobře víme, počet nominací nutně neznačí favorita a výherce. Pojďme se společně podívat nejen na to, kdo vyhraje, ale také kdo by měl vyhrát.

Herec ve vedlejší roli

Sacha Baron Cohen, Chicagský tribunál
Daniel Kaluuya, Jidáš a černý mesiáš
Leslie Odom Jr., One Night in Miami
Paul Raci, Sound of Metal
Lakeith Stanfield, Jidáš a černý mesiáš

Kdo by měl vyhrát: Daniel Kaluuya, Jidáš a černý mesiáš
Kdo vyhraje: Daniel Kaluuya, Jidáš a černý mesiáš

Pánská sekce hereckých kategorií letos patří mezi ty nejpředvídatelnější, obzvlášť v porovnání s jejich ženskými protějšky. Jako každý rok i letos panuje v oscarovém rozdělení vedlejších a hlavních hereckých rolí zmatek. Daniel Kaluuya a Lakeith Stanfield jsou oba nominováni za své role ve snímku Judas and the Black Messiah ve vedlejší roli. Přitom minimálně jeden z nich, ideálně pak oba dva by měli být nominováni na hlavního herce.

Tak či onak, Daniel Kaluuya se jeví jako nejjistější a nejsprávnější volba. Ve svém ztvárnění Freda Hamptona, jednoho z vůdčích osobností strany Černých panterů, umně vystihuje jak jeho strhující politické proslovy, tak překvapivě plaché a něžné intimní momenty. Za svůj výkon má už doma nespočet cen, včetně těch nejdůležitějších jako Zlatý glóbus, SAG Award, Critics Choice Award a cenu BAFTA. Není důvod, proč by měl z oscarového klání odejít s prázdnou.

Herec v hlavní roli

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey – matka blues
Anthony Hopkins, The Father
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari

Kdo by měl vyhrát: Riz Ahmed, Sound of Metal nebo Steven Yeun, Minari
Kdo vyhraje: Chadwick Boseman, Ma Rainey – matka blues

Loni celý svět šokovala zpráva o nečekaném úmrtí Chadwicka Bosemana, všemi milovaného představitele marvelovského Černého pantera. Ve své poslední roli ve snímku Ma Rainey – matka blues ukázal obrovský talent a příslib velkých rolí, kterých se už bohužel nedočkáme. Za svůj výkon posmrtně obdržel už Zlatý glóbus, Critics Choice Award či SAG Award, a můžeme téměř s naprostou jistotou očekávat, že jeho um ocení i Akademie filmových věd.

Největším soupeřem mu může být Anthony Hopkins ve filmu The Father. Hopkins za své ztvárnění stárnoucího otce trpící Alzheimerovou chorobou získal cenu BAFTA. Nejlepší výkony však podávají Riz Ahmed (Sound of Metal) a Steven Yeun (Minari). Ahmed je coby bubeník ztrácející sluch expresivní a naprosto uhrančivý, zatímco Yeunův výkon je sice tlumený, ale emociálně plně intenzivní. Letošek ovšem ani jednomu z těchto vynikajících herců nepřeje.

Herečka ve vedlejší roli

Maria Bakalova, Borat 2: Následný snímkofilm
Glenn Close, Americká elegie
Olivia Colman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Yuh-Jung Youn, Minari

Kdo by měl vyhrát: Yuh-Jung Youn, Minari
Kdo vyhraje: Yuh-Jung Youn, Minari

To, co se dlouhou dobu jevilo, jako nejproblematičtější kategorie, má nyní alespoň lehce preferovanou adeptku na vítězství. Yuh-Jung Youn za svou roli svérázné babičky v dramatu Minari získala v posledních týdnech SAG Award a cenu BAFTA. Aktuálně se tedy zdá, že cena by mohla (a měla) skončit v jejích rukou.

Co se jejích soupeřek týče, po premiéře snímku Mank se okamžitě stala favoritkou Amanda Seyfried, avšak její momentum již zřejmě vyprchalo. Marie Bakalova byla letos oceněna Critics Choice Award. Olivia Colman podává výborný výkon ve snímku The Father. A pak je tu ještě Glenn Close se svou již osmou nominací na Oscara. Akademie zcela jistě cítí tlak, že už je načase tuto hereckou legendu ocenit, tudíž bychom se mohli dočkat největšího překvapení večera. Snímek Americká elegie, za nějž je Close nominovaná, je ovšem tak špatný, že by její vítězství v tomto případě skutečně nebyla nejšťastnější volba.

Herečka v hlavní roli

Viola Davis, Ma Rainey – matka blues
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Střípky žena
Frances McDormand, Země nomádů
Carey Mulligan, Nadějná mladá žena

Kdo by měl vyhrát: Carey Mulligan, Nadějná mladá žena
Kdo vyhraje: Carey Mulligan, Nadějná mladá žena nebo Viola Davis, Ma Rainey – matka blues

Vítejte v nejzmatenější a nejzajímavější kategorii letošního oscarového klání. Každá z nominovaných podává – jak se od tak brilantních hereček dá očekávat – famózní výkony. Vanessa Kirby se jeví jako nejméně pravděpodobná adeptka na výhru, jelikož nevyhrála žádnou z významných filmových ocenění. Andra Day získala Zlatý glóbus, Viola Davis byla ověnčena SAG Award, Carey Mulligan vyhrála Critics Choice Award a Frances McDormand si odnesla cenu BAFTA. Letos se tedy žádná z hereček nevyprofilovala v jasnou favoritku.

Pro Frances McDormand by se jednalo již o třetí zlatou sošku a Akademie by tak svůj zájem mohla přesunout na zbývající herečky, přičemž největší boj nastane mezi Violou Davis a Carey Mulligan. Viola Davis je jako bluesová legenda Ma Rainey skvostná, respektive herecky daleko přesahuje její scenáristicky i režijně mdle uchopenou postavu. Carey Mulligan zase coby Nadějná mladá žena odkryla dosud netušené herecké možnosti. Její výkon je natolik silný, že právě ona by si zasloužila tuto filmovou poctu ze všech nominovaných nejvíce.

Původní scénář

Jidáš a černý mesiáš, Will Berson & Shaka King
Minari, Lee Isaac Chung
Nadějná mladá žena, Emerald Fennell
Sound of Metal, Darius Marder & Abraham Marder
Chicagský tribunál, Aaron Sorkin

Kdo by měl vyhrát: Nadějná mladá žena, Emerald Fennell
Kdo vyhraje: Nadějná mladá žena, Emerald Fennell

Snímek Nadějná mladá žena by si zasloužil nejednu zlatu sošku, ale právě ta za původní scénář se jeví jako ta nejpravděpodobnější. Akademie má slabost pro tvůrce, kteří film zaštítí jak režijně, tak i scenáristicky; a právě to je případ Emerald Fennell. Režijní cena s největší pravděpodobností připadne Chloé Zhao, a tak by Fennell mohla uspět právě zde. Největším konkurentem by jí mohl být Aaron Sorkin, ale doufejme, že Akademie ocení Fennellinu jedinečnou vizi sexistické společnosti.

Adaptovaný scénář

Borat 2: Následný snímkofilm, Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman a Lee Kern
The Father, Christopher Hampton a Florian Zeller
Země nomádů, Chloé Zhao
One Night in Miami, Kemp Powers
Bílý tygr, Ramin Bahrani

Kdo by měl vyhrát: The Father, Christopher Hampton and Florian Zeller
Kdo vyhraje: Země nomádů, Chloé Zhao

Nejpravděpodobnějším adeptem na toto ocenění je Chloé Zhao, která předlohu Jessicy Burder převyprávěla pro filmové médium s něhou, empatií a nečekaně poeticky. Zlatou sošku by si však přeci jen o ždibec více zasloužili Christopher Hamtpon a Florian Zeller, kteří Zellerovu stejnojmennou divadelní hru dokázali převést do filmové podoby bez jakékoliv známky divadelnosti a umělosti.

Hudba

Bratrstvo pěti, Terence Blanchard
Mank, Trent Reznor and Atticus Ross
Minari, Emile Mosseri
Zprávy ze světa, James Newton Howard
Duše, Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Kdo by měl vyhrát: Minari, Emile Mosseri nebo Duše, Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste
Kdo vyhraje: Duše, Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Hudba k dramatu Minari je jednoduše nádherná. Pokud jste tento soundtrack ještě neslyšeli, vřele ho doporučujeme. Minari má ovšem letos silného konkurenta v soundtracku k Duši, nejnovějšímu animáku od Pixaru. Jazzem a emocemi bohatě prosycená hudba k tomuto vynikajícímu snímku vyhrála například Zlatý glóbus a cenu BAFTA a je na nejlepší cestě i za zlatým Oscarem.

Kamera

Jidáš a černý mesiáš
Mank
Zprávy ze světa
Země nomádů
Chicagský tribunál

Kdo by měl vyhrát: Země nomádů
Kdo vyhraje: Země nomádů

Jedna z kategorií, které mají jasného favorita, je kamera. Země nomádů nachází krásu jak v nasnímané krajině a obličejích nomádů, tak i v nevzhlednosti chudoby. Největším soupeřem by mohl být Mank za svou poctu černobílému Hollywoodu, ale cena pravděpodobně připadne Zemi nomádů.

Režie

Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Nadějná mladá žena
David Fincher, Mank
Chloé Zhao, Země nomádů
Thomas Vinterberg, Chlast

Kdo by měl vyhrát: Chloé Zhao, Země nomádů
Kdo vyhraje: Chloé Zhao, Země nomádů

Režijní soška již dlouho nebyla takto jasná. Chloé Zhao sesbírala snad všechna filmová ocenění a je to právě její režie, která je na filmu tím nejvýraznějším elementem; lehce kombinuje dokumentární styl s dramatickým poetismem. V případě jejího vítězství by se Zhao stala teprve druhou ženou, jenž by byla ověnčena Oscarem za režii (první byla Kathryn Bigelow v roce 2010) a první Asiatkou vůbec.

Animovaný film

Frčíme
Až na Měsíc
Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon
Duše
Vlkochodci

Kdo by měl vyhrát: Duše
Kdo vyhraje: Duše

Může se to jevit jako klišé, ale Pixar opět dokázal nemožné – přijít s originálním konceptem, který ani vzdáleně nepřipomíná animovanou pohádku pro děti, a přesto z něj vykřesat zábavu pro mladé a nekonečně jímavou rozvahu nad životem a smrtí pro dospělé diváky. Vlkochodci jsou nádherná záležitost (obdobně jako Píseň moře téhož režiséra) a zasloužili by si všechna ocenění, nicméně Duše svou posmrtnou kontemplací přináší něco velmi speciálního.

Neanglicky mluvený film

Chlast, Dánsko
Better Days, Hongkong
Kolektiv, Rumunsko
Muž, který prodal svou kůži, Tunis
Quo Vadis, Aida?, Bosna a Hercegovina

Kdo by měl vyhrát: Chlast, Dánsko
Kdo vyhraje: Chlast, Dánsko

Další z jednoznačných vítězů – mezinárodní hraný film vyhraje Chlast. Potvrzuje to i druhá nominace snímku za režii Thomase Vinterbergera. Žádné překvapení tu skoro nemůže nastat.

Nejlepší film

The Father
Jidáš a černý mesiáš
Mank
Minari
Země nomádů
Nadějná mladá žena
Sound of Metal
Chicagský tribunál

Kdo by měl vyhrát: Minari
Kdo vyhraje: Země nomádů

I nejdůležitější ocenění večera má jasného favorita – Zemi nomádů. A to právem. Země nomádů je křehká výpověď o minoritním způsobu života v USA; režijně a herecky silně pojatá sonda do duše Ameriky, což v Akademii jistě bude rezonovat. Pokud by Zemi nomádů mohl ohrozit jiný snímek, byl by to pravděpodobně Chicagský tribunál. Hledali bychom skutečně nevšední volbu nejlepšího filmu, byla by jím nepochybně Nadějná mladá žena – Akademie by se tak svým odvážným výběrem ukázala v úplně jiném (a zcela správném) světle. Všechny nominované snímky jsou kvalitní záležitosti a žádný z nich vyloženě nevyčnívá. Nejsprávnější volbou by ovšem bylo drama Minari, které je prodchnuté jemností, láskou a vřelostí, což jsou hodnoty, ke kterým všichni směřujeme, obzvlášť pak v náročné pandemické době. Oscara ovšem získá Země nomádů a je to tak v pořádku, naprosto v pořádku.

připravil: Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm.cz, A.M.P.A.S. © 2021

Comments are closed.