Nepřehlédněte

Železné výročí: Hra o trůny slaví deset let (podcast)

Od premiéry první řady Hry o trůny uplynulo už celých deset let. V následujícím článku najdete 8 zajímavostí z novinkového pořadu Conana O’Briena, ve kterém se s moderátorem sešli herci a štáb slavného seriálu. Hru o trůnu jsme také probírali v rádiu Z. Audiozáznam si můžete pustit v rámci našeho podcastu. Pořad s Conanem O´Brienem je k dispozici na HBO GO.

Představitelé postav ze seriálu Hra o trůny se sešli v Belfastu a zavzpomínali na vzrušující, vtipné i náročné chvíle z natáčení tohoto světoznámého seriálu. Tato akce vznikla ve spolupráci s populárním televizním moderátorem Conanem O’Brienem a je jedinečná tím, že v publiku sedí výhradně herci a štáb seriálu. Nabízíme 8 zajímavých informací, které jsme se o natáčení seriálu v tomto pořadu dozvěděli a které mohou být nové i pro ty nejzapálenější fanoušky.

1. Mnoho hlášek z Hry o trůny se okamžitě stalo součástí populární kultury a bylo zřejmé, že je herci často uslyší i ve svém osobním životě. Je to samozřejmě vtipné, když na vás u mrazáku v supermarketu někdo zničehonic zakřičí „Hodor!“ – jistě tušíte, že jde o historku, kterou vyprávěl Kristian Nairn, představitel tohoto laskavého obra, avšak na nejbizarnější příhodu si vzpomněla Lena Headey. Herečka byla v nemocnici, kde se jí právě narodila dcera. Chvíli trvalo, než se jí vytvořilo mléko. Jedna milá sestřička jí nabídla pomoc. Coby fanynka Hra o trůny se už několik dní držela na uzdě, až to nemohla nevydržet, a v tu nejhorší možnou chvíli – zatímco herečce masírovala prsa – vyhrkla: „Hanba“.

HRA O TRŮNY III. (foto: HBO)

2. Na tvorbě seriálu se rovněž podíleli příbuzní některých herců. Bratr Emilie Clark (Daenerys) byl kameramanem, sestra Roryho McCanna (Ohař) pracovala jako kostýmní výtvarnice a mladší bratr Conletha Hilla (Varys) se na natáčení podílel coby zvukař. Co se týče Hilla, představitel Pavouka si poprvé pomyslel, že by bylo skvělé si zahrát v nějakém filmu či seriálu z produkce HBO, když před několika lety poprvé viděl geniální seriál Rodina Sopránů.

3. Na tuto akci sice nebyla pozvána žádná zvířata, ale díky Marku Addymu jsme si některé čtyřnohé herce připomněli. Herec, který v seriálu hraje Roberta Baratheona, vyprávěl o vážných potížích, které měli s jedním koněm. Při natáčení scény, kdy král se svým doprovodem přijíždí do Deresu na Zimohrad a hlasitě se zasměje, jeden kůň herce pokaždé Vždy zařehtal způsobem, který připomínal smích, a přinutil tak celý štáb natočit tuto scénu několikrát po sobě.

Hra o trůny VIII.

4. Vedle úvah herců, kteří se v jedné chvíli navzájem chválí a pak si ze sebe utahují, byly na této akci promítnuty i spousty záběrů ze zákulisí a také několik nahrávek z castingů – nikoli však nahrávka Kita Harringtona, což mu očividně příliš nevadilo. Představitel Jona Sněha se na casting totiž dostavil s monoklem. A nebyl to hezký pohled! Důvod jeho zranění nebyl až tak zajímavý. Večer před castingem se popral v McDonaldu. Příčina rvačky by však postavě Jona Sněha odpovídala. Harrington se snažil bránit čest dívky, kterou v restauraci někdo urazil.

5. Herci, jejichž dějové linie se v seriálu prolínaly, spolu prakticky vyrostli – v některých případech téměř doslova. Nairn, který hrál roli Hodora a kterého jsme tu již zmínili, nosil po celou dobu Isaaca Hempsteada Wrighta na zádech. Největší výzvou pro něj však nebylo to, že mladičký představitel Brana postupem času hodně vyrostl, ale to, že mu jeho mladý kolega s oblibou do uší broukal písničky ze Spongeboba.

Hra o trůny VIII.

6. Na vtipnou historku ze společného natáčení si vzpomněla další herecká dvojice. Maisie Williams se smíchem vzpomínala, že ve scéně, kdy Arya Ohařovi vypaluje ránu na krku, aby mu ji ošetřila, měl být Rory McCann podle scénáře polonahý. Herec začal držet šílenou dietu a jedl pouze kuřecí maso (téma kuřat se nám tu nějak opakuje!) a vejce. Přestal dokonce pít i alkohol, a tak byl ještě mrzutější než obvykle. Když nastal den, kdy se měla daná scéna natáčet, jeden z členů štábu McCannovi řekl, že je příliš zima a že si může košili nechat.

Hra o trůny VIII.

7. Ian Glen, který v seriálu hraje Sera Joraha, je oddaným a spolehlivým přítelem i mimo Mimochodem velmi roztomile reagoval na informaci, že mu internetová komunita dala přezdívku „Ser Friendzone“. Emilia Clark, která přiznala, že měla odjakživa strach z koní, připomněla, jak ji i koně Ian Glen při natáčení její první jezdecké scény střídavě uklidňoval.

8. Na pódiu se objevil i Jason Momoa (samozřejmě že s kbelíkem plným piv) a vyprávěl, že když v Belfastu natáčeli první řadu, nikdy se na konci dne neodlíčil, ale když takový svalnatý chlapík s očními linkami vešel do hospody, nikdo se O’Brien připomněl, co řekl jeden z producentů, když herec seriál opustil: „Odešlo tělo i duše tohoto večírku“. Momoa byl totiž na place největší bavič.

Hra o trůny VII.

Po dojemném rozlučkovém sestřihu záběrů z natáčení seriálu se nakonec na pódiu objevila i scenáristická dvojice D&D (David Benioff a D. B. Weiss) a společně pronesli řeč, která publikum dojala…
Pokud se chcete dozvědět, jaké podmínky si Peter Dinklage stanovil ještě předtím, než si přečetl scénář, co si Sean Bean schoval do tajné kapsy všité do jeho kostýmu, jakým bláznivým způsobem Jason Momoa, představitel khala Droga, pozdravil Emilii Clark, když se poprvé setkali, a co bylo v dopise, který napsal George R. R. Martin Conlethu Hillovi, představiteli Varyse, podívejte se na Setkání u Conana O’Briena. A pokud neodoláte pokušení vrátit se do Západozemí, na HBO GO najdete všech osm řad.

-red-
zdroj: HBO, Totalfilm, Radio Z © 2021

%d blogerům se to líbí: