Malířka a zloděj: Česká umělkyně a norský delikvent ve fascinujícím příběhu

Malířka a zloděj vypráví o loupeži obrazu, která vedla k jednomu výjimečnému lidskému vztahu. Norský film v režii Benjamina Reeho obdržel ceny na Sundance, BFI London Film Festival a byl v širší nominaci na Oscara. Zvítězil také v diváckém hlasování během 46. ročníku Letní filmové školy Uherské Hradiště (LFŠ). Do 9. června bude film prémiově ke zhlédnutí na Aerovodu. Distribuční premiéra filmu je plánovaná na čtvrtek 7. října 2021.

Česká umělkyně Barbora Kysilková žijící v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů. U soudu osloví jednoho ze dvou jejich zlodějů Karla-Bertila Nordlanda a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně se začne vytvářet zvláštní, těžko uvěřitelný vztah a zároveň vzniká neoddělitelné pouto, které tyto lidské bytosti spojí navždycky. Původně krátký dokument o jedné loupeži se proměnil v příběh o meandrech lidských vztahů a smyslu života jako takového. Film nadchnul festivaly, kritiky i diváky po celém světě, vzniknout má také jeho hraná hollywoodská adaptace.

Malířka a zloděj (foto: AČFK)

„Když jsem při vstupu do soudní síně poprvé uviděla Karla-Bertila, vše začalo nabírat nečekaný směr. Ať jsem se snažila sebevíc, nedovedla jsem se soustředit na nic jiného než na tetování, které mu zpod bílé košile lezlo po dlani, a v hlavě mi jako zaseknutá deska jela otázka „Kdo jsi? Kdo jsi!” říká malířka Barbora Kysilková. „Jednou z klíčových scén filmu je sekvence, během níž se Karl-Bertil poprvé uvidí na malířském plátně,” říká režisér Benjamin Ree k momentu, kdy malířka poprvé namaluje svého zloděje, „snažil jsem se zkoumat, co všechno jsme my lidé schopni udělat pro to, abychom byli vidět, aby nás někdo ocenil. A co nás stojí pomáhat druhým,” dodává Ree.

Asociace českých filmových klubů (AČFK) uvádí dokument Malířka a zloděj (2020) do distribuce coby výherce diváckého hlasování na Filmovce. „Ideu o funkčním propojení LFŠ a distribuce AČFK jsme měli delší dobu. Projekt byl poprvé prezentován v roce 2017. Tři filmy, tři unikátní projekce, tři plné sály, tři úvody, tři divácká hlasování, jeden vítěz, jeden film v distribuci,” představuje sekci LFŠ její programový ředitel Jan Jílek. „Děkujeme osudu, že můžeme toto malé mistrovské dílo uvést nyní v předstihu alespoň online,“ dodává k filmu Malířka a zloděj.

 -red-
foto/video: AČFK, Aerovod © 2021