Anifilm 2021: víkendové tipy z libereckého programu

Anifilm je za svou polovinou, festivaloví návštěvníci si už užili desítky zajímavých projekcí, přednášek, výstav, workshopů i koncertů. Před námi je festivalový víkend a i když je počasí jako na houpačce, je v Liberci na co se těšit. Máme pro vás tipy na páteční festivalový den i nadcházející víkend. Připomínáme, že tradičně můžete v kině Varšava a Grand hotelu Zlatý lev v sobotu večer sledovat vítězné filmy.

Pátek 25. června

Barevný sen – 14:00 Lidové sady / Sál ČT

Dobrodružný příběh o tom, jak je lehké ztratit svobodu a obtížné ji získat zpět. Na Ostrov ztracený v oceánu, kde panuje všemocný Velitel a přísný pořádek, přijíždí parta pouličních umělců. Nepovedený výstřel z pouťového kanonu při jejich vystoupení odstartuje řadu dramatických událostí. Mládenec Drin, dívka Tuvi a racek Natan se musejí pustit do souboje s policejní přesilou.

Snímek s lehce nostalgickým podtónem vyniká poctivou animací loutek, neobvyklou stylizací i hlasovým obsazením. Vznikal přitom s velice omezeným rozpočtem, v nezávislé produkci a skromném týmu. Loutkový film známého českého režiséra a výtvarníka Jana Baleje, jehož autorský rukopis má v tuzemské porevoluční animaci důležité místo, letos získal Českého lva.

Duše – 21:30 – Náměstí Dr. Edvarda Beneše

Co dělá člověka… člověkem? Pixar Animation Studios uvádí nový celovečerní film Duše, ve kterém se představí středoškolský učitel hudební výchovy Joe Gardner (v původním znění Jamie Foxx), který dostane životní šanci hrát v proslulém jazzovém klubu. Jeden chybný krok ho však přenese z ulic New Yorku do „Neznáma před“, což je fantastické místo, kde čerstvě narozené duše získávají před vstupem na Zemi vlastnosti, návyky i zlozvyky. Joe však na svém životě lpí a tak spojí síly s duší číslo 22 (v původním znění Tina Fey), která však vůbec nechápe, čím je zrovna lidský život tak výjimečný. A jak se Joe zoufale snaží duši číslo 22 vysvětlit, co je na životě tak skvělé, sám získává odpovědi na otázky, které si sám nesčetněkrát kladl.

Snímek na letošním oscarovém klání proměnil svou nominaci na Nejlepší celovečerní animovaný film. Výraznou roli v něm logicky hraje hudební složka, o kterou se, vedle skladatele Jona Batisteho, postarala překvapivě dvojice Trent Reznor a Atticus Ross, známá coby členové industriální rockové kapely Nine Inch Nails.

Sobota 26. června

Mazel a tajemství lesa – 10:00 – Grandhotel Zlatý lev

Nedávno dokončený snímek Mazel a tajemství lesa zavádí diváky do magického světa lesních bytostí. Příběh se odehrává na letním táboře a odhaluje i skutečná tajemství lesů. Když se totiž nedíváme, na každém kroku v nich ožívají lesní bytosti všelijakých tvarů. „V lese je víc živo, než si myslíme. Pokud zakopnete o kořen nebo na vás spadne šiška, není to náhoda a není to ani hravá veverka. Jsou to oni a ukazují, kdo je v lese doma,“ říká režisér Petr Oukropec.

Neděle 27. června

Alchymická pec – 15:30 – Grandhotel Zlatý lev

Během prací na filmu Hmyz surrealistického tvůrce Jana Švankmajera, na němž se Jan Daňhel podílel jako střihač a Adam Oľha jako kameraman, byli osloveni producentem Jaromírem Kallistou a právě Janem Švankmajerem, aby se skrze dokumentární film pokusili odhalit a zakonzervovat tvořivé procesy, kvasící v útrobách jejich filmové společnosti Athanor. V Athanoru – středověké alchymické peci – spolu soupeří tři principy: Rtuť, Síra a Sůl. Ten třetí v tomto případě představuje Švankmajerova osudová žena a mimořádná spolupracovnice Eva Švankmajerová, s níž prožil 45 let společného života, bytost, která, ačkoli zemřela v roce 2005, působí dodnes jako trvalé a vše prostupující hermeticky neoddělitelné agens. Bez její kritické intuice a k permanentnímu osvobozování neustále vybízejícího ducha by Švankmajerova tvorba nebyla kompletní a byla by zcela nepochybně jiná.

-red-
foto/video: Totalfilm, CinemArt © 2021