V Liberci odstartoval Anifilm, Česko má v hlavní soutěži dvě výrazné novinky

V severočeském Liberci dnes odstartoval tradiční Mezinárodní festival animovaných filmů. Anifilm 2021 tentokrát nabízí velmi silnou českou účast v Mezinárodní soutěži. Česko zažívá na poli animovaného filmu mezinárodní úspěchy a dva noví loutkoví reprezentanti jsou toho zářným příkladem. Festival nabízí bohatý filmový i doprovodný program, vše samozřejmě za dodržení covidových opatření. Doprovodný program se díky bezpečnosti i praktičnosti často koná mimo budovy pod otevřeným nebem či ve stanech.

Mezinárodní soutěž

Mezi desíti soutěžními celovečerními filmy máme jako Česko hned dva loutkové reprezentanty – dobrodružný příběh Barevný sen, který byl již oceněn Českým lvem, a hravé zamyšlení se nad závažným tématem smrti s názvem Myši patří do nebe, který se v průběhu festivalu dočká předpremiéry s tvůrci. Velkou konkurencí jim v řadě skvělých snímků bude třeba na Oscara nominovaný britský film Vlkochodci, který zaujme překrásnou animací i příběhem z irského folkloru. Recenzi všech našich tří favoritů v hlavní soutěži vám v průběhu Anifilmu přineseme na webu.

Soutěž krátkých filmů je kvůli jejich množství rozdělena do pěti sekcí. Vedle ní budou porotci volit i nejlepší studentský film, ukázku abstraktní nedějové animace či hudební videoklip, obzvlášť atraktivní pak určitě bude sekce interaktivních VR filmů, ve kterých s nasazeným headsetem divák se stává nejen součástí děje, ale dokonce i jeho hybatelem. Filmoví fajnšmekři by si mohli zvlášť užít osmiminutový snímek Vesmírná odysea 1.4.9. která oprašuje Kubrikovu sci-fi klasiku a pomocí VR diváka přiblíží na dotyk legendárnímu filmovému monolitu.

Velmi zajímavou exhibicí kreativity tvůrců je soutěžní sekce počítačových her, plná invenčních adventur i logických hádanek s jedinečným vizuálem i hratelností. Ať už jde o kuchyňský simulátor Medvědí kuchařka v animačním stylu pohádky Mlsné medvědí příběhy nebo izreaelský kousek Tiny Money, kde se ovládaná modelínová postavička zmenšuje podle své zhoršující se finanční situace. Všech patnáct soutěžních videoher si mohou návštěvníci v Game zóně sami vyzkoušet.

Nesoutěžní program

Z nesoutěžního programu za vypíchnutí určitě stojí sekce Queer animace, která se pod záštitou porotkyně a kurátorky Kate Jessop věnuje historii fenoménu zobrazování sexuálních menšin v animované tvorbě, tj. tématu v animaci donedávna opomíjenému, aktuálně však poměrně frekventovaně zpracovávanému. K vidění jsou v programu festivalu díky této sekci i relativně raritní, až undergroundové filmy.

Tokijští kmotři

Otrlý dospělý divák pak docení i půlnoční sekci, která tradičně zkouší, co všechno formát animovaného filmu a jeho publikum ještě snese. Letošní dramaturgii sekce vévodí ironie, absurdita i čistokrevný horor a nechutnosti.

Asi nejvýznamnější letošní sekcí, která se stala i určující pro celý letošní ročník Anifilmu, však je environmentálně laděná Planeta A. Snímky v jejím rámci oslavují a pátrají po tajemství života ve vesmíru nebo se noří hluboko do zemské minulosti ve snaze ji lépe pochopit a třeba i zlepšit svůj přístup k ní.

Vlastní výsek programu si vysloužil pravidelní návštěvník a spolupracovník festivalu, profesor Edgar Dutka, výrazný filmový teoretik a scenárista, který bude oceněn cenou za celoživotní přínos filmu. V Liberci bude k vidění výběr několika jeho krátkých filmů.

připravil: Martin Mažári
foto/video: Anifilm, Totalfilm, CinemArt © 2021