34. Finále Plzeň rozdalo Ledňáčky, příští ročník bude opět na konci září

34. ročník tradiční festivalové přehlídky Finále Plzeň představil divákům 13 premiér a předpremiér a 96 dalších filmů z toho nejlepšího, co je nejen v české filmové a televizní tvorbě v současné chvíli k vidění. Ve středu večer byly na slavnostním zakončení rozdány ceny. O vítězných snímcích rozhodly mezinárodní a studentské poroty. Posuzovaly se nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, dokumentární film, televizní a internetový projekt v kategorii „seriálová tvorba“ a „film a minisérie“ a nejlepší studentský krátkometrážní film. Své snímky v Plzni představila jako již tradičně celá řada hereckých hvězd i filmových tvůrců. Zahájením a zakončením festivalu provázeli herci Jan Cina a Petr Vančura.

Zlatého ledňáčka v kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film získal snímek Radu Judeho Smolný pich aneb pitomý porno.
Podle poroty je to skvěle provedený film o ohrožení našeho soukromí a svobody, o tom, co znamenají slova. Mohl být temný a hořký, ale je tam hodně humoru a empatie.
Snímek zároveň získal Cenu i od studentské poroty.

Zlatého ledňáčka v kategorii dokumentu má film Jindřicha Andrše Nová šichta. Porota se rozhodla ocenit film, který dává divákům důvěru a vizi do budoucnosti.

Zlatého ledňáčka za Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii seriál získal Viktor Tauš za Zrádce (zároveň si odnesl tutéž cenu i od studentské poroty).
Porota uděluje cenu seriálu Zrádci za snahu narušit konvenční vyprávění televizních seriálů. Dílo zkoumá postavy z rozdílných vrstev společnosti z mnoha různých úhlů v odvážném vizuálním stylu. Seriál vyniká silným smyslem pro detailní zobrazení neobvyklého narativního světa.

Viktor Tauš s cenami za Zrádce

Zlatý ledňáček v kategorii TV film či minisérie putuje za Lenkou Wimmerovou a první epizodou minisérie ČT Božena.
Porota oceňuje vysokou úroveň provedení, zejména skvělé herecké výkony, produkční design, kostýmy a kameru. Všechny kvality jsou skvěle využity tak, aby zaujaly široké publikum.

Nejlepším studentským krátkometrážním filmem byl zvolen snímek Anatomie českého odpoledne Adama Martince.
Nejlepším dokumentem dle studentské poroty je film Martina Páva Vlci na hranicích. Studentská porota ZČU kromě Zrádců ocenila i první epizodu minisérie Petera Bebjaka Herec.

Do kin od léta míří řada nových snímků a Finále je nabídlo pohromadě během jednoho týdne. Doplnily je speciální projekce v netradičních prostorech, premiéry a předpremiéry nebo výběr zajímavých počinů z Německa a Polska. Letošní ročník se také zaměřil na české stopy v zahraničních koprodukcích. Na festival přijeli například Antonie Formanová, Hynek Čermák, Jan Nedbal, Oskar Hes, Eliška Křenková, Barbora Poláková, Petra Nesvačilová, Matouš Ruml, Jana Plodková, Igor Bareš, Daniela Kolářová, Jiří Mádl, Jitka Schneiderová, Marek Adamczyk, Vít Klusák, Filip Remunda, Radim Špaček, Viktor Tauš či Filip Březina a další herci a filmoví tvůrci.

Mottem 34. ročníku bylo „Dělám to pro film.“ Ve festivalových znělkách se tak objevili herci Bolek Polívka, Václav Neužil, Martha Issová a také zástupci dalších filmových profesí jako kameraman Jan Malíř, kteří divákům představili nejvyšší entitu, kterou všichni čeští filmaři uctívají, ale dosud ji nikdo neviděl – Jádro českého filmu.

„Trochu jsme se obávali, jaký letošní ročník bude, protože ten loňský byl naprosto výjimečný díky podpoře všech – účastníků i partnerů. Vnímáme, že se za poslední rok zvyklosti návštěvníků a konzumentů kultury značně proměnily, a také proto nás letošní podporující atmosféra festivalu příjemně překvapila. I letos se mnoho projekcí vyprodalo, což je v dnešní době velmi povzbuzující. Ráda bych také poděkovala partnerům, kteří nás ani v této nelehké době neopustili,“ uvedla ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a současně pozvala na další ročník: „Už teď se těšíme se všemi příznivci nejen českého filmu na shledanou na 35. ročníku Finále Plzeň, který se uskuteční v termínu 23. – 28. září 2022.”

 -red-
zdroj: Vladana Brouková, Martina Kurfirstová
foto/video: Totalfilm Media, Finále Plzeň © 2021