Odstartoval týden filmového svátku ve Zlíně, festival potrvá do 15. září

61. Zlín Film Festival odstartoval ve čtvrtek dopoledne slavnostním zahájením pro děti. Zahajovacím filmem byl snímek Myši patří do nebe. Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě letos představí 280 snímků ze 45 zemí světa. Školám nabídne filmový program v kinech, ale opět také online. Hlavním tématem festivalu je letos Literatura ve filmu.

61. Zlín Film Festival

Zlín Film Festival se již podruhé koná v netradičním zářijovém termínu. „Jsme moc rádi, se nám s ohledem na situaci podařilo festival úspěšně a bezpečně zrealizovat i v roce 2020,“ zhodnotil prezident ZFF Čestmír Vančura. „V letošním roce jej navíc pořádáme ve dvou částech. Jarní 1.díl, který byl celý online, nám poskytl příležitost přiblížit kvalitní kinematografii pro děti a mládež k divákům i v jiných regionech po celé republice. A nyní se s návštěvníky konečně potkáme i ve Zlíně, byť opět v nestandardním termínu,“ doplnil Čestmír Vančura.

I když se filmová představení pro školní kolektivy uskuteční v kinosálech za dodržení všech bezpečnostních opatření, rozhodli se organizátoři v návaznosti na zájem v jarní části umožnit mimo zlínským i místním školám zhlédnout vybrané snímky také online.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Totalfilm.cz (@totalfilm.cz)

Diváci uvidí filmy v pěti soutěžních kategoriích – pro děti a mládež, dokumentární filmy pro mladé publikum, animovanou tvorbu a studentské filmy. „V soutěžích máme letos připraveno 28 celovečerních snímků, 52 krátkých filmů animovaných a 35 krátkých studentských,“ řekla Markéta Pášmová, s tím, že 4 ze soutěžních snímků budou reprezentovat Českou republiku.

Perličkou v letošním filmovém programu je speciální uvedení digitalizované restaurované verze snímku Hotel Modrá hvězda, který se bude promítat v Kongresovém centru v pátek od 19. hodin. „Zajímavostí je, že poprvé byla tato krásná prvorepubliková komedie publiku představena v roce 1941 právě ve Zlíně během Filmových žní,“ upřesnila Markéta Pášmová a pozvala diváky na speciální doprovodné aktivity: „Milovníci filmů pro pamětníky jistě ocení nejen to, že snímek budou moci sledovat na velkém plátně, ale navíc doplněný projekcí dokumentu z Filmových žní a se speciálním dobovým úvodem na červeném koberci.“

Hotel Modrá hvězda

Filmový festival ve Zlíně je již tradičně místem setkávání filmových odborníků a tvůrců z celého světa. Pod názvem Zlín Industry Days 2021 nabídne zajímavé konference, prezentace, příležitosti pro neformální setkávání, výměnu názorů a zkušeností. „Součástí programu bude například i sobotní setkání s americkým producentem Billem Gerberem pro studenty a filmové profesionály nebo FILMTALENT Pitching Fórum, které se letos koná již v pátek. Představí se zde opět filmové projekty, jež se budou ucházet o podporu z výtěžku aukce filmových klapek,“ upřesnila Markéta Pášmová.

Salon Filmových klapek je již 24. let jednou z tradičních součástí doprovodného programu festivalu. Letos jeho kolekce čítá 125 filmových klapek, které se budou dražit v neděli 12. září od 13 hodin.

Výstava filmových klapek (foto: Totalfilm)

Kromě aukce bude neděle patřit také běhu. 6. ročník Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín odstartuje nově od Kongresového centra Zlín již v 15 hodin. Předcházet mu bude Festivalový VIVA rodinný běh v 11 hodin na náměstí Míru a přilehlém okolí.

Filmový festival letos vzdává poctu literárnímu umění, které bylo inspirací pro filmové scenáristy již od prvopočátku kinematografie. Největší pozornost bude směřována ke knihám pro malé a mladé publikum. Hlavní festivalové téma Literatura ve filmu se promítne na filmové plátno i do doprovodného programu. Po jarní online části budou mít návštěvníci opět možnost navštívit řadu workshopů, koncertů, besed, výstav, virtuální realitu a další zajímavé aktivity pro celou rodinu. „Nemůžeme opomenout malování na chodníku, speciální Zónu kouzel nebo letní kino a koncerty na náměstí Míru, uvedla výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a pozvala i na mimořádný program v sobotu večer, kdy se uskuteční koncert u příležitosti oslav 90. výročí Barrandov Studia. „Diváci by si jistě neměli nechat ujít Filmové melodie Ondřeje Soukupa v podání Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Chuhei Iwasakiho,“ doplnila Záhorová.

Dirigent Chuhei Iwasaki (foto: Totalfilm.cz)

Festival budou stejně jako v loňském roce provázet nutná hygienická opatření odpovídající platném nařízením vlády. „Ve vnitřních prostorách a při projekcích bude povinné nošení respirátorů, budeme dodržovat kapacitní limity. Opět máme vyčleněný i speciální tým pro desinfekci,“ vyjmenovala Jarmila Záhorová a zdůraznila také, že návštěvníci budou povinni předkládat potvrzení o bezinfekčnosti: „V případě zájmu si po předložení dokladů prokazujících bezinfekčnost mohou lidé vyzvednout na pokladnách speciální pásky a vyhnout se tak jejich předkládání při každém vstupu do kina nebo vnitřních festivalových prostor. Registrace je v letošním roce dobrovolná.“

61. ročník Zlín Film Festivalu se letos historicky poprvé koná ve dvou částech. Jarní 1. díl se uskutečnil v původním termínu festivalu v online podobě. Podzimní 2. díl v tradičním formátu začíná již 9. září a potrvá do 15. září.

-red-
foto/video: Zlín Film Festival, Totalfilm Media, CinemArt © 2021