Za týden startují Mezipatra, letos festival ovládl hlas žen

Letošní ročník tradičních Mezipater začne 4. listopadu v Praze a vyvrcholí 20. listopadu v Brně. V Praze bude queer přehlídka trvat do 11. listopadu. Mezipatra přinesou deset celovečerních a 38 krátkých snímků. Letošní soutěž vypráví velké lidské příběhy, které zprostředkují autentickou queer zkušenost z celkem šesti světadílů. Tématem 22. ročníku festivalu je Oslava života.

V Hlavní soutěži queer filmového festivalu Mezipatra se představí celkem deset celovečerních hraných snímků. Šestici z filmů, které se utkají o cenu mezinárodní poroty, natočily ženy. Mezi ně patří například francouzská režisérka Catherine Corsini a její drsné sociální drama Bod zlomu (Le Fracture) o páru, který se nerozvážností ocitne na pohotovosti pařížské nemocnice během protestů Žlutých vest.

Bod zlomu (foto Le Pacte)

Za mistrnou diagnózou problémů současné francouzské společnosti plné všeprostupující sociální nerovnosti  získala Corsini cenu Queer Palm na letošním festivalu v Cannes. Další režisérkou je brazilská tvůrkyně Cristiane Oliveira a její coming-of-age drama Joanina první smrt (A Primeira Morte de Joana) o holčičce, která po smrti oblíbené tety odhaluje rodinná tajemství.

Režisérka Cristiane Oliveira (foto: archiv)

Německá režisérka Henrika Kull ve filmu Štěstí (Glück) přináší intimní sondu do každodennosti nevěstinců. Režijní debut Evi Romen Proč zrovna já? (Hochwald) představuje vyspělé a tematicky bohaté dílo o tanečníkovi vyrovnávajícím se se smrtí přítele. Na festivalu v italském Bolzanu snímek získal cenu za nejlepší hraný film. Zlatíčko (Sweetheart) autorky Marley Morrison je zábavný coming-of-age snímek pro široké publikum o sedmnáctileté dívce na dovolené s rodiči. Prázdninová komedie o prvním zamilování pobaví drzým humorem i dojemným herectvím. Šestici režisérek pak uzavírá Zoé Wittock a odvážný film Jumbo o lásce dívky k pouťové atrakci s Noémie Merlant v hlavní roli.

Jumbo

Mezi další počiny v hlavní soutěži celovečerních filmů patří také snímek Daniele Sáncheze Lópeze Před odletem (Boy Meets Boy) o Harrym na výletě v Berlíně, který si ale více než památek užívá hudby a tance v nočních klubech. Citlivá roadmovie Vzdálená (Landlocked) Timothyho Halla otevírá palčivé téma problémů mezi dětmi a jejich trans rodiči a upoutá vás svými výjimečnými hereckými výkony. Komedie Brambůrkovy sny o Americe (Potato Dreams Of America) režiséra Wese Hurleyho s humorným nadhledem zkoumá rodinu, která ze Sovětského svazu emigrovala do USA. Posledním snímkem programu je vizuální esej Moneyboys režiséra C.B.Yie o životech sexuálních pracovníků, kteří vydělané peníze utrácí nejen za luxus v čínském mega city, ale podporují i vlastní rodiny na tchajwanském venkově.

Boy meets Boys

Kromě hlavní soutěže je součástí festivalu také přehlídka krátkých filmů. Snímky, které hodnotí studentská porota, jsou rozděleny do sedmi tematicky rozdílných bloků. První Umění vidět přináší příběhy ženských hrdinek, druhý Nepolíbení*é ukazuje tužby a přání členů*ek trans komunity. Třetí blok Vezmi si, co chceš zase zkoumá hranice těla a vlastního soukromí. Injekce –⁠ exploze –⁠ destrukce se na svět dívá jakkoli než jen tradičně, genderovou identitu zas do hloubky prozkoumá blok Mimo moji skořápku. Kluci k sežrání odhalí všechno to, po čem kluci, chlapci nebo muži mohou toužit. Přehlídku uzavírá Queer hygge plný pohodových kraťasů jako stvořených pro sledování pod teplou dekou.

22. ročník festivalu Mezipatra nabídne kromě filmů také široký doprovodný program včetně diskuzí, workshopů nebo večírků na téma Oslava života.
Praha již potřetí uvede sekci Queering the Industry, která zprostředkovává setkání s filmovými profesionály*profesionálkami.

Podrobné informace o programu najdete na www.mezipatra.cz
Vstupenky zakoupíte online nebo vždy před projekcí v pokladně příslušného kina. Případný předprodej či rezervace jsou v režii samotných kin. Jednotné vstupné na projekce: 130 Kč v Praze i Brně.

-red-
zdroj: K. Poliaková
foto/video: Mezipatra, Totalfilm Media © 2021