Sny o toulavých kočkách: Kouzelný výtvarný svět Petra Síse očima bratra

Asociace českých filmových klubů do kin 4. listopadu posílá dokumentární film Davida Síse Sny o toulavých kočkách. Snímek o životním příběhu a tvorbě světově uznávaného výtvarníka Petra Síse patřil na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary mezi divácky nejoblíbenější snímky. Režisér David Sís v létě film představil také na Letní filmové škole.

Na osamělé pláži před zábavním parkem na Coney Islandu se scházejí dva bratři. Chvíli hledí na stoupající vlny a potom se ten mladší zeptá: „Brácho, zajímalo by mě, jak tě napadne, co máš nakreslit?“ Starší se zamyslí a po chvilce odpoví: „Víš, že o tom jsem vlastně nikdy nepřemýšlel?“

Sny o toulavých kočkách (foto: AČFK)

Tak začíná filmové putování režiséra Davida Síse po vnitřním a vnějším světě Petra Síse, vyprávění bratrsky důvěrné, přesto naprosto sdělné. Dokumentuje životní příběh autora a zároveň inspiraci, přetavenou v pečlivě vytvořené, výtvarně úchvatné a emocionálně oslovující kresby. Mezi Prahou, New Yorkem, Brnem a Paříží sledujeme Petra Síse a neodmyslitelnou černou kočku, symbol „věčného tuláka, hledajícího svůj pelíšek”, mezi reportážními záběry, ožívajícími kresbami a rozhovory s lidmi, kteří výtvarníka na jeho cestě provázeli anebo mu pomohli. Film doplňují výpovědi osobností, které ho v životě ovlivnily a které ovlivnil on (Miloš Forman, Madeleine Albrightová, Steven Heller ad.).

Sny o toulavých kočkách (foto: AČFK)

„Dokument o Petru Sísovi jsme měli v hledáčku od samotného začátku jeho realizace. Jsme totiž velkými obdivovateli křehké intimity jeho kreseb a humanistických hrdinů, snílků a objevitelů, které přináší dětem, a také proto, že film sliboval víc než jen přehlídku obdivně se vyjadřujících mluvících hlav,“ říká Iva Hejlíčková, programová ředitelka AČFK.

Sny o toulavých kočkách (foto: AČFK)

A jak se zrodilo pojmenování Sny o toulavých kočkách? David s Petrem chtěli v době vzniku filmu adaptovat také pohádku z knihy Tři zlaté klíče. „Přepisoval jsem scénář, hledal jsem název a došlo mi, že v té knížce se pořád toulá ta kočička, jako leitmotiv. A najednou jsem si uvědomil, že chudáka Petra vykopli a řekli mu: musíš zůstat v Americe. Petr byl jako ta toulavá kočka, která se nemá kam vrátit,“ říká David Sís. „Přitom já kočky nesnáším. On je miluje. Ale je to dobrý název,“ dodává Petr Sís.

Po distribuční premiéře bude následovat tour s režisérem po vybraných filmových klubech. David Sís s kameramanem Vítem Bělohradským film postupně představí například v kinech v Kolíně (5. 11.), Brně (8. 11.) či Jihlavě (27.11.). Aktuální informace k tour budou dostupné na stránce filmu. Ve vybraných městech doplní delegaci také Petr Sís.

zdroj: Libor Galia, AČFK
foto/video: Asociace českých filmových klubů © 2021