A jak to bylo dál? Nový Sex ve městě ztratil odchodem Samanthy jiskru

Když se v devadesátých letech na televizních obrazovkách objevil seriál Sex ve městě, téměř okamžitě se stal diváckým hitem. Jeho hlavní hrdinky se staly tváří a hlasem celé generace žen. A mnoho hlášek z něj se stalo ikonickými. Aby takového úspěchu dosáhlo pokračování seriálu s titulem A jak to bylo dál… je téměř nemožné, podaří se mu však alespoň důstojně navázat?

A jak to bylo dál? (foto: HBO)

Po zhlédnutí prvních dvou epizod se dá říct, že nová série má s původním seriálem společné snad jen ústřední postavy a výrazné módní kreace. A jak to bylo dál je oproti původnímu Sexu ve městě výrazně zdrženlivější, vážnější a věnuje se mnohem méně sexu. Není to ani komediální seriál o hledání toho pravého a o prosazení ženy v mužském světě. Hlavní hrdinky zestárly a při řeči o masturbaci se červenají. Neřeší milostné problémy, ale běhají po školních představeních a dohadují se ohledně barvení vlasů.

Novince se musí nechat, že se své hrdinky nesnaží nuceně udržovat věčně mladé. Nezakrývá jejich vrásky a šediny. Naopak stárnutí i smrt se stávají jedním z jejích hlavních motivů. Seriál řeší především smysl „života po“ – po tom, co člověk našel svého životního partnera, či ho nečekaně ztratil. Smysl života po tom, co si vybudoval kariéru a dosáhl v ní maxima. Tyto problémy už nejsou tak zábavné jako věci, které řešila původní série. V podání téměř šedesátiletých hereček by ale nejspíš jejich původní problémy vyzněly spíše trapně. Ostatně už jen scéna, kde Carrie postuje na Instagram působí celkem směšně.

A jak to bylo dál? (foto: HBO MAX)

Samotnou otázkou zůstává, zda bylo pokračování Sexu ve městě vůbec potřeba? Sex už dnes není takové tabu jako v devadesátých letech a řečmi o něm téměř nelze zaujmout. V devadesátých letech byly hlavní hrdinky představitelkami moderních žen, které bourají stereotypy a vymykají se konvencím tehdejší společnosti. Dnes už doba pokročila a seriál si potřebuje najít nové věci, za které může bojovat. Snaží se o to především nasazením nových postav – seriál je plný hrdinů různých ras, sexuálních orientací či pohlaví. Ani tyto nové tváře však seriálu nedodávají chybějící jiskru. Tu by mu možná dodala Kim Cattrall v roli Samanthy. Nejvýraznější postava původní série v novince chybí a zanechává po sobě prázdné místo.

Seriál je k dispozici na HBO GO.

Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: HBO MAX, HBO GO © 2021