Recenze: Jak si nevzít princeznu – štědrovečerní pohádka se zábavnou dvojicí

Letošní štědrovečerní pohádka České televize začíná ve chvíli, kdy na zámek přicházejí tři sudičky, aby předpověděly osud malému princi Leopoldovi. Do vínku mu dají i to, že si vezme za ženu princeznu ze sousedního království. Jenže princ a princezna se od prvního okamžiku nesnášejí. Jejich rodiče přesto na uzavření sňatku trvají. V den D se proto princ a princezna rozhodnou vzít osud do vlastních rukou a pomocí čarovných hodinek se vrací do minulosti. Vypraví se s nimi do toho dne, kdy byla sudba pronesena, aby se jí pokusili zabránit. To se jim sice podaří, ale jak už to tak bývá, s časem si není radno zahrávat. A po návratu princ a princezna zjišťují, co svým zásahem do minulosti způsobili nejen sobě, ale i celému království. Jak se povedla letošní štědrovečerní pohádka, které se již posedmé ujal režisér Karel Janák?

Jak si nevzít princeznu (foto: Česká televize)

Pohádce vévodí její obsazení, kterému dominují Marek Adamczyk a Anna Fialová v rolích prince Leopolda a princezny Josefíny. Tvoří spolu skvěle fungující duo, mezi kterým to srší energií a zábavné jsou především scény, ve kterých se škádlí a handrkují. Vedle nich vynikají Iva Janžurová, Daniela Kolářová a Naďa Konvalinková v rolích sudiček. Příjemně a sympaticky působí i zbytek hereckého obsazení – Patrik Děrgel v roli strážmistrova syna Hynka či Miroslav Táborský v roli krále. Lehce rušivě působí pouze ne vždy zcela synchronní předabování německé herečky Sonsee Neu v roli královny.

Zábavná cesta za láskou

Děj pohádky se drží poměrně jednoduchého modelu cestování čase a nebezpečí, které může změna minulosti přinést. Jeho zpracování je ale velmi povedené, milé a zábavné. Příkladem jsou například scény, ve kterých princ utěšuje sebe samého jako miminko nebo jeho postupné sbližování s princeznou. Každému je sice od začátku jasné, jak příběh dopadne – přeci jen se pořád jedná o pohádku. Ale cesta, kterou ústřední dvojice ke šťastnému konci dojde, je žertovná, poutavá a místy i plná nečekaných zvratů.

Jak si nevzít princeznu (foto: Česká televize)

Pohádce dodává atraktivní vizuál prostředí Českého ráje a kulisy zámků Frýdlant a Pernštejn. Zámek Frýdlant v pohádkách není tolik okoukaný jako jiné hrady či zámky a zároveň odpovídá období, do kterého zapadají pověsti a legendy o sudičkách. Oceňuji také to, že se autoři vyvarovali výrazných vizuálních prvků a pohádka neobsahuje mnoho počítačem upravených záběrů. Snímek tak nepůsobí ani lacině a ani pouťově a nechává vyniknout krásnou a přirozenou přírodu a krajinu.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 75%
  75
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70

Jak si nevzít princeznu (2021)

Jak si nevzít princeznu je milá pohádka s mnoha zábavnými scénami a sympatickým hereckým obsazením. Vévodí jí dobře zvolená ústřední dvojice, která vedle sebe skvěle funguje a nejzábavnější je ve scénách, kdy se vzájemně pošťuchují. Díky minimu efektů pohádka nepůsobí přeplácaně a divák si kromě povedených hereckých výkonů a dobře napsaných dialogů může vychutnat krásné prostředí Českého ráje.

71 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2021

Jak si nevzít princeznu
Pohádka
Česko / Slovensko / Německo, 2021, 91 min
Premiéra: 24. 12. 2021 Česká televize
Režie: Karel Janák
Scénář: Petr Hudský
Kamera: Martin Šácha
Hudba: David Solař
Hrají: Marek Adamczyk, Anna Fialová, Iva Janžurová, Daniela Kolářová, Naďa Konvalinková, Miroslav Táborský, Sonsee Neu, Oldřich Kříž, Kristína Vaculík Turjanová, Ady Hajdu, Patrik Děrgel, Lukáš Burian, Jan Kříž, Jiří Maryško, Milan Enčev, Ľuboš Kostelný, Otto Rošetzký, Jana Jiskrová, Petr Franěk, Anna Kulovaná, Matyáš Sekanina, Michal Škach, Ernesto Čekan, Petr Halíček, Ondřej Černý, Veronika Gajerová