Po loňské covidové přestávce se letos superhrdinské filmy vrátily v plné síle, a to jak na velkých, tak malých obrazovkách. Marvel Studio už naservírovalo tři celovečerní bijáky společně s řadou provázaných seriálů a konkurenční DC taktéž sem tam něco přihodilo. Vrchol roku nás ale čeká teprve teď. 16. prosince totiž dorazil do kin Spider-Man: Bez domova, třetí samostatné dobrodružství pavoučího hrdiny v marvelovském světě. Kromě toho, že nás čeká závěr trilogie, má ale film v rukávu ještě jedno větší eso. Spider-Man v podání Toma Hollanda totiž není ani zdaleka prvním hercem, který si červenomodrý trikot v průběhu let oblékl, a snímek Bez domova za pomoci magických hrátek a propojování realit slibuje návrat řady známých tváří z původních dvou filmových verzí Spideyho. Na co všechno tedy před návštěvou kina raději kouknout?
Spider-Man (2002)
Spider-Man se poprvé zhoupl na stříbrná plátna v roce 2002 a i když je to dnes možná nepředstavitelné, jednalo se o solidní risk. Komiksové adaptace teprve začínaly být populární, na režijní stoličce seděl spíše hororově zaměřený Sam Raimi a do role svalnatého ochránce nevinných si jen málokdo dokázal představit Tobeyho Maguirea. Raimi ovšem postavu Spider-Mana miloval, Maguire se na roli řádně připravil a výsledkem byl film, který jako první v historii pokořil v kinech během premiérového víkendu hranici 100 milionů dolarů. Stylová a energická režie spojená s famózním soundtrackem, akcí a tehdy průkopnickými efekty dohromady vytvořily novou filmovou ikonu a klasiku žánru, na kterou se nostalgicky vzpomíná dodnes.
Spider-Man 2 (2004)
Na filmy s dvojkou v názvu se v popkultuře často pohlíží přes prsty. To ale naštěstí nebyl případ Spider-Mana 2, který se do kin dostal roku 2004. Tvůrčí tým zůstal z velké části stejný a všechno, co fungovalo na jedničce, najdete v pokračování ještě o úroveň lepší. Druhý Spider-Man Petera Parkera postavil před těžkou volbu: Být nadále hrdinou a obětovat svůj osobní život pro dobro ostatních, nebo pověsit kostým na hřebík a užívat si vlastního života? Film ale přidal i novou dramatickou linku na straně záporáka. Totálně maniakálního Green Goblina v podání Willema Dafoe z jedničky tentokrát nahradil dobrácký Alfred Molina coby Doctor Octopus, který pro Petera byl hlavně bývalým mentorem a přítelem, nežli jen fyzickou hrozbou. Jeho mechanická chapadla se ale v akčních scénách samozřejmě jen tak zastínit nenechala. Podle mnohých celá franšíza vyvrcholila právě tady.
Spider-Man 3 (2007)
Rozhodně to totiž nebylo ve Spider-Manovi 3. Do Raimiho první verze scénáře, která se točila hlavně okolo padoucha Sandmana, totiž producenti násilím protlačili postavu Venoma. Podle nich se totiž jednalo o Spideyho nejpopulárnějšího antagonistu a film měl tak přitáhnout více diváků. Jeho zakomponování do příběhu ale proběhlo na poslední chvíli a na výsledku se to bohužel odrazilo. Spider-Man 3 schytal značnou kritiku za přecpaný příběh plný nedopečených nápadů, které by samy vydaly klidně na další film. Diváky to neodradilo a z kin stejně dorazily dosud nejsilnější výdělky z celé série. Rozhodně se ale jedná o smutnou tečku za původní Spider-Manovou ságou. Místo pokusu sérií trochu nakopnout plánovaným čtvrtým dílem se totiž studio rozhodlo pro úplný reboot.
Amazing Spider-Man (2012)
Namísto stylizovaného a ryze komiksového pojetí, se kterým kdysi přišel Raimi, se ale v Hollywoodu okolo roku 2010 začal rozmáhat trend většího realismu a temnoty ala Nolanův Batman. A Amazing Spider-Man, reboot značky, který se do kin podíval v létě 2012, se rozhodl na této vlně trochu povozit. Ke klasickým počátkům Petera Parkera, nyní v podání Andrewa Garfielda, přibyla příběhová linka o tajemném zmizení jeho rodičů, většina scén se přesunula z denního světla pod roušku noci a Spider-Manův zrod oproti starší verzi nabral na vážnosti. Modernější zpracování pavouka se ale příliš neuchytilo. Silnou nevoli totiž vzbudil fakt, že navzdory tmavšímu a realističtějšímu kabátku nepřinesl Amazing Spider-Man po příběhové stránce prakticky nic nového. Nový režisér Marc Webb vyždímal maximum z dialogových a romantických scén, ve kterých excelovali jak Garfield, tak jeho filmová partnerka Emma Stone, zbytek filmu ale podle mnohých dopadl tak nějak průměrně.
Amazing Spider-Man 2 (2014)
Katastrofa dorazila až o dva roky později s Amazing Spider-Manem 2. Studio Sony, které od Marvelu před přelomem tisícileté práva na postavu Spideyho koupilo, najednou čelilo značné konkurenci. Od premiéry Spider-Mana 3 totiž Marvel stihl ze svých druhořadých postav vybudovat absolutní giganty a vytvořit pro ně navíc provázaný filmový vesmír. S něčím takovým se v kinech těžko soutěží. Sony se ale nehodlalo vzdát a chystané pokračování Amazing Spider-Mana naplánovalo použít jako odrazový můstek pro založení vlastního filmového světa. Stavění základů pro jiné snímky bylo pro studio důležitější než příběh, namísto samostatného dobrodružství tedy Amazing Spider-Man 2 připomínal spíše nesourodou směsici odkazů a dějových linek bez jediného společného motivu. Kvůli častým kreativním sporům, dotáčkám a přehnanému marketingu se navíc rozpočet vyšplhal do astronomických výšin. Výsledný mišmaš si v kinech moc fanoušků nezískal a finančně skončil ze všech dosavadních Spider-Manů nejhůře.
Tom Holland a marvelovský vesmír
Tím se dostáváme k verzi Spideyho, která se po obrazovkách a plátnech prohání dnes. Pokus Sony napodobit úspěch Marvelu skončil masivním neúspěchem, Andrew Garfield byl ze spolupráce se studiem znechucený a celkově nebylo příliš kam se vydat. Šéf Marvel Studios Kevin Feige tedy se Sony vyjednal dosud neviděnou spolupráci, která dovolila Spider-Manovi poprvé vejít do světa Marvelu, zatímco Sony si bude moci ponechat většinu výdělků. Brzy byl do role obsazen mladý Tom Holland, záhy se poprvé představil ve filmu Captain America: Občanská válka a postupně se kromě dvou samostatných filmů, Spider-Man: Homecoming a Spider-Man: Daleko od domova, objevil ještě ve dvou Avengers filmech.
Závěr jeho trilogie titulovaný Bez domova bude podle trailerů přímo navazovat na konec posledního filmu, kdy byla Peterova tajná identita odhalena celému světu. V zoufalé snaze dát svůj život zpátky do starých kolejí se tedy Peter vydává za Doktorem Strangem a prosí jej, zda by nebylo možné nějakým kouzlem informaci o jeho pravé totožnosti ze světa vymazat. Zaklínadlo se ale zvrtne a naruší samotnou strukturu realitu, což do marvelovského světa neplánovaně vtáhne padouchy ze starých filmů. Zatím se můžeme stoprocentně těšit na návrat Doctora Octopuse, Green Goblina a Sandmana z Raimiho trilogie a Electra s Lizardem z Amazing filmů. Pokud můžeme věřit potitulkové scéně Venoma: Carnage přichází, Sony se možná na Hollandovy filmy pokusí napojit také své samostatné snímky s černým symbiontem.
připravil: Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, © Sony, Columbia Pictures