Nový Spider-Man spojuje tři pavoučí vesmíry – co vidět před návštěvou kina?

Po loňské covidové přestávce se letos superhrdinské filmy vrátily v plné síle, a to jak na velkých, tak malých obrazovkách. Marvel Studio už naservírovalo tři celovečerní bijáky společně s řadou provázaných seriálů a konkurenční DC taktéž sem tam něco přihodilo. Vrchol roku nás ale čeká teprve teď. 16. prosince totiž dorazil do kin Spider-Man: Bez domova, třetí samostatné dobrodružství pavoučího hrdiny v marvelovském světě. Kromě toho, že nás čeká závěr trilogie, má ale film v rukávu ještě jedno větší eso. Spider-Man v podání Toma Hollanda totiž není ani zdaleka prvním hercem, který si červenomodrý trikot v průběhu let oblékl, a snímek Bez domova za pomoci magických hrátek a propojování realit slibuje návrat řady známých tváří z původních dvou filmových verzí Spideyho. Na co všechno tedy před návštěvou kina raději kouknout?

Spider-Man (2002)

Spider-Man (2002)

Spider-Man se poprvé zhoupl na stříbrná plátna v roce 2002 a i když je to dnes možná nepředstavitelné, jednalo se o solidní risk. Komiksové adaptace teprve začínaly být populární, na režijní stoličce seděl spíše hororově zaměřený Sam Raimi a do role svalnatého ochránce nevinných si jen málokdo dokázal představit Tobeyho Maguirea. Raimi ovšem postavu Spider-Mana miloval, Maguire se na roli řádně připravil a výsledkem byl film, který jako první v historii pokořil v kinech během premiérového víkendu hranici 100 milionů dolarů. Stylová a energická režie spojená s famózním soundtrackem, akcí a tehdy průkopnickými efekty dohromady vytvořily novou filmovou ikonu a klasiku žánru, na kterou se nostalgicky vzpomíná dodnes.

Spider-Man 2 (2004)

Spider-Man 2 (2004)

Na filmy s dvojkou v názvu se v popkultuře často pohlíží přes prsty. To ale naštěstí nebyl případ Spider-Mana 2, který se do kin dostal roku 2004. Tvůrčí tým zůstal z velké části stejný a všechno, co fungovalo na jedničce, najdete v pokračování ještě o úroveň lepší. Druhý Spider-Man Petera Parkera postavil před těžkou volbu: Být nadále hrdinou a obětovat svůj osobní život pro dobro ostatních, nebo pověsit kostým na hřebík a užívat si vlastního života? Film ale přidal i novou dramatickou linku na straně záporáka. Totálně maniakálního Green Goblina v podání Willema Dafoe z jedničky tentokrát nahradil dobrácký Alfred Molina coby Doctor Octopus, který pro Petera byl hlavně bývalým mentorem a přítelem, nežli jen fyzickou hrozbou. Jeho mechanická chapadla se ale v akčních scénách samozřejmě jen tak zastínit nenechala. Podle mnohých celá franšíza vyvrcholila právě tady.

Spider-Man 3 (2007)

Spider-Man 3 (2007)

Rozhodně to totiž nebylo ve Spider-Manovi 3. Do Raimiho první verze scénáře, která se točila hlavně okolo padoucha Sandmana, totiž producenti násilím protlačili postavu Venoma. Podle nich se totiž jednalo o Spideyho nejpopulárnějšího antagonistu a film měl tak přitáhnout více diváků. Jeho zakomponování do příběhu ale proběhlo na poslední chvíli a na výsledku se to bohužel odrazilo. Spider-Man 3 schytal značnou kritiku za přecpaný příběh plný nedopečených nápadů, které by samy vydaly klidně na další film. Diváky to neodradilo a z kin stejně dorazily dosud nejsilnější výdělky z celé série. Rozhodně se ale jedná o smutnou tečku za původní Spider-Manovou ságou. Místo pokusu sérií trochu nakopnout plánovaným čtvrtým dílem se totiž studio rozhodlo pro úplný reboot.

Amazing Spider-Man (2012)

Amazing Spider-Man (2012)

Namísto stylizovaného a ryze komiksového pojetí, se kterým kdysi přišel Raimi, se ale v Hollywoodu okolo roku 2010 začal rozmáhat trend většího realismu a temnoty ala Nolanův Batman. A Amazing Spider-Man, reboot značky, který se do kin podíval v létě 2012, se rozhodl na této vlně trochu povozit. Ke klasickým počátkům Petera Parkera, nyní v podání Andrewa Garfielda, přibyla příběhová linka o tajemném zmizení jeho rodičů, většina scén se přesunula z denního světla pod roušku noci a Spider-Manův zrod oproti starší verzi nabral na vážnosti. Modernější zpracování pavouka se ale příliš neuchytilo. Silnou nevoli totiž vzbudil fakt, že navzdory tmavšímu a realističtějšímu kabátku nepřinesl Amazing Spider-Man po příběhové stránce prakticky nic nového. Nový režisér Marc Webb vyždímal maximum z dialogových a romantických scén, ve kterých excelovali jak Garfield, tak jeho filmová partnerka Emma Stone, zbytek filmu ale podle mnohých dopadl tak nějak průměrně.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Katastrofa dorazila až o dva roky později s Amazing Spider-Manem 2. Studio Sony, které od Marvelu před přelomem tisícileté práva na postavu Spideyho koupilo, najednou čelilo značné konkurenci. Od premiéry Spider-Mana 3 totiž Marvel stihl ze svých druhořadých postav vybudovat absolutní giganty a vytvořit pro ně navíc provázaný filmový vesmír. S něčím takovým se v kinech těžko soutěží. Sony se ale nehodlalo vzdát a chystané pokračování Amazing Spider-Mana naplánovalo použít jako odrazový můstek pro založení vlastního filmového světa. Stavění základů pro jiné snímky bylo pro studio důležitější než příběh, namísto samostatného dobrodružství tedy Amazing Spider-Man 2 připomínal spíše nesourodou směsici odkazů a dějových linek bez jediného společného motivu. Kvůli častým kreativním sporům, dotáčkám a přehnanému marketingu se navíc rozpočet vyšplhal do astronomických výšin. Výsledný mišmaš si v kinech moc fanoušků nezískal a finančně skončil ze všech dosavadních Spider-Manů nejhůře.

Tom Holland ve filmu Spider-Man Daleko od domova

Tom Holland a marvelovský vesmír

Tím se dostáváme k verzi Spideyho, která se po obrazovkách a plátnech prohání dnes. Pokus Sony napodobit úspěch Marvelu skončil masivním neúspěchem, Andrew Garfield byl ze spolupráce se studiem znechucený a celkově nebylo příliš kam se vydat. Šéf Marvel Studios Kevin Feige tedy se Sony vyjednal dosud neviděnou spolupráci, která dovolila Spider-Manovi poprvé vejít do světa Marvelu, zatímco Sony si bude moci ponechat většinu výdělků. Brzy byl do role obsazen mladý Tom Holland, záhy se poprvé představil ve filmu Captain America: Občanská válka a postupně se kromě dvou samostatných filmů, Spider-Man: Homecoming a Spider-Man: Daleko od domova, objevil ještě ve dvou Avengers filmech­.

Závěr jeho trilogie titulovaný Bez domova bude podle trailerů přímo navazovat na konec posledního filmu, kdy byla Peterova tajná identita odhalena celému světu. V zoufalé snaze dát svůj život zpátky do starých kolejí se tedy Peter vydává za Doktorem Strangem a prosí jej, zda by nebylo možné nějakým kouzlem informaci o jeho pravé totožnosti ze světa vymazat. Zaklínadlo se ale zvrtne a naruší samotnou strukturu realitu, což do marvelovského světa neplánovaně vtáhne padouchy ze starých filmů. Zatím se můžeme stoprocentně těšit na návrat Doctora Octopuse, Green Goblina a Sandmana z Raimiho trilogie a Electra s Lizardem z Amazing filmů. Pokud můžeme věřit potitulkové scéně Venoma: Carnage přichází, Sony se možná na Hollandovy filmy pokusí napojit také své samostatné snímky s černým symbiontem.

připravil: Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, © Sony, Columbia Pictures