Bambitka se vrací po jedné dekádě, v televizi byla jednička už devatenáctkrát

Počtem repríz se v relativně krátkém časovém úseku řadí pohádka Tajemství staré bambitky k nejúspěšnějším pohádkám posledních třiceti let. Poprvé se televizní pohádka na obrazovkách objevila na Vánoce roku 2011 a od té doby měla už 19 repríz. Nyní se do kin po prosincovém odkladu konečně chystá pokračování, které je tentokrát filmovější a výpravnější, ale bere si to nejlepší z prvního dílu – svěžest scénáře, vtip i povedené písničky (recenzi přineseme ve středu).

Devatenáct repríz

Každá repríza prvního dílu se pohybuje kolem milionové sledovanosti. „Mám tu pohádku strašně rád a pro mě představuje hlavně harmonii, klid a naději. A to nejen tím, jaká je, ale i jak vznikala. Natáčení byla taková pohádka v pohádce. Byla tam sranda a zároveň se vždy udělal kus práce a s Ivem Macharáčkem se všechny napjaté situace zvládaly s klidem,“ vzpomínal Tomáš Klus, který si zahrál jednu z hlavních rolí.

T. Klus a O. Vetchý, v pozadí K. Janovičová

Příběh napraveného loupežníka Karaby, jeho odvážné dcery Aničky, trochu nešikovného prince Jakuba a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba.
S novým příběhem Tajemství staré bambitky 2 se vrací tým z původního úspěšného filmu. Režisér Ivo Macharáček a scenárista  Evžen Gogela, ale také většina hereckého obsazení.

Scenárista Evžen Gogela k pokračování říká: „S režisérem a spoluautorem námětu Ivem Macharáčkem jsme již při první dílu chtěli, aby ta pohádka byla nadčasová v tom, že všechny postavy dělají normální lidské věci, třeba vychovávají děti. A vychovávají je ke spravedlnosti, aby bylo vidět, kde jsou mantinely slušného a neslušného chování. Vzali jsme normální lidské aktivity a dali jim pohádkovou formu. A tím, že to jsou úplně běžné lidské momenty, tak se s nimi mnoho lidí ztotožnilo. Chtěli jsme, aby rodiče s dětmi mohli vidět, že to platí jak pohádce, tak v životě. Nehledali jsme ani triky ani pitvoření nadpřirozených bytostí. Je to život s pohádkovou nadsázkou.“ 

„Producenti mě popíchli, abych se zamyslel nad pokračováním Tajemství staré bambitky a mě nadchla možnost představit si, jak to v království, se kterým jsem žil nějakou dobu při natáčení jedničky, vypadá. Jak tam vlastně asi ten král teď žije, a ten Karaba, co se s ním stalo, jak se tam celkově lidi mají. Říkal jsem si, že by bylo vlastně hezké se tam za nimi jít zase podívat,“ vzpomíná režisér Ivo Macharáček.

My jsme se nějakým řízením osudu vzájemně propojili s panem režisérem Macharáčkem a s kolegou Radovanem Vašákem a společně jsme uvažovali o projektu, který bychom dali dohromady. Tím že Ivo natočil první díl Tajemství staré bambitky, tak jsme začali rozvíjet vizi natočení druhého dílu,“ říká producent Robert Plavec.

„Do projektu jsme se rozhodli jít proto, že jsme chtěli udělat hezkou věc. Hezkou věc, která by přetrvávala po generace, aby si na své přišly děti, jejich rodiče,“ doplňuje producent Radovan Vašák.

Když se však vůbec začalo o pokračování uvažovat, bylo třeba mít splněnou jednu důležitou podmínku. „Herecké obsazení a vůbec pokračování stálo a padalo s tím, zda do toho herci půjdou znovu. Pokud by řekli ne, už se nechceme vracet, tak by dvojka ani nevznikla. Takže než vůbec jsme začali příběh psát, tak jsme si s herci prostě zavolali a řekli jsme si, jestli do toho mají chuť jít. Všichni řekli, že ano, takže se to rozjelo,“ přiznává režisér Ivo Macharáček.

Svou roli si tedy zopakovali Ondřej Vetchý jako Karaba, Tomáš Klus a Kamila Janovičová jako Jakub a Anička, tentokrát už v královských rolích, a Miroslav VladykaJiřím Lábusem v postavách zlotřilých rádců Ference a Lorence. Znovu uvidíme i Petra Štěpánka jako kuchaře Frita nebo generála Otmara Brancuzského.

Nové postavy vytvořili Veronika Khek Kubařová jako královna Julie, Valentýna Bečková, která si zahrála malou princeznu Johanku, Markéta Plánková se objeví jako Juliina komorná Hermína. Novou posilou je také Václav Noid Bárta, který si nejen zahrál podkoního Václava, ale postaral se také o hudbu a písničky.

Pohádka vznikla v produkci Roberta Plavce, Radovana Vašáka a Iva Macharáčka ve společnosti Fairytale Production, v koprodukci s Českou televizí a innogy.
Do kin pohádku uvádí distribuční společnost Bioscop.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Fairytale Production, Bioscop © 2022