Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Nejlepším filmem je V rytmu srdce, prvního Oskara si odnáší Will Smith, technické kategorie zválcovala Duna (přehled)

Dnes v noci byly v losangeleském Dolby Theatre slavnostně předány 94. ceny Akademie. Nejlepším filmem se stalo dojemné drama V rytmu srdce od Apple TV, svého prvního Oskara se konečně dočkal Will Smith, technické kategorie po zásluze převálcovala Duna.

Filmem roku se podle Akademie stává dojemné drama Apple TV V rytmu srdce o překonávání obtíží komunikace v neslyšící rodině. Jde o vůbec první udělení nejprestižnější ceny Akademie ryze streamovacímu počinu – pandemie v tomto ohledu kinematografii nevratně proměnila. Oskara za vedlejší mužskou roli si odnáší i neslyšící herec Troy Kotsur; oceněn byl i adaptovaný scénář filmu. Anglický remake francouzského snímku z roku 2014 vypráví o dívce, která jako jediná v rodině slyší a zjistí, že její velkou vášní je zpěv.

V rytmu srdce (foto: Apple TV)

V technických kategoriích dle očekávání konkurenci válcoval monumentální sci-fi epos Duna, která si z celého večera odnáší nejvíc cen. Adaptace knihy Franka Herberta o mocenských bojích na planetě plné vzácného Koření si připisuje sošky za nejlepší kameru, střih, vizuální efekty, výpravu, mix zvuku i hudbu Hanse Zimmera. Jde o další potvrzení, že podobné velkofilmy patří na co největší plátna s co nejlepším zvukem.

Nejlepším cizojazyčným filmem se stala japonská tříhodinová adaptace čtyřicetistránkové povídky Haruki Marukamiho Drive My Car, které je aktuálně k vidění v českých kinech a které bylo po vzoru Parazita favorizováno dokonce i na sošku v nejprestižnější filmové kategorii. Vypráví o slavném filmaři, který nedobrovolně musí předat řízení svého milovaného Saabu 900 málomluvné řidičce Misaki a absolvovat s ní dlouhou cestu. během níž zjistí, že mají leccos společného.

Svou vůbec první sošku za nejlepší mužský herecký výkon si po letech kariéry a třech neproměněných nominacích odnáší Will Smith za hlavní roli v životopisném dramatu Král Richard: Zrození šampionek, kde ztvárnil kontroverzního otce tenistek Venus a Sereny Williamsové. Smith tak výkonem ve filmu, který produkoval a který byl i nominován na nejlepší snímek, porazil i mnohými favorizovaného Benedicta Cumberbatche a sošku připojuje k již před časem získanému Zlatému glóbu za tutéž roli.

will-smith-oscar

Will Smith se svým konečně získaným Oskarem (foto: A.M.P.A.S®)

Netflixovský antiwestern Síla psa tedy neproměnil nominaci pro svou ústřední hereckou tvář v roli despotického majitele ranče, pomalé rozjímání nad nesnadným životem na Divokém západě nicméně Akademii přesvědčilo po režijní stránce. Jane Campion tak získává již svou druhou sošku; prvního Oskara za režii obdržela již v roce 1995 za drama Piano.

Cenu za nejlepší původní scénář si odnáší všestranný filmař Kenneth Branagh za Belfast, černobílý příběh o svém dětství, rodící se lásce k filmu a nelehkém loučení s milovanou rodinou na pozadí severoirských nepokojů v 60. letech, čímž byla proměněna alespoň jedna z jeho sedmi nominací.

Kenneth-Branagh-oscar

Branagh s Oskarem za scénář (foto: A.M.P.A.S®)

Nejlepšími maskami pak dle Akademie oficiálně disponuje životopisné drama Očima Tammy Faye, ve kterém se v titulní roli evangelistické zpěvačky, spisovatelky a moderátorky objevuje k nepoznání proměněná Jessica Chastain. Herečka si za roli odnáší i cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

chastain tommy faye masky

Proměna Jessicy Chastain v Tommy Faye (foto: Searchlight Pictures)

Oskara za kostýmy si odnesla Cruella, černá komedie o ambiciózní módní návrhářce odehrávající se uprostřed londýnské punkové revoluce. Hraná adaptace příběhu tradiční disneyovské záporačky z doby, kdy ještě nebažila po kožichu ze srsti 101 dalmatinů, byla díky nezapomenutelnému designu antihrdinčiny garderoby favoritem.

cruella kostymy oscar

Cruelliny oskarové outfity (foto: Disney)

Jako nejlepší herečka ve vedlejší roli byla oceněna vycházející hvězda Ariana DeBose za svůj temperamentní výkon plný zpěvu a tance ve Spielbergově remaku kultovního muzikálu West Side Story, který tak proměnil alespoň jednu ze svých sedmi nominací.

Ariana DeBose oscar

Ariana DeBose ve West Side Story (foto: 20th Century Studios)

Sošku za nejlepší píseň si dle očekávání odnesla mladá zpěvačka Billie Eilish, která tak porazila mj. aktuálně virální soundtrack k animáku Encanto. Zajímavostí je, že její No Time To Die je již celkově šestou bondovskou písní, která byla nominována, a třetí písní k filmům série s Danielem Craigem v řadě, která si cenu odnáší. V roce 2012 se to povedlo již Adele se Skyfallem a v roce 2015 zvítězilo i Writing’s On The Wall od Sama Smithe k předchozí bondovce Spectre.

billie-eilish-finneas-oscars

Billie s bratrem Finneasem (foto: A.M.P.A.S®)

Tvůrci Encanta ze studia Disney nicméně nemusí nad neproměněním nominace svého soundtracku bořícího TikTok smutnit, protože Akademie příběh o kolumbijské rodině nadané zvláštními schopnostmi ocenila Oskarem za nejlepší animovaný film.

Nové fanouškovské ceny Oscars Fan Favourite za nejlepší film loňského roku a nejlepší scénu ovládl režisér se silnou, ale ne kdovíjak sofistikovanou autorskou vizí, Zack Snyder. Prostřednictvím twitterového hlasování jeho zarytí fanoušci protlačili brakovou Armádu mrtvých a Flashův sprint z finále přepracované Justice League. 

Kompletní přehled vítězů:

Nejlepší film: V rytmu srdce
Nejlepší cizojazyčný film: Drive My Car
Nejlepší režie: Jane Campion, Síla psa
Původní scénář: Belfast
Adaptovaný scénář:
V rytmu srdce
Herec v hlavní roli:
Will Smith, Král Richard: Zrození šampionek
Herec ve vedlejší roli: Troy Kotsur, V rytmu srdce
Herečka v hlavní roli: Jessica Chastain, Očima Tammy Faye
Herečka ve vedlejší roli: Ariana DeBose, West Side Story
Zvláštní efekty: Duna
Kamera: Duna
Střih: Duna
Výprava: Duna
Kostýmy: Cruella
Masky: Očima Tammy Faye
Mix zvuku: Duna
Hudba: Hans Zimmer, Duna
Nejlepší píseň: Billie Eilish, No Time To Die
Nejlepší animovaný film: Encanto
Nejlepší dokumentární film: Summer of Soul (… aneb Když se revoluce nesměla vysílat)
Nejlepší krátkometrážní dokumentární film: The Queen of Basketball
Nejlepší hraný krátkometrážní film: The Long Goodbye
Nejlepší animovaný krátkometrážní film: The Windshield Wiper

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto: A.M.P.A.S. – © 2022 Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Upozornění: “Oscar®,” “Oskaři®,” “Ceny Akademie®,” “Academy Award®,” “A.M.P.A.S®” a “Oskarová noc®” jsou registrované ochranné známky.
foto/video: Academy of Motion Picture Arts and Sciences, Apple TV, Netflix, Disney, Aerofilms, Searchlight Pictures, 20th Century Studios, Warner Bros.

oscar 2022 výsledky

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast