Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Recenze: René má světu pořád co říct, film patří k nejlepším snímkům Heleny Třeštíkové

Do distribuce právě vstupuje nový časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové René – Vězeň svobody. Jedná se o pokračování titulu z roku 2008, za který režisérka obdržela cenu Evropské filmové akademie v kategorii nejlepší dokument. Nyní se René po téměř patnácti letech na obrazovky vrací. Je trochu vyspělejší a vyrovnanější, i přesto se mu ale stále daří zůstat sám sebou.

René – Vězeň svobody (foto: Aerofilms)

Helena Třeštíková si Reného vyhlédla ještě před rokem 1989, když byl jako mladý delikvent poprvé ve vězení. Následujících dvacet let sledovala, jak se nenapravitelný recidivista opakovaně dostává z vězení na svobodu a zase zpět. Po ukončení natáčení prvního snímku, režisérka věděla, že Reného životní cesta zdaleka není u konce a rozhodla se v natáčení pokračovat dalších třináct let.

René – Vězeň svobody mapuje život Reného Plášila v letech 2008–2021. První film končí vcelku ponuře, René v něm ztratí vypůjčenou kameru s natočeným materiálem a sama režisérka za něj musí namluvit komentář. V pokračování dokumentu Renému táhne na čtyřicet let, je znatelně klidnější, vyrovnanější a uvědomuje si, že život je krátký na to, aby ho trávil za mřížemi. Ve snímku René hodně bilancuje a přemýšlí, a film tuto přemýšlivost vyžaduje i po divákovi. Možná i jeho samotného nutí k jakémusi zamyšlení a bilancí nad vlastním životem.

René (z původního filmu z roku 2008)

V Reného životě se objevuje spousta nových postav – některé v něm zůstávají déle, některé jím pouze prochází. Seznamujeme se tak s jeho synem Petrem, jehož životní příběh nemá od toho otcova daleko. Velkou roli hrají také Reného partnerky a fanynky. Divákovi v hlavě utkví především mladá blondýnka, která se do Reného platonicky zamiluje, posílá mu dopisy a navštěvuje jej ve vězení. Scény s ní v nejednom člověku vyvolají vzpomínky na neopětované lásky. Rozloučení s ní René komentuje pouze větou „Alespoň bude klid.“ Nejdojemnější scény jsou ty, ve kterých se René stará o syna své poslední partnerky Michaely – vyzvedává ho ze školy, hraje si s ním či se s ním učí o vesmíru.

René – Vězeň svobody

Recidivista, který vždy šel proti proudu a za každou cenu chtěl žít po svém, se v novém snímku mění v běžného maloměšťáka a snaží se zapadnout do normální společnosti, čímž ukazuje své částečné smíření s ní. Tyto pokusy o začlenění jsou sice náročné, ale zároveň přinášejí jakousi naději. Příběh filmu je postaven hlavně na těchto snahách, a je díky nim velice osobitý a upřímný. Intimitu dokumentu umocňuje komentář, který René ke zfilmovaným kapitolám vlastního života namluvil.

Pokračovat v natáčení Reného životní cesty určitě mělo smysl. Jedná se o zajímavou, nadprůměrně inteligentní osobu s unikátním pohledem na svět. René otevřeně promlouvá o své životní pouti a pocitech a nemá při tom tendence k sebelítosti. Díky otevřenosti a důvěrnosti mezi Reném a Helenou je snímek plný velkého množství úvah a myšlenek, až je s nimi místy těžké držet krok.

70%

René - vězeň svobody (2021)

René – Vězeň svobody patří určitě k režisérčiným nejpůsobivějším dílům. Sledovat Reného posun a snahu o přechod k životu běžného občana je více než zajímavé. Zvláště poté co si jej vybavíme jako (ne)napravitelného recidivistu z prvního filmu. Dokument sice občas příliš skáče v čase a vedle Reného jsou ostatní postavy mnohem méně sdílné. I tak je v něm, ale vše podstatné řečeno. René má světu pořád co říct a uvidíme, zdali se autorka rozhodne v mapování jeho života pokračovat.

Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms © 2022

René – Vězeň svobody
Dokumentární
Česko, 2021, 102 min
Premiéra: 7. 4. 2022 Aerofilms
Režie: Helena Třeštíková
Scénář: Helena Třeštíková
Kamera: David Cysař
Hudba: Tadeáš Věrčák
Hrají: René Plášil
Produkce: Kateřina Černá, Pavel Strnad
Střih: Jakub Hejna
Zvuk: Richard Müller

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast