Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ČEKÁME VE ČTVRTEK VEČER: TRAILER FILMU PAST OD M. NIGHT SHYAMALANA S JOSHEM HARTNETTEM

48. Letní filmová škola začala, letos zcela bez omezení a se zvlášť nabitým programem

V průběhu dneška se prvními projekcemi po roce znovu rozbíhá festival 48. Letní filmová škola Uherské Hradiště. Do čtvrtka 4. srpna nabídne bohatý filmový, odborný i doprovodný program. Retrospektivu věnuje Luisi Buñuelovi a Martinu Fričovi, zaměří se i na Britskou novou vlnu, virtuální realitu nebo portugalský film. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý, režisér Semih Kaplanoğlu a klubista Pavel Tomešek. Mezi dalšími hosty festivalu pak je i německá scenáristka a režisérka Eliza Petkova, vůbec poprvé zde bude k vidění Kunstkamera Jana Švankmajera a k dalším českým novinkám do Uherského Hradiště dorazí režiséři Šimon Holý, Beata Parkanová či Jiří Havelka.

Brány 48. Letní filmové školy se otevírají a já mám velkou radost, že se nám s kolegy podařilo nachystat další krásný a inspirativní ročník plný skvělých a důležitých filmů, hostů a témat. Všem děkuji za veliké nasazení, čas, energii a lásku, kterou do příprav Filmovky vložili. Díky pak patří také všem našim podporovatelům a mecenášům za to, že za námi stále stojí a Filmovka jim stejně jako nám dává velký smysl,“ řekla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Filmovku oficiálně zahájí v sobotu v 19:00 světová premiéra dokumentu Olgy Sommerové s názvem Michael Kocáb – Rocker versus politik v kině Hvězda. Jde o portrét výrazné osobnosti, hudebníka a politika, který nadále zůstává výrazným a nepřehlédnutelným občanským aktivistou. Jeho životní etapy postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život Michael Kocáb nahlíží.

Program je již tradičně rozdělen do tří bloků: Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Kromě nespočtu filmů festival jako každý rok přichystal pro návštěvníky i koncerty, divadlo, odborné programy, tvůrčí dílny a akce pro děti. Kompletní denní program vč. doprovodného najdete zde.

Retrospektivu Letní filmová škola věnuje jednomu z velkých španělských géniů Luisi Buñuelovi. Další kapitolou Filmové čítanky bude Britská nová vlna. Pětici italských němých filmů vyznačujících se okázale gestickým herectvím tzv. div neboli bohyň doprovodí živou hudbou nizozemská skladatelka a klavíristka Maud Nelissen či kytarová kapela Chief Bromden. Sekce Neznámý vojín představí zásadní osobnost japonské kinematografie 80. a první poloviny 90. let Šindžiho Sómaie. Pozornost bude věnována i americkému vánočnímu evergreenu Franka Capry Život je krásný.

Sekce Terra festivalis, která se zaměřuje na národní kinematografie prosazující se v poslední době na mezinárodní scéně, letos představí výběr filmů z Portugalska. Pětileté výročí oslaví na Filmovce Východní přísliby. Prostor dostanou i Půlnoční delikatesy s lákavým podtitulem Peklo pod Berlínem či virtuální realita na téma hudba a tanec.

Obsáhlou retrospektivu i komplexně pojatý odborný program věnuje Letní filmová škola Martinu Fričovi. Tradičně se na festivalu představují české a slovenské novinky, které nabídnou velmi pestrou paletu témat i žánrů. Čtvrtý ročník sekce FAMU History se zaměří na tzv. ztracenou generaci. Festival uvede i aktuální studentské filmy, a to jak ze slovenských tak z českých škol – Maraton studentských filmů poběží na Masarykově náměstí ve spolupráci s Českou televizí.

Pošesté na Letní filmové škole budou moci v rámci sekce LFŠ uvádí diváci zvolit film, který po festivalu vstoupí do širší distribuce. Letos budou o pozornost diváků bojovat další tři pozoruhodné tituly: dánská hořká komedie o bývalé královně krásy Miss Viborg, drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách, a do třetice v Cannes i na Evropských filmových cenách bodující rakousko-německý film Velká svoboda, v níž Franz Rogowski exceluje v roli muže, jenž kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat.

Před kinem Hvězda (foto: AČFK)

Teprve před pár dny bylo oznámeno, že filmovku poctí svou návštěvou i irský režisér Jim Sheridan, autor filmů jako Moje levá noha, Boxer, In America či Bratři, držitel pěti oscarových nominací a Zlatého medvěda z Berlinale, převezme na festivalu cenu Asociace českých filmových klubů, povede lekci filmu a osobně uvede projekce svých nejslavnějších snímků. Na LFŠ budou promítnuty čtyři Sheridanovy filmy, včetně strhujícího debutu Moje levá noha, který odstartoval hvězdnou kariéru nejen režiséra, ale i Daniela Day-Lewise, jemuž výkon v roli postiženého chlapce vynesl prvního Oscara.

Diváci LFŠ se mohou těšit také na Sheridanova syrová dramata z prostředí irské republikánské armády Ve jménu otce a Boxer (obě opět s Danielem Day-Lewisem) i retrospektivně vyprávěné melodrama Tajný deník s Rooney Maraovou, Ericem Banou a Vanessou Redgraveovou v hlavních rolích.

Jim Sheridan je bezpochyby jedním z nejzásadnějších evropských režisérů posledních dekád. Jeho filmy posbíraly celkem 16 nominací na Oscara a 12 nominací na Zlaté glóby. I přes nesporné mezinárodní úspěchy zůstal Sheridan vždy především irským tvůrcem, bytostně spojeným se svojí zemí a její historií. Svou účastí na LFŠ se zařadí mezi naše nejzářivější a nejinspirativnější hosty v posledních 15 ročnících festivalu,“ řekl programový ředitel Jan Jílek.

lfs-sheridan

Jim Sheridan je jedním z hostů festivalu (foto: archiv)

Festival uzavře 4. srpna světová premiéra očekávaného filmu Arvéd, který vypráví příběh Jiřího Arvéda Smíchovského, hermetika, okultisty a vyznavače černé magie, jenž byl ochotný zajít až k hranicím samotného pekla. „Arvéd byl poté, co spolupracoval s okupanty, i spolutvůrcem vznikající komunistické tajné bezpečnosti. Byl využit v řadě procesů se skutečnými kolaboranty, ale i pro nastupující režim nepohodlnými osobami. Svědčil údajně u asi čtyř set poválečných soudů a na cele tvrdil, že zapříčinil smrt desítek lidí. Hrál hru, která se mu posléze vymkla z rukou, a tak se snažil za pomoci černé magie přivolat na pomoc i ďábla. Pro mě to znamenalo pokusit se Arvéda pochopit a za pomoci faktů, dobových reálií a fantazie vytvořit příběh,“ říká spoluscenárista filmu Jan Poláček.

Film v Uherském Hradišti představí početná delegace tvůrců včetně režiséra Vojtěcha Maška, kameramana Dušana Husára či herců Michala Kerna a Vojtěcha Vodochodského.

Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému https://moje.lfs.cz/.

-red-
zdroj: Lenka Horáková
foto/video: AČFK, LFŠ, CinemArt, archiv © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast