Začal 79. filmový festival v Benátkách, letos promítne pět filmů s českou stopou

Na benátském ostrově Lido právě začíná jeden z nejvýznamnějších filmových festivalů, jehož tradice sahá až do roku 1932. Než ho 10. září uzavře předání Zlatého lva za nejlepší film, uvede řadu očekávaných premiér a hned pět snímků s českou stopou.

MFF Benátky – ilustrační foto (archiv)

79. MFF Benátky dnes zahájí drama Bílý šum režiséra Noaha Baumbacha. Černá komedie o zamoření amerického maloměsta se zde před prosincovým startem na Netflixu představí ve světové premiéře. V hlavní roli uvidíme Adama Drivera a Gretu Gerwig, která v posledních letech září především jako režisérka.

bily-sum-netflix

Bílý šum (foto: Netflix)

O Zlatého lva v hlavní soutěži letos bude soutěžit 23 filmů, ze kterých bude vybírat porota vedená Julianne Moore, držitelkou Oscara a Emmy. Výběru hlavní soutěže dominují originální příběhy vyprávěné výraznými režisérskými osobnostmi.

Patří mezi ně očekávané, tříhodinové, černobílé, mládeži nepřístupné drama Blondýnka, ve které Ana de Armas ztvárňuje kinematografickou ikonu Marilyn Monroe. Nadějně vypadá i drama Syn s Hugh Jackmanem od francouzského režiséra a divadelníka Floriana Zellera, který již dostal Oscara za svůj předchozí film s názvem Otec. Poněkolikáté v Benátkách soutěží i Darren Aronofsky, který na scénu vrací k nepoznání proměněného Brandona Frasera jako třísetkilového učitele angličtiny v dramatu Velryba.

Blondýnka, Velryba a Syn (foto: Netflix, A24, Sony)

Mezi hosty, které by letos měly do Benátek dorazit, fanoušci u červeného koberce budou vyhlížet Penélope Cruz, Colina Farella, Willema Dafoea, Cate Blanchett, hvězdu Stranger Things Sadie Sink nebo Timothého Chalameta. Režisérka Olivia Wilde představí v premiéře projekt To nic, drahá, který 22. září uvidíme i v našich kinech.

České filmy a koprodukce se v Benátkách objevují pravidelně, bodovalo zde už Nabarvené ptáče Václava Marhoula nebo vloni 107 matek Petra Kerekese. Letos se kromě několika novinek v programu festivalu objevuje i klasika Ucho s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým v sekci restaurovaných filmů Venice Classics.

V soutěžní sekci Horizonty pak zabojuje novinka Oběť, natočená v české, německé a slovenské produkci a komplexně se věnuje životu menšin u nás. Dvaatřicetiletý slovenský režisér Michal Blaško v ní vypráví o svobodné matce, která se snaží pro sebe a čtrnáctiletého syna získat české občanství. Při cestě na rodnou Ukrajinu ji ale zastihne zpráva, že mladého Igora kdosi surově zbil, leží v umělém spánku a čeká na operaci. Hlavními podezřelými útoku jsou místní Romové, až s rostoucí nenávistí a útoky vůči nim se ale Igor rozhodne mámě říct, co se onu osudnou noc skutečně stalo.

Film po Benátkách zamíří i na festival v Torontu, jde tedy o mimořádný mezinárodní úspěch. Tuzemští diváci ho uvidí 10. listopadu i v našich kinech.

obet

Oběť (foto: Bontonfilm)

V Horizontech se představí i drama Obzor inspirované příběhem filipínského námořníka, který mezi převáženým zbožím na palubě zaoceánské lodi narazí na ukrytého rumunského uprchlíka. Rozhodne se ho ukrýt, aby ho zachránil před hozením přes palubu.

Rumunský režisér Mihai Mincan, známý dosud díky svým dokumentárním filmům, natočil svůj koprodukční debut podle skutečné události z roku 1996. Datum české premiéry zatím není známo.

obzor

Obzor (foto: Czech Film Center)

Benátští kurátoři do programu sekce Giornate degli Autori zahrnuli i druhý film rumunské režisérky Cristiny Grosanové natočeným podle scénáře české spisovatelky Kláry Vlasákové. Běžná selhání jsou psychologickým dramatem o jednom dni v životě tří žen různých generací, ztvárněných Taťjanou Medveckou, Beátou Kaňokovou a Vicou Kerekes. Jejich postavy čelí osobním krizím, které ale musí jít stranou ve chvíli, kdy je jejich město zasaženo podivným přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy. Do kin film dorazí 13. října.

Pátým českým filmem letošního festivalu je krátkometrážní animák Tmání natočený ve virtuální realitě. Autobiografický snímek režiséra Ondřeje Moravce přibližuje poutavým způsobem svět mladého člověka trpícího depresí, přináší nejen do jeho duše, ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat. Jde o vůbec první český VR film, který byl podpořen Státním fondem kinematografie a bude premiérován na prestižním áčkovém filmovém festivalu. Výtvarnou stránku projektu vytvořila Bára Anna Stejskalová, nominovaná na Českého lva za snímek Jsme si o smrt blíž.

tmani

Tmání (foto: Frame Films)

Festival letos pořádá hned několik akcí, které mají upozornit na nelehkou situaci a omezování svobody mnoha filmových tvůrců v různých zemích. Před zahájením promítání soutěžního snímku vězněného íránského tvůrce Džafara Panahího na příklad proběhne protest několika filmařů, 8. září pak proběhne akce na podporu Ukrajiny za přítomnosti mnoha představitelů tamní kinematografie.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Venice Film Festival, Netflix, A24, Sony Pictures, Vertical Ent., Czech Film Center, Bontonfilm, Frame Films, archiv © 2022