Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

K filmu Slovo vychází album duetů inspirovaných filmem

Za dva týdny do kin vstoupí oceňovaná novinka Beáty Parkanové Slovo. Dobový film sleduje příběh manželů, kteří si vzájemně dali slovo, že budou stát při sobě v dobrém i zlém. Ve Varech získal film hned dvě ceny – Beata Parkanová převzala Cenu pro nejlepší režii a Křišťálový glóbus si odnesl Martin Finger jako nejlepší herec. Nyní vychází album duetů inspirovaných filmem, ke kterému si písňové texty napsala sama režisérka. Hudebním producentem alba je autor filmové hudby Jan P. Muchow.

Ústřední píseň Slovo zpívají Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová, skladba vyšla 26. srpna jako singl a doprovází ji také videoklip.

„Toto byl první text na desku a můj první pokus o písňový text vůbec. Byla jsem nervózní, jestli ho Honza Muchow přijme, a pak už následovala jen radost z toho, jakou hudbu k němu složil,“ říká k písni Slovo Beata Parkanová.

Martin Finger a Gabriela Mikulková ve filmu Slovo

Album obsahuje dvanáct nahrávek jedenácti duetů – s tím, že duet Jedinou nazpívali ve dvou osobitých hudebních verzích Eva Šušková s Robertem Pospišem a Markéta Foukalová s Michalem Šupákem. V dalších duetech posluchači uslyší vedle Lenky Dusilové a Vojtěcha Dyka také Annu Fialovou s Ondřejem Rumlem, Kristínu Mihaľovou s Katarzií, Andreu a Mikoláše Růžičkovi, Kateřinu Winterovou s Václavem Havelkou, Terezu Krippnerovou s Ondřejem Rychlým, ale také třeba Ondřeje G. Brzobohatého s Danielou Písařovicovou a mnoho dalších česko-slovenských osobností.

Pro složení hudby oslovil Jan P. Muchow například Michala Novinskiho, Maroše Hečka, Beatu Hlavenkovou, Michala Šupáka, Mikoláše Růžičku, Nikolaje Nikitina či Ondřeje Rychlého.

Muchow, který sám sebe nazval kurátorem alba Slovo, uvedl: „Považuji za klíčové, že jsme se s Beatou Parkanovou předem domluvili, že nebudeme při zadávání textů ke zhudebnění nikomu nic diktovat. Prostě volnost v jakémkoliv žánru! A taky to, že šlo o česko–slovenskou spolupráci, nám dávalo s Marošem Hečkem větší svobodu ve výběru autorů a vytipování nejvhodnějších interpretů pro tu kterou píseň.“

Album Slovo přináší svět šansonově laděných duetů, které se liší svou pestrostí, pojetím a interprety a spojuje je určitá hloubka, síla a něha,“ popisuje písně scenáristka, režisérka a nyní i textařka Beata Parkanová.

Přípravy a realizace alba trvaly dva roky a Beata Parkanová k jeho vydání ještě dodává: „Myslím, že tohle album přináší mimořádně pestrou škálu současných muzikantů, kteří představují své různé přístupy k hudbě, a sjednocuje je téma a soudržnost textů. Věřím, že si každý posluchač dokáže na desce najít duet svého srdce. Duet, který je právě teď duetem jeho života, jeho slovem, tím, co teď prožívá, cítí, řeší.

Album Slovo vydává Supraphon ve spolupráci s love.FRAME, Azyl production a Bontonfilm studios již 9. září 2022 na CD i digitálně a následně v listopadu na vinylu.

Film Slovo vejde do českých kin 15. září.

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast