Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Legendární československý krasobruslař Nepela ožije ve filmu Jakuba Červenky

Příští rok začne natáčení filmu Nepela: Cesta za svobodou o jednom z nejúspěšnějších sportovců Československa, krasobruslaři Ondrejovi Nepelovi. Nepelův životní příběh připomíná hollywoodské trháky, stal se olympijským vítězem, mistrem světa i Evropy, byl miláčkem davů, komunistický režim ho ale držel ve zlaté kleci a jeho život směřoval k tragédii. Film zachytí kritických 24 hodin během světového šampionátu v Bratislavě v roce 1973. Přestože šlo o jeho sportovní triumf, z dobových záběrů se zdá, že sám Nepela se z něj příliš netěší.

Hilda Múdra a Ondrej Nepela a Jana Nagyová a Adam Kubala

Krasobruslař Ondrej Nepela získal pět titulů mistra Evropy, třikrát vyhrál světový šampionát a stal po Jiřím Raškovi teprve druhým Čechoslovákem, jenž získal olympijské zlato. Nepela byl idolem dívčích srdcích, málokdo ale věděl, že on sám měl blíže k mužům. Svou extrémně úspěšnou závodní kariéru ukončil už ve 22 letech, zemřel pak v pouhých 38 letech a stal se jednou z prvních obětí AIDS mezi slavnými sportovci.

Nepelu ztvární mladý slovenský herec Adam Kubala, jeho trenérku Hildu Múdru pak Jana Nagyová (Arabela, Princ Mamánek). Na přípravách filmu se podílí i syn Hildy Múdré. Film získal klíčovou podporu z evropského programu Creative Europe MEDIA a první klapka padne v listopadu 2023.

Ondrej Nepela – archivní foto

„Film o Nepelovi nosím v hlavě už několik let. Důvodem, proč jsem se rozhodl natočit film o dnes již téměř zapomenutém krasobruslaři, je jeho nadčasový životní příběh. Je to boj za osobní svobodu a možnost seberealizace,“ říká producent a režisér filmu Jakub Červenka, jenž má za sebou režii snímku Hovory s TGM. Film nasnímá uznávaný kameraman Martin Štrba.

Stal se z něj ptáček uvězněný hned ve dvou zlatých klecích – jednou byl tehdejší režim a druhou jeho sexuální orientace,“ dodává Červenka. Nepelova motivace opustit Československo souvisela i s touhou po svobodnějším milostném životě.

Představitel Ondřeje Nepely Adam Kubala (foto: TV Markíza)

Snímek „Nepela: Cesta za svobodou“ zachytí kritických 24 hodin a klíčové okamžiky v životě krasobruslaře. Zatímco na ledě sklízí ovace diváků, mimo mantinely prožívá intenzivní osobní drama muže, který po letech svědomité reprezentace své vlasti touží po jediné věci – opustit zlatou klec ČSSR a být svobodný. Jenže právě ve chvíli, kdy je nejzranitelnější, na něj režim začíná stupňovat tlak a neváhá použít ani ty nejšpinavější zbraně k tomu, aby Ondreje přinutil podřídit se nekompromisnímu ultimátu.

Archivní rozhovor ČST s Ondrejem Nepelou a Hildou Múdrou

Už jako malá jsem chtěla být krasobruslařka, ale v mých deseti letech mi řekli, že jsem na to, abych začala, už příliš stará. A nyní se mi můj dětský sen splní v roli trenérky Hildy Múdré, která byla nejpopulárnější trenérkou v bývalém Československu,“ neskrývá své nadšení z role Jana Nagyová.

Film vzniká v koprodukci společností BEDNA FILMS, Bontonfilm Studios a NOVINSKI. Distributorem je Bontonfilm.

-red-
zdroj: Lukáš Vedral
foto: Bontonfilm, archiv, Markíza © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast