Exkluzivně: Neuvěřitelná právnička She-Hulk se popere se superhrdinskou legislativou

Když v prosinci 2020 Kevin Feige oznámil vznik seriálové She-Hulk ve formě epizodických právnických příběhů, pár fandů neznalých komiksů to mohlo překvapit. Pocta několika dekádám televizní zábavy ve WandaVision, ohýbání mnohovesmíru v Lokim, teenage romantika v Miss Marvel či schizofrenní podivínství Moon Knighta nás ale naučily, že od Marvelu na malých obrazovkách můžeme čekat cokoli. 

Nová hvězda na scéně (foto: Disney+)

Já, She-Hulk

Poprvé se na stránkách sešitů objevila v osmdesátých letech. Jennifer Walters zezelenala vzteky, když od svého bratrance Bruce Bannera dostala krevní transfuzi; přeneslo se na ni tak několik jeho schopností, na rozdíl od něj si ale jako Hulk uměla udržet svou osobnost a inteligenci.

Museli jsme vyřešit, jak zkombinovat MCU s formátem právnických seriálů, jako Ally McBealová, Dobrý boj nebo Volejte Saulovi. Byla to výzva,” vypráví z Los Angeles režisérka Kat Coiro přes videohovor Total Filmu. Další inspirací bylo tvůrcům nekompromisní britské drama Potvora s Pheobe Waller-Bridge, vyprávějící o ženě s čtyřicítkou na krku.

Drzost a smysl pro humor Potvory se k nám určitě propsaly,” myslí si představitelka hlavní role Tatiana Maslany, známá třeba z netflixovského dramatu Orphan Black. Jennifer z nakažení Bruceovými schopnostmi nemá vůbec radost. Chce se soustředit na svou kariéru a vztahy, což není nic snadného, když chlapa snadno přenesete přes práh. Nevyhne se samozřejmě ani online randění. “Tahle lidskost a trapnost mě na projektu lákala. Líbilo se mi, že rande ji znervózňuje podobně, jako možnost přidat se k Avengers,” směje se Maslany.

Praní, právničení a pokec s diváky

V MCU už jsme viděli velkou akci, boj o budoucnost vesmíru,” dodává showrunnerka Jessica Gao. “To ale nemůže být zápletka v každém projektu. Mezi filmy přece postavy musí žít normální život, chodit na rande, nákupy, návštěvy.” Gao má s komedií bohatou zkušenost třeba z animovaného Ricka a Mortyho a Marvelu v minulosti již prezentovala mnoho námětů. “Opakovala jsem jim, že i když jsme zatím nenašli společný projekt, musí mi hned zavolat, kdyby chystali She-Hulk, jinak se vrátím a zapálím jim centrálu… což mi Kevin hned připomněl, když začala preprodukce.

Vzhledem k režisérčině obsesi zelenou právničkou je zjevné, že má dost načteno. Na komiksech ji údajně nejvíc bavilo boření čtvrté stěny, kterým prospěl třeba i Deadpool. “Strašně mě bavilo, kdy si uvědomovala, že je komiksová postava a dělala si z toho srandu.” Nakolik se to propíše do celého seriálu ještě uvidíme (po internetu kolují drby, že se v seriálu objeví nebo alespoň zmíní sám Kevin Feige), dostali jsme ale příležitost zhlédnout první čtyři epizody a můžeme potvrdit, že na meta momenty se těšit určitě můžete.

Gao sama toho moc prozradit nechtěla, tvůrci ale prý vybrali ty nejlepší momenty z různých komiksových sérií, včetně té od Dana Slotta z nultých let a Charlese Soulea z desátých let. To znalcům předlohy hodně naznačuje, jakým směrem se seriál vydá. Znamená to třeba epizodickou strukturu nového případu na každou epizodu, kterou by divák od právnického sitcomu čekal… s tím rozdílem, že Jennifer se specializuje na superhrdinskou legislativu.

Jennifer a Bruce za čtvrtou stěnou (foto: Disney+)

Staří známí

She-Hulk je ale stále i pevnou součástí MCU. Na scénu se vrací hrdinčin bratranec Hulk, kterého jsme naposledy viděli v potitulkové scéně Shang-Chiho – překvapivě v lidské podobě a se zahojenou rukou. Hned první epizoda tento posun od posledních Avengers vysvětluje. “Na Marku Ruffalovi je kouzelné, že ačkoli Hulka hraje už deset let, přistoupil k seriálu, jako by šlo o úplně novou roli,” říká Coiro. “Měl pocit, že je to potřeba vzhledem ke změně žánru. Máme tu repliky, které jsme předtím od Hulka určitě neslyšeli. Plus, jeho sourozenecká chemie s Tatianou je perfektní.” Herečka souhlasí: “Hrozně rychle jsme si k sobě našli cestu. Mluvili jsme o samotě našich postav, ale taky mi radil s hraním v mo-cap pyžamu.

Kromě Bruce trailery ale odhalily i nejvyššího kouzelníka Wonga, který se napříč čtvrtou fází objevuje z železnou pravidelností, a k potěše mnohých fandů i hromotluka Abominationa, který po svém debutu v neslavném Neuvěřitelném Hulkovi z roku 2008 z MCU na dlouhé roky zmizel. Naposledy si v Shang-Chim dával v aréně po tlamě právě s Wongem, tentokrát ale dostane víc prostoru, byť ne doslova – po vzoru Hannibala Lectera pyká za své hříchy v titěrné plastové cele. “Hrozně mě bavilo, jak se Tim Roth k té postavě po letech vrátil,” vypráví Coiro. “Byl to pro něj velký skok, tehdy byl filmový Marvel o dost vážnější. Výraznější komediální podtóny se v jejich projektech začaly objevovat až později. Dost nás zajímalo, co všechno si můžeme dovolit, jak moc sitcomoví můžeme být.

Pokud některým fandům tedy silně komediální tón nedávné Lásky jako hrom nesedl, u She-Hulk si chuť asi nespraví. Napjatě a možná s kapkou nervozity je vyhlížen i návrat původně velmi temného Daredevila, který se v civilu jako právník Matt Murdock objevil ve třetím Spider-Manovi, na kostýmový debut herce Charlieho Coxe v MCU ale natěšení diváci čekají už několik let.

Wong vs. Abomination (foto: Disney)

Mějte se rády

Kromě zmíněných se na obrazovky vrací i Maska a princezna Fiona… nebo to tak alespoň vypadá podle mnoha online komentářů. Kritika vůči digitálnímu vzhledu hlavní postavy po premiéře první ukázky zaplavila internet, na což následně reagoval nejeden z přepracovaných tvůrců vizuálních efektů, kteří jsou v posledích dvou letech zavaleni množstvím práce a nerealistickými deadliny, údajně často právě ze strany Marvelu jako zadavatele. “Původně byla mnohem větší,” napsal animátor Sean Ruecroft v dnes již smazaném Tweetu. “Feedback ze studia ale opakovaně žádal, abychom ji zmenšili. Vždycky jsme protočili očima, ale rozkazy se musí poslouchat.

Když se Total Film na vzhled hrdinky zeptal režisérky, Coiro si jen povzdychla. “Zkoušeli jsme spoustu verzí, některé fungovaly lépe, některé hůř, nikdy ale nešlo o to, jak bude nabouchaná. Jen jsme z ní nechtěli udělat předimenzovanou digitální příšeru. Měla zůstat krásná.”

Někteří fandové na internetu navrhovali, aby Jennifer v proměněné verzi hrála bodybuilderka, podobně jako v sedmdesátkovém seriálu Hulka hrál Lou Ferrigno. “Pointa našeho příběhu je, že Jennifer je pořád ta distinguovaná, obyčejná žena, která ale omylem získá superschopnosti. Potřebovali jsme proto zřetelnější rozdíl, kterého bychom bez CGI nedocílili,” reaguje Coiro. “Spousta žen se raději snaží být neviditelná, když vejde do místnosti. Tahle nevyhnutelná velikost naší postavy a to, že nevyhnutelně bude středem pozornosti kamkoliv vejde, je jedním z hlavních témat, které určitě bude u mnohých divaček rezonovat.”

Swipe doleva, nebo doprava? (foto: Disney+)

Jak sitcom o superhrdinské legislativě a síle ženskosti dopadne, jak CGI vypadá ve finálním produktu, zda se objeví sám šéf Kevin a jak She-Hulk zapadne do pestré mozaiky marvelovských seriálů se můžete začít přesvědčovat od 18. srpna 2022 každý týden pouze na Disney+.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
zdroj: Total Film 327
foto/video: Disney, Marvel, Disney+ © 2022