Il Boemo bude bojovat za Česko o Oscara, podívejte se na trailer

Ojedinělý projekt režiséra Petra Václava Il Boemo o českém hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi zamíří za Českou republiku do boje o oscarové ostruhy. Vysílá ho tam Česká filmová a televizní akademie, která snímek vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film. První tuzemští diváci Il Boemo uvidí (23. září) jako zahajovací snímek letošního ročníku tradiční tuzemské přehlídky Finále Plzeň. Světovou premiéru zažije snímek o pár dní dřív (19. září) na MFF v San Sebastianu, kde je zařazen do Hlavní soutěže.

„Nominace mezi nejlepší zahraniční snímky je oceněním vykonané práce a také vzrušující nadějí na nová dobrodružství. Skrývá v sobě příležitost představit Josefa Myslivečka americkému publiku a velmi nám pomůže v našem úsilí navrátit jej na světové operní scény. Řadu akademiků neznám osobně, ale vážím si jejich práce, další znám dlouhá léta, někteří byli mými spolupracovníky, spolužáky nebo přáteli. To, že tato pestrá odborná společnost dala hlas našemu filmu a Josefu Myslivečkovi, mi dělá vekou radost a jsem jí za to vděčný,“ dodává Petr Václav, režisér a scénárista snímku.

Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby. Tento výpravný film zachycuje dobově i obsahově věrný příběh českého umělce, který se dokázal prosadit v konkurenci italských skladatelů a vystoupat až na samotný vrchol tehdejšího operního světa.

V titulní roli se představí Vojtěch Dyk, který popsal svou filmovou postavu těmito slovy: „Josef Mysliveček byl podle mě velmi ambiciózní člověk, který ale nikdy nepřekračoval hranice lidskosti. Byl jedním z mála, kteří hudbou žili opravdu naplno – od rána, do večera.”

Il Boemo – Vojtěch Dyk

Českým divákům se pak představí 20. října. Souběžně s uvedením do českých kin se v nově zrekonstruovaném barokním Clam-Gallasově paláci v Praze otevírá i výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Návštěvníkům představí život a tvorbu tohoto hudebního velikána. Nabídne k poslechu a zhlédnutí několik filmových árií v provedení světových operních hvězd a také kostýmy z filmu.

Vernisáž bude spojena s křtem knihy Josef Mysliveček od muzikologa Daniela E. Freemana, jenž se jako odborný poradce podílel i na vzniku filmu.

Il Boemo – natáčení v Benátkách

Film vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci společností Mimesis Film, Dugong Films, České televize, sentimentalfilmu a postprodukčního studia Magic Lab.

Se svým rozpočtem 138 milionů Kč je Il Boemo jedním z nejnákladnějších domácích filmů.

-red-
zdroj: Pavel Turner 
foto/video: Mimesis Film © 2022