Ondřej Vetchý: U vražd mě šokuje absence lidskosti – Případy I. oddělení míří ode dneška do finále

Jeden z nejúspěšnějších seriálových projektů České televize jde do finále. Závěrečná řada oblíbeného krimiseriálu Případy I. oddělení vstupuje dneškem do cílové rovinky. Třináct nových dílů vzniklo pod taktovkou Peter Bebjaka a nováčka Michala Blaška. Ten má na kontě oceňovanou minisérii Podezření. Případy I. oddělení jsou zásadním projektem pro Ondřeje Vetchého. Co o genezi seriálu i nových dílech říká sám představitel majora Kozáka?

Pamatujete si svůj dojem z prvních scénářů k první řadě seriálu Případy 1. oddělení?

Pepík Mareš byl už tehdy můj kamarád. Nevěděl jsem ale, jaký bude autor. Četl jsem ty scénáře s obavou. Strašně jsem se bál, že to bude třeba blbý. Když jsem dočetl první, byl jsem ale překvapený, jak dobře napsaný byl. A když jsem dočetl druhý, tak jsem pochopil, že to nebyla náhoda a definitivně jsem se uklidnil.

Jak podstatná pro vás byla skutečnost, že s novinářem Janem Malindou scénáře k seriálu píše právě tehdejší šéf pražské mordparty Josef Mareš?

Pana Malindu jsem tehdy vůbec neřešil, protože jsem ho neznal. Jenom Pepíka. Primárně pro mě byl důležitý jenom on. Ostatní jsem nevnímal. S Josefem jsme se potkali na filmu Jana Hřebejka Nevinnost. On tam byl jako odborný poradce a od té doby spolu kamarádíme. Už tehdy mi říkal, že píše scénář. To mě vyděsilo. A když k tomu přidal, že chce, abych v tom hrál, a ještě navíc hrál jeho, byl jsem vyděšený o to víc. Ohromně se mi ale ulevilo, když jsem zjistil, že skutečně píše dobře. Protože kvůli němu bych v tom hrál, i kdyby to dobré nebylo, ale byl bych nešťastný. Musím říct, že Pepík s panem Malindou píší, podle mého názoru, lépe než mnoho těch, kteří scenáristiku vystudovali nebo se scenáristikou živí.

Případy I. oddělení – III. řada (foto: Česká televize)

Diváci na seriálu, mimo jiné, oceňují zobrazovanou autenticitu policejní práce. Byla věrohodnost prostředí i případů samotných důležitá taky pro vás?

Samozřejmě nepopisujeme, neodhalujeme do detailu všechny postupy kriminalistů, aby ten seriál nedával návod potenciálním pachatelům. Když ale víte, že jsou to skutečné případy, když vidíte, jaké hrůzy jsou si lidi schopní navzájem dělat, tak je to šokující a lezou vám oči z důlků. U smyšlených příběhů tohle neřešíte, ale naopak můžete ocenit jejich literární kvality a kreativitu autorů. Případy 1. oddělení, to je ale tvrdá realita.

Který z těch případů vás šokoval nejvíc?

Šokovalo mě jich mnohem víc než jen jeden. Většina případů hlavně brutalitou pachatelů. Třeba, když při rekonstrukcích naprosto neosobně a cynicky po-pisují, jak tu kterou vraždu provedli. Někdy u toho mají dokonce pocit, že jsou vlastně dobří, výjimeční. Ta ztráta lidského rozměru a lidské sounáležitosti je neméně šokující.

Případy I. oddělení (foto: Česká televize)

Do třetí řady Případů 1. oddělení vstoupí nové postavy a nováčkem je taky jeden ze dvou režisérů série Michal Blaško. Jak přijímáte změny v týmu, na který už jste si přivykl?

Změny obecně, v některých oblastech, nemám rád vůbec. Ale režisér Peter Bebjak, který je u Případů 1. oddělení od začátku a je to moc talentovaný, pracovitý a chytrý chlápek, si teď s sebou přivedl svého bývalého studenta. Takže jsem věděl, že to nemůže dopadnout špatně. On by Peter nepřišel s někým, kdo by negarantoval práci na podobné úrovni, jakou odvádí on sám. Navíc je nesmírně lidský a nikdy ne-machruje. Mám ho moc rád. Ale to ho asi musí mít rád každý, protože on je fakt skvělý. A pan režisér Blaško je navíc moc milej.

Jak jste před třemi lety reagoval na oznámení Josefa Mareše, že odejde od policie?

Nesl jsem to velmi těžce. Byl jsem z toho nešťastný. Přemlouval jsem ho, prosil jsem ho, zapřísahal jsem ho, vyhrožoval jsem mu. Pepík byl výborný polda a je vždycky škoda, když někdo odejde z profese, které tolik dal a ještě mohl dát. On je chlap, který se na vás nikdy nevykašle. Chlap, který tou prací žil. Tak je mi to prostě hrozně líto. Kvůli téhle zemi, kvůli poškozeným i pozůstalým, kvůli policii, která přišla o špičkového vyšetřovatele vražd.

Případy I. oddělení – III. řada (foto: Česká televize)

Ještě jeden pořad vás na podzim v České televizi spojí s vyšetřovateli a vrahy, a to dokumentární cyklus Česká detektivka. V roli průvodce představíte spisovatele, kteří se u nás věnovali detektivnímu žánru. Čtete krimi romány?

Detektivky miluji. Třeba příběhy Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany, protože mám rád, když mohou být čtenáři interaktivní. Když na základě indicií mohou sami pátrat po pachateli, po motivech zločinů. To jsem miloval už jako kluk. Naopak nemám rád ty příběhy, ve kterých je vrah odhalený už na začátku. Ty pro mě ztrácí kouzlo. Když ale společně s vyšetřovatelem odhaluji indicie a mohu s ním pátrat po pachateli, tak to je pro mě vzrušující. A když je tam k tomu ještě nějaká přidaná hodnota, jako humor nebo ten detektiv je borec, tak je to pro mě jako čtenáře o to víc atraktivní.

Novou řadu vysílá ČT1 vždy v pondělí ve 20:10.
-red-
foto/video: Česká televize © 2022