Režisér Il Boemo: Vojta Dyk se naučil scénář v italštině nazpaměť, tvář mu znetvořila kombinace masek a CGI

Po vřele přijatém uvedení v hlavní soutěží festivalu San Sebastian se film Il Boemo vůbec poprvé divákům představil na festivalu Finále Plzeň, kde jsme si povídali s režisérem Petrem Václavem. Český reprezentant v boji o oscarovou nominaci představuje Vojtěcha Dyka jako legendárního skladatele Josefa Myslivečka, který byl ovšem historií takřka dokonale zapomenut. Jak jej pro film filmaři objevili? Jak hlavní hvězda ztvárnila svého protagonistu v italštině, kterou sám nemluví? Kolik natáčení filmu v kompletně historických, barokních kulisách vlastně stojí? Jak přesvědčivě pro film ztvárnili nespočet operních představení a jak se castují profesionální pěvci a pěvkyně? A jak vidí režisér šance filmu na oscarovém klání? Dozvíte se v našem podcastu.

Od dětství jsem tušil, že existoval a fascinoval mě příběh člověka, který opustí domov a odejde od Itálie, kde se z něj stane slavný skladatel, ale z nějakého mně neznámého důvodu přijde o tvář, skrývá se pod maskou a zemře chudý a opuštěný,” rozvzpomínal se režisér v prostorách rušného festivalového centra Měšťanské besedy v odpovědi na otázku, jak vlastně sám na osobnost Myslivečka jako možného protagonistu výpravné dobovky přišel.

V době, která režiséra dle jeho slov fascinuje svou estetikou, výrazem, myšlením, se Mysliveček stal skutečně věhlasným hudebníkem, který dokonce mentoroval i samotného Mozarta. Vzhledem k tomu, že scénář filmu částečně vychází i z jejich skutečné korespondence, v něm mladý Wolfgang vystupuje i jako postava. “Dlouho jsem jeho představitele nemohl najít. Zabýčil jsem se, že to musí být Rakušan nebo Němec,” vzpomíná režisér na náročné hledání mladého herce, který by byl dostatečně nadaný ve hře na klavír, aby přesvědčivě zahrál scénu, ve které malý Mozart Myslivečka uhrane svým talentem. Jak se dozvíte v podcastu, ideálním kandidátem se nakonec ukázalo být “zázračné dítě z YouTubu.”

Zatímco Mozart se ale nesmazatelně zapsal do historie, Myslivečkovo jméno dnes díky nešťastným událostem na sklonku jeho života zná málokdo. Zmíněná maska ukrývala rozpadající skladatelův obličej poté, co jeho tělo zachvátil sžírající případ syfilisu, který filmaři přesvědčivě ztvárnili pomocí make-a digitálních triků. “Těch záběrů ve filmu není moc, protože jsem diváky nechtěl děsit. Navíc jsem musel šetřit. Věděli jsme přesně, kde ty záběry budou. Vyráběly se poměrně dlouho a Magiclab se k nim dlouho vracel, aby je dovedli k dokonalosti,” vypráví režisér o spolupráci s českou trikařskou společností, která velmi naturalistického efektu na Dykově obličeji docílila.

Řadu dalších zajímavostí a podrobnějších informací si poslechněte v podcastu. Naše dojmy si můžete přečíst v recenziIl Boemo je právě k vidění v českých kinech.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Pilot Film, audio: Totalfilm Media © 2022