Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Nominace na Zlaté glóby oznámeny, udílet se bude 10. ledna

V uplynulých letech tak trochu zprofanované Zlaté glóby oznámily dnes nominace kulatého 80. ročníku a nutno říct, že Asociace zahraničních novinářů opět nezklamala (v negativním slova smyslu). Fanoušci i novinářská obec se diví absenci některých jmen v nominacích. Zejména se mluví o vynechání Toma Cruise v herecké kategorii i čistě mužských nominacích v režisérském výčtu nominantů. Nejlepším filmem se může stát Avatar: The Way of Water, Elvis, Fabelmanovi, Tár či Top Gun: Maverick. V kategorii muzikál/komedie nechybí třeba Trojúhelník smutku nebo Babylon.

V hereckých kategoriích má šanci na Globus Austin Butler za ztvárnění Elvise, Brendan Fraser za geniální kreaci ve filmu Velryba (v Česku bude vysoce ceněný snímek uveden v únoru). Získat kulatou cenu může i Hugh Jackman, Bill Nighy nebo Jeremy Pope.

Brendan Fraser ve filmu Velryba (foto: Aerofilms)

Nejlepší herečkou se může stát Cate Blanchett za drama Tár, Viola Davis za Válečnici nebo Michelle Williams za Fabelmanovi. Ve výčtu nominovaných hereček nechybí ani Olivia Colman či Ana de Armas za ztvárnění Marilyn Monroe na Netflixu.

V kategorii komedie / muzikál jsou nominovány snímky Trojúhelník smutku (čerstvý Nejlepší evropský film), Babylon, Na nože: Glass Onion, Všechno, všude, najednou a The Banshees of Inisherin.

Mezi herecké nominanty v této kategorii nechybí třeba Daniel Craig, Adam Driver nebo Ralph Fiennes za thriller Menu. Za stejný film má nominaci Anya Taylor-Joy, Margot Robbie je nominována za Babylon a Emma Thompson za Hodně štěstí, pane Veliký.

Na Zlatý glóbus za animovaný film si můžou brousit zuby například Pinocchio Guilerma del Tora, Kocour v botách: Poslední přání nebo disneyovka Proměna.

Režisérská kategorie samozřejmě nepřekvapí nominací Stevena Spielberga za Fabelmanovi, Jamese Camerona za pokračování Avatara či Baze Luhrmana za režii snímku Elvis. Kategorii doplňují Daniel Kwana a Daniel Scheinert za Všechno, všude, najednou a Martin McDonagh za The Banshees od Inisherin.

V televizních kategoriích mohou ostruhy získat třeba seriály Koruna, Rod draka či Volejte Saulovi. Bez šance není ani Medvěd či Wednesday a minisérie Pam a Tommy.

Kompletní nominace si můžete prohlédnout zde.

Předávání Zlatých glóbů proběhne 10. ledna. Slavnostní večer bude moderovat komik Jerrod Carmichael.

-red-
zdroj: HFPA
foto/video: Totalfilm Media a třetí strany © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast