Recenze: První řada Last of Us je smutně překrásná, hned v lednu dostáváme seriál roku

Dvacet let po propuknutí smrtící pandemie a zániku moderní civilizace je otrlý pašerák Joel najat, aby dostal čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. Mezi posledními z nás jsou totiž nejen nelidští nemrtví prorostlí parazitickou houbou cordyceps, ale i různé skupinky ozbrojenců, snažících se v rozvráceném světě přežít. Fenomenální hra The Last Of Us se dočkala seriálové adaptace od tvůrce Černobylu Craiga Mazina, která toto jaro poběží na HBO. Pokud jste již viděli první díl, již jste od tohohle světa plného beznaděje dostali svou první facku. Věřte, že o moc lépe vám v něm už nebude, a že ho za to budete milovat.


Kladete-li si otázku, jestli si seriál udrží kvalitu nastavenou prvním dílem, pak vám s radostí říkáme, že ano. Je potřeba mít ale správná očekávání. Tohle nejsou další Živí mrtví, stejně jako reálně existující parazitická houba cordyceps není dalším jednoduchým zombie virem.

Studio Naughty Dog proslulo mazáním hranice mezi filmovým a videoherním zážitkem. Zatímco adaptace jejich Uncharted ale svůj potenciál nevyužila a výsledný film s Tomem Hollandem je zaměnitelným akčním flákem, který nejsilnější stránky originálu trochu nesmyslně utopil, aktuální deprese od HBO k látce přistoupila zcela opačně.

Asi se to nebude líbit všem, ale nakažení a boj s nimi v seriálu stojí na druhé až třetí koleji, a spíš než zombie řežba je seriálové Last Of Us smutně krásným dumáním nad rolí lásky a smyslem života po životě. Na příbězích hlavní dvojice i vedlejších postav líčí, pro co stojí za to bojovat v rozvráceném světě, ve kterém si příroda vše bere nemilosrdně zpátky, zatímco lidé přežívají jen s vypětím sil a postupně ztrácí naději.

Láska v pekle

Pedro Pascal i Bella Ramsey se jako Joel a Ellie v mnoha nuancích od předlohy liší, oba jsou ale ve svých rolích perfektní a jejich vzájemná chemie funguje. Závěr seriálu je pak i v jejich podání pořádným kopancem do žaludku. Oproti originálu je finále možná o něco málo úderné, o to lépe v něm ale vynikne motiv toxického lpění na milované osobě.

Jedním z nejsilnějších témat Last Of Us je totiž láska jako hořkosladký cit, který ale zvlášť ve vztahu k dětem člověka umí nutit k pudovým, mnohdy až brutálním činům – podobně, jako cordyceps maluje barevné struktury a umí obejít fyzické poruchy svých nositelů, zároveň ale mění lidi v nemyslící monstra.

Když se ztratíš v temnotě

Ještě druhý díl seriálu bude znalcům předlohy silně povědomý svou videoherní strukturou, kdy postavy prochází post-apokalyptickým městem, postupně se prokousávají jejími rozpadlými budovami, pomáhají si překonat zatopené prostory i dostat se do vyšších pater, kde naráží na několik děsivých clickerů.

Následně se ale vyprávění seriálu citelně promění, a jak Joel a Ellie na své cestě tedy potkávají další a další postavy, stává se jejich putování vypravěčským pojítkem několika osobních příběhů a tragédií, spíš než záminkou pro kuchání cordycepsem prolezlých mozků. Je bez debat, že tohle kreativní rozhodnutí při změně vyprávěcího média ze hry na seriál nejen že skvěle funguje, ale dává i smysl. Je to nejen skvělá hratelnost, ale hlavně komorní momenty a zvláštní melancholie, které předlohu odlišují od desítek jiných, zaměnitelných stříleček. Není překvapivé, že tvůrce jako gró pro jeho adaptaci spíš než neustálé střílení zaujaly právě ty.

Řečí hráčů, seriál zkrátka takřka vynechává při své adaptaci gameplay a servíruje vám krásně přehrané cutscény, přičemž ty nejpamátnější a nejsilnější seriál s úctou cituje slovo od slova. I fandové originálu se nicméně mohou těšit na řadu zcela nových momentů a scén, které součástí hry nebyly vůbec, zajímavě a smysluplně ale rozvíjí její mytologii – ať už jde o propuknutí epidemie v Jakartě nebo Eliino narození.

Některé vedlejší linky se pak dočkaly citelných úprav. Konkrétně linka Billa a Franka z třetího dílu rozpracovává poměrně prchavý a cynický moment z dynamicky akční pasáže hry v pomalý a srdceryvný příběh dvou lidí, kteří našli trochu světla uprostřed temnoty. Řadu diváků možná zarazí Billova bezedná zásoba benzinu, část z nich bude na internetech plácat cosi o woke propagandě. Přesto jde o jednu z nejsilnějších epizod a o změny, které v adaptaci dávají perfektní smysl jako obohacení a rozpracování originálu.

A ta grafika!

Nutno podotknout, že novináři první sérii obdrželi s nedokončeným zvukovým mixem a některými triky; přesto seriál vypadá i zní naprosto skvěle. Platí to pro úvodní titulkovou sekvenci, masky zhoubovaných nakažených, rozpadlá města i využití božského soundtracku ze hry.

Možná trochu škoda je vynechání cordycepsových spór, prostřednictvím kterých se zhoubný parazit v předloze šíří vzduchem, zvlášť když se nakažení za celý seriál objevují tak… sporadicky. Je pochopitelné, že tvůrci nechtěli Pedra Pascala nutit nosit masku v dalším seriálu, těch pár minutek by možná za využití tohohle zajímavého aspektu ústřední nákazy stálo.

Jak už jsme ale řekli, alfou a omegou Last Of Us jsou postavy a jejich traumata, a byť bychom nebyli rádi za nastavovanou kaši, klidně bychom s Joelem a Ellie strávili ještě víc času. Vůbec by nám nevadilo, kdyby druhá série dostala větší stopáž a nebála se nevytěžený potenciál předlohy rozvíjet více a hlouběji, kdyby kromě adaptace jejího příběhu ukázala více dosud neviděného. Mezi první a druhou hrou je dostatek prostoru i pro několik sérií seriálu, za prozkoumání určitě více stojí i počátky celé katastrofy.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci

Last Of Us (2023)

Na hráče otevřené změnám a na diváky s předlohou neseznámené čeká jeden z nejintenzivnějších a nejemotivnějších seriálových zážitků posledních let, který se spíš než na akční pasáže soustředí na nejsilnější stránky originálu, tedy práci s napětím, vývojem postav a melancholickou poetikou rozvráceného světa. Tenhle smutně překrásný pohled do života lidí hledajících smysl po apokalypse hodně bolí. Až ale skončí, nebudete ho mít dost.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: HBO © 2023

The Last Of Us
Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Horor / Thriller
na HBO od: 16. ledna 2023
USA, 2023, 9 hod 20 min (minutáž 60-80 min)
Tvůrci: Neil Druckmann, Craig Mazin
Režie: Ali Abbasi, Jeremy Webb, Neil Druckmann, Peter Hoar, Liza Johnson
Scénář: Neil Druckmann, Craig Mazin
Kamera: Eben Bolter, Nadim Carlsen
Hudba: Gustavo Santaolalla
Hrají: Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O’Neill, Anna Torv
Produkce: Cecil O’Connor
Střih: Mark Hartzell, Joel T. Pashby
Scénografie: Paul Healy, Bill Ives, John Paino
Kostýmy: Cynthia Ann Summers