Recenze: Služka vypráví o velkých dějinách na pozadí nepravděpodobné lásky dvou žen

V době, kdy v Praze vedle Čechů žila početná německá, židovská menšina a po celém světě zuří nejkrvavější válka historie, přijíždí teprve patnáctiletá Anka z venkova do domu vysoce postaveného státního úředníka nastoupit do práce jako služka. Náročná a špinavá práce pro vrchnost není žádná legrace, i privilegovaný život navzdory pozlátku umí pěkně bolet. Zajímavým protipólem se tak Ance stává stejně stará úředníkova dcera Resi. S životem nekompromisně vykolíkovaným společenskými konvencemi se v honosných sálech cítí stejně tak v pasti, jako služky ve svých malých komůrkách.

sluzka

Služka (foto: CinemArt)

Dobovka

Točit historický film s sebou nevyhnutelně nese řadu přidružených výzev okolo kostýmů, prostředí a reálií. Mariana Čengel Solčanská, vystudovaná kulturoložka, zjevně pro tento úkol ale byla ta pravá. Služka je audiovizuálně zajímavou dobovou podívanou. Vysoko postavené postavy běžně skáčou z němčiny do češtiny, přirozeně se odkazuje na tehdejší figury a do velkých dějin je komorní příběh zasazen nenásilně.

Film kromě hezké práce s kamerou a světlem a dramatické, byť lehce nadužívané hudby nezapře ani další formálně estetické kvality. Odehrává se převážně v jednom panském domě, který si zahrál zámek ve Slatiňanech, a zaujme zdobenými interiéry i šedivým zákulisím. Zároveň se ale podíváme i za jeho zdi do povědomých kulis Prahy. Zaujme zejména Ančina procházka po liduprázdném Karlově mostě.

Služka (foto: CinemArt)

Zakázaná láska

Služka je film plný sexu, byť obvykle snímaného decentně a z dálky, přesto je velmi provokativní. Naši slovenští sousedé jsou poměrně konzervativní společností, proto až v poslední době v tamních podmínkách vznikají filmy, které si dovolí takhle upřímně vyprávět o tom, že láska je krásný cit dokonce i mezi lidmi stejného pohlaví. Obě dívky totiž v sobě najdou zalíbení, které zkraje minulého století nepřipadalo v úvahu. Tím spíš, dělilo-li vás od sebe tolik společenských vrstev.

V hlavních rolích zaujmou autentické výkony Radky Caldové a Dany Droppové, která s režisérkou už spolupracovala na politickém thrilleru Sviňa a z plátna v podstatě nesleze. Dokonce i Resiin porod sledujeme prostřednictvím Ančiny reakce. Herečka tak ve svých 24 letech ukazuje, že hlavní filmové role si zaslouží, a sledovat do budoucna její kariéru bude určitě zajímavé. Ve filmu nezapadne ani vedle podstatně etablovanějších herců.

V deset let staré původní knize Hany Lasicové, kterou film adaptuje, přitom lesbická linka chyběla; Anka se v ní zamilovala přímo do svého pána, nikoli jeho dcery. Je dobře, že režisérka Mariana Čengel Solčanská s ostatními tvůrci a ve spolupráci se spisovatelkou tuhle změnu udělala, protože bez ní by snímek v obrovské míře pravděpodobně ztratil na zajímavosti. Je jen škoda, že se do nepravděpodobnosti vztahu obou mladých žen scénář neponořil hlouběji. Ačkoli obě herečky přirozeně ztvárňují ženy po léta skrývající svůj vztah a jejich chemie je uvěřitelná, text jim v tom příliš nepomáhá. Kromě napjaté scény jejich seznámení tu na příklad chybí výraznější střet jejich radikálně odlišné výchovy a poměrů, ze kterých vychází. Prostě se chápou a milují. A basta.

Hybatelky dějin

Netrvá dlouho, než životem rodiny i jejího služebnictva začnou hýbat vnější vlivy. Nejprve se Resi musí vdát za vhodnou partii a porodit mu dítě, venku mezitím začíná válka. Příběh lásky obou žen se tak rozprostírá na ploše několika let, a zatímco za okny běží dějiny, osobní příběh se rozplétá na pozadí rozpadu monarchie a vzniku Československa. Zatímco panstvo před služebnictvem nemá žádná tajemství, anonymní dívky, které tvoří velkému světu zázemí, umí být neviditelné.

Služka se tak i prostřednictvím příběhů Ančiných kolegyň zajímavě zamýšlí nad úlohou obyčejných lidí, kteří se nezapíší do učebnic, přesto ale jejich životy a rozhodnutí mohou mít na historii podobně zásadní vliv, jako jednání jejich pánů. Tvůrci sto let starou dobu každopádně neromantizují. Těch několik neveselých linek vedlejších ženských postav přesvědčivě skládají mozaiku nekompromisně patriarchální doby, lehce ale zastiňují dění okolo ústřední dvojice, které by měly být jejím pojítkem. Některé ze služek se navíc dočkají hlubšího prokreslení a obecně zajímavějšího charakteru než samotná Resi.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci

Služka (2023)

Služka je provokativní dobovka se skvělými herci, ve které dějiny plynou v pozadí vysoce osobního příběhu, než do něj nepříjemně zasáhnou. Škoda jen, že mozaika ženských postav lehce zastiňuje ústřední zakázanou lásku, jejíž potenciálně zajímavou dynamiku by bylo zajímavé ohledat podrobněji.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2023

Služka
Drama / Historický / Romantický
Slovensko / Česko, 2023, 110 min
Premiéra: 16. 3. 2023 CinemArt
Režie: Mariana Čengel Solčanská
Předloha: Hana Lasicová (kniha)
Scénář: Hana Lasicová, Mariana Čengel Solčanská
Kamera: Laco Janošťák
Hrají: Dana Droppová, Radka Caldová, Vica Kerekes, Zuzana Mauréry, Aňa Geislerová, Karel Dobrý, Cyril Dobrý, Lukáš Pelč, Peter Nádasdi, Vilma Frantová
Produkce: Simona Bago Móciková, Radka Babincová, Viktor Schwarcz, Viktor Schwarcz ml.
Scénografie: Tomáš Berka
Masky: Martin Blizniak
Kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková