Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze: Barbie je růžová šílenost nacpaná satirou

Už od počátku věků existují panenky,“ vypráví přes záběry zapadajícího slunce vypravěčka hlasem Helen Mirren či Dany Syslové. „Po dlouhou dobu to ale byla pouze mimina. Než přišel Mattel a všechno se změnilo.“ Dlouhonohá silueta s postavou přesýpacích hodin a dokonale symetrickou tváří v jednodílných plavkách zamrká na hrající si holčičky i diváky a jeden z nejočekávanějších filmů léta začíná.

Parafrází úvodu Vesmírné odysey včetně ikonického match cutu jsme sice už viděli několik, přesto Barbie v úvodních vteřinách nelze upřít odvahu pojmout celovečerní reklamu na hračky tak podvratně.

První polovina přitom ještě je přesně taková, jak asi po zhlédnutí trailerů čekáte. Barbie si užívá svou dokonalou životní žůžo párty, Ken se div nepřerazí, aby ji zaujal, všechno je růžové. Tvůrcům se povedlo do filmové řeči přeložit všechno to, co děti s panenkami vyvádí a na plastový a pastelový set design i ulítlou stylizaci je radost koukat, stejně jako absurdní krásu Margot Robbie, sošné fešáctví Ryana Goslinga a jejich geniální oblečky. Povedly se i písničky, zvlášť novou hitovku od Duy Lipy jen tak  z hlavy nevyženete.

Všichni herci na place se navíc evidentně výborně bavili a jejich rozpustilost a dobrá nálada působí extrémně nakažlivě. Roztančený Simu Liu, zmalovaná a oškubaná Kate McKinnon nebo i ředitel Mattelu Will Ferell, ti všichni jsou ve svých rolích kouzelně zábavní a uvolnění.

Nechme stranou, že zákonitosti světa, který nám film předkládá, nedávají vůbec smysl. S vysvětlováním se tu nikdo nezdržuje, tak to nebudeme dělat ani my.

Zdařilou a uvolněnou komedií film každopádně zůstává i ve chvíli, kdy Barbie vůbec poprvé dostane studenou sprchu. Dožene ji celulitida, ploché nohy, hlavně ale existenční problémy její majitelky. I s Kenem proto sedá do růžového kabrioletu a vydává se vstříc šedi a patriarchátu skutečného světa. S druhou polovinou filmu, kterou studio z marketingu chytře vynechalo, je to ale kapku složitější.

Kdo zná práci scenáristického a manželského dua Greta Gerwig a Noah Baumbach, případně dával u trailerů pozor, musel tušit, že Barbie u plastikového blbnutí nezůstane. Kousavá satira postavení pohlaví v naší společnosti byla nevyhnutelná, a je k nevíře, kolik přesahu Warneři a Mattel tvůrce do jejich celovečerní reklamy na hračky nechali napasovat. Scény, kdy se Barbie s Kenem konečně v našem světě střetnou s realitou patriarchátu, patří mezi myšlenkové i komediální vrcholy filmu a sebeironie, s jakou Mattel tvůrce nechal šít do vlastní minulosti i vzoru, který prostřednictvím svých nejslavnějších produktů po desetiletí předkládal malým klukům a holčičkám, je opravdu obdivuhodná.

V dnešním světě je jasné, že s myšlenkami, které film servíruje, bude část diváků souhlasit a část je okamžitě zavrhne a onálepkuje jako agitku. Nechme stranou, kdo má pravdu; můžeme ale hodnotit způsob, jakým film svá poselství předkládá. Moc šikovně ne. Scenáristé toho chtějí říct hodně, máloco ale řeknou dobře. Těžkopádně tak do dialogů sunou další a další myšlenky, jejichž nosnost a sdělná hodnota je značně proměnlivá. Řečeno lidsky, jak film plyne, Ken s Barbie u toho plácají větší a větší blbosti a některým scénám by určitě prospělo, kdyby zůstaly na podlaze střižny.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci
3

Barbie (2023)

Svůj nevyhnutelný úspěch si nejrůžovější film roku zaslouží. Dlouho tu totiž nebyla komedie s výraznějším ksichtem a přesnějšími hereckými výkony. Způsob, jakým celovečerní reklamu na hračky z dílny obřího studia tvůrci přetvořili v kousavou satiru, sice v utahaných dialozích druhé půlky filmu občas drhne, nejde ale popřít, že díky němu Barbie má pořádné koule.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: © Vertical Entertainment, Warner Bros. Discovery 2023

Barbie
Komedie / Dobrodružný / Fantasy / Romantický
USA, 2023, 114 min
Premiéra: 20. 7. 2023 Vertical Entertainment
Režie: Greta Gerwig
Scénář: Greta Gerwig, Noah Baumbach
Kamera: Rodrigo Prieto
Hudba: Mark Ronson, Andrew Wyatt
Hrají: Margot Robbie, Ryan Gosling, America Ferrera, Kate McKinnon, Simu Liu, Issa Rae, Will Ferrell, Rhea Perlman, Hari Nef, Alexandra Shipp
Produkce: Tom Ackerley, Robbie Brenner, David Heyman, Margot Robbie
Střih: Nick Houy
Zvuk: Kevin O’Connell, Nina Rice
Scénografie: Sarah Greenwood, Katie Spencer
Kostýmy: Jacqueline Durran

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast