Ke Světovému dni Alzheimerovy choroby filmaři odhalují první teaser Tancuj, Matyldo

Když se scenáristka Nataša Slavíková a režisér Petr Slavík rozhodli natočit film o příběhu rodiny, do jejíhož osudu vstoupila vážná nemoc, dotýkalo se jich to přímo osobně. Od tohoto momentu do vzniku celovečerního filmu inspirovaného skutečnou událostí v jejich rodině uběhlo 7 let. Snímek Tancuj, Matyldo v hlavních rolích s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou představují tvůrci nyní první ukázkou u příležitosti letošního Světového dne Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září. Příběh filmu ukazuje, co všechno může rodina při péči o nemocného blízkého člověka ztratit, ale paradoxně i získat. Film uvede do kin 30. listopadu Bontonfilm.

„Nápad na snímek Tancuj, Matyldo vznikl před více než sedmi lety, ještě za života mé matky trpící Alzheimerovou chorobou. Péče o ni přinášela i řadu humorných či tragikomických situací. Maminka do ústavu nechtěla, musela jsem otci slíbit, že ji tam nedám. Netušila jsem, co bude slib obnášet. Za jeho splnění vděčím mimo jiné i podmínkám, které tuto péči v domácím prostředí umožnily, a oběma synům. Přes řadu složitých situací to naši rodinu stmelilo,“ říká producentka a scenáristka celovečerního filmu Nataša Slavíková.

Hlavní postavu filmu Tancuj, Matyldo, exekutora Karla Jaroše, ztvárňuje Karel Roden. Jde o uzavřeného člověka žijícího ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém už nezbývá příliš místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu v podání Reginy Rázlové, bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně jen z povinnosti. Matylda přijde o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel. Nezodpovědného floutka pohrdajícího otcovou profesí exekutora ztvárnil Antonio Šoposki. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných filmových situací, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace sice převrátí rodině život vzhůru nohama, ale nakonec jim ukáže pravý smysl života. Jiný pohled na věc zosobňuje Karlova přítelkyně, kterou hraje Zuzana Kanócz.Ve filmu dále hrají Simona Postlerová, Eva Leinweberová nebo Miroslav Babuský.

Filmem Tancuj, Matyldo nechceme moralizovat a říkat, že svěřit nemocného do ústavní péče znamená selhání. Taková životní situace je nesmírně složitá a neexistuje pro ni univerzální návod ani řešení. Náš film primárně není o Alzheimerově chorobě, ta tu funguje jen jako určitý katalyzátor, jako moment, který člověka nutí přehodnocovat své životní priority a staví ho před nutnost volby. Je o vztazích uvnitř nepříliš funkční rodiny, do jejíhož života nemoc fatálně zasáhne. Tím, že se s ní jednotlivé postavy musí nějak vyrovnávat, mají možnost nacházet cestu nejen k těm druhým, ale i sami k sobě,“ dodává režisér Petr Slavík.

-red-
zdroj: Klára Bobková
foto/video: Bontonfilm © 2023