Jaro v ČT: Novinka s Bohdalovou, seriál o rakovině, Bebjakova minisérie i filmové premiéry

Jarní programové schéma České televize nabídne nové originální seriály, novinku režiséra Jiřího Stracha, která má v hlavní roli legendární Jiřinu Bohdalovou, seriál o rakovině, ze kterého diváci nebudou mít depresi, dvoudílnou krimi novinku Petera Bebjaka, komediální seriál o Ústavu paranormálních jevů i premiérové koprodukční novinky ČT z českých kin. Na iVysílání bude mít premiéru nový seriál režiséra Bangeru Adama Sedláka.

„Na obrazovku se vrátí již třetí řada Peče celá země, pokračování oblíbených seriálů Stíny v mlze a Dobré ráno, Brno!. Opravdu mimořádný bude rodinný seriál Smysl pro tumor, který se dotkne témat, o nichž se víc mlčí, než mluví, a to s humorem a empatií a také televizní film Svatá v hlavní roli s jedinečnou Jiřinou Bohdalovou,“ říká generální ředitel České televize Jan Souček.

Drama Jiřího Stracha a scenáristy Marka Epsteina Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli vypráví příběh Olgy (Jiřina Bohdalová), devadesátileté vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven…

Svatá – Jiřina Bohdalová ve filmu Jiřího Stracha

Osm nedělních večerů roku 2024 bude patřit Smyslu pro tumor od režisérky Terezy Kopáčové, který nebude jen seriálem, ani sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně. Příběh ambiciózního studenta neurochirurgie, který se z medika nečekaně stane onkologickým pacientem, vznikl podle belgické předlohy. Jeho představitel, herec Filip Březina, vysvětluje: „Tohle je seriál o naději, o smíření. O síle člověka změnit v sobě přístup k těžké životní situaci. Hlavní hrdina je už v mladém věku konfrontovaný s konečností svojí existence, když se mu do cesty připlete rakovina a strach ze smrti. Snad každý se s ní ve svém blízkém okolí, ve své rodině setkal, ale málokdo o ní otevřeně mluví. Smysl pro tumor by to snad mohl změnit, protože ukazuje, že i to, z čeho máme strach, můžeme překonat.“

Na úspěšné českoněmecké koprodukční projekty, jakými byly například Návštěvníci, Arabela či Létající Čestmír, naváže komediální krimi seriál To se vysvětlí, soudruzi!. Osm případů Ústavu paranormálních jevů bude řešit Jiří Macháček a Jan Cina v hlavních rolích. „V Československu během komunismu opravdu existoval vědecký institut, který se zabýval paranormálními jevy. Ve scénáři jsme ale tomuto Ústavu lehce rozšířili pravomoci. Naši hrdinové nesedí jen v kanceláři, ale chodí do terénu a vyšetřují vše, co alespoň trochu vypadá paranormálně,“ říká spoluscenárista Miro Šifra.

To se vysvětlí, soudruzi!

Dvoudílné drama Vedlejší produkt režiséra Petera Bebjaka v hlavních rolích s Tomášem Maštalírem, Martinem Hofmannen a Zuzanou Stivínovou přibližuje kreativní producentka Kateřina Ondřejková: „Vedlejší produkt není klasickou kriminálkou, i když se v něm paralelně řeší rovnou dva případy, ale je spíše psychologickým dramatem, ve kterém jsou hlavní postavy vystaveny zkouškám, jenž do děje vnášejí větší napětí než samotná detektivka.“

Peter Bebjak na place Nové minisérie Vedlejší produkt

V novém roce se dočkají premiér i projekty vytvořené speciálně pro iVysílání České televize: šestidílný hraný seriál Adikts o studentech adiktologie, kteří se v rámci zodpovědného přístupu ke studiu rozhodnou experimentovat, natočil režisér Adam Sedlák. Doplní ho dokumentární cyklus Česko na drogách. Minisérie Dakar Sistaz je o dvojčatech Aliyyah a Yasmeen Kolocových a Game Story o vzniku nejzásadnějších českých počítačových her.

ČT připravila do vysílání také celou řadu premiérových dokumentů, mj. druhou sérii úspěšného cyklu Plné hnízdo o pěstounské péči, milovníci cyklistiky se dočkají cyklu Světem na kole, režisér Robert Sedláček natočil desetidílnou dokumentární sérii Touha po věčnosti, kněz Zbigniew Czendlik se projede V karavanu po Polsku, Miroslav Táborský se podívá za Technickými klenoty naší země a Aleš Najbrt v sedmidílném cyklu Identita provede historií českého grafického designu.

Z kin na obrazovky ČT se dostaví cenami ověnčený snímek Arvéd s Michalem Kernem a Sašou Rašilovem, příběh Ukrajinky žijící se čtrnáctiletým synem v Česku zfilmoval režisér Michal Blaško ve filmu Oběť, koprodukční drama Nezanechat stopy zachytí tragické události z komunistického Polska, režisér a scenárista Miroslav Krobot odhalí Velkou premiéru, Běžná selhání zachytila režisérka Cristina Grosan a jak snadno se může vymknout z rukou experiment se svobodou se ukáže ve snímku Hranice lásky.

-red-
foto/video: © Česká televize, Totalfilm Media 2023