Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Recenze: Holčičí týmovce Marvels by sedl lepší scénář, jako akční jednohubka ale ujde

Letošní již sedmá komiksovka s názvem Marvels právě míří do kin a nachází se v tak patové situaci, až je vám jí skoro líto. Většina letošních superhrdinských filmů se z kin vybelhala leda tak s drobnými, značka Marvelu ztratila kvůli obrovské záplavě projektů dobrou vůli a film samotný je koncipován jako týmovka tří ženských postav, z čehož se spoustě přiblblých online trollů instinktivně otevírá nůž v kapse. Jestli se Marvels povede na poslední chvíli zotavit a diváky do kin přilákat, to se ukáže až po víkendu. Pod vrstvami kontroverze a negativity se ale skrývá docela klasická marvelovka se všemi klady i zápory.

S Carol Danvers neboli vesmírnou superhrdinkou Captain Marvel se znova setkáváme třicet let poté, co se vzepřela mimozemským dobyvatelům Kree a svrhla jejich vůdce Nejvyšší inteligenci. Od té doby po boku Avengers zachránila polovinu vesmíru. Na domovské planetě rasy Kree jí ale přesto nikdo neřekne jinak, než Zkázonosná. Planeta totiž po jejím zásahu upadla do občanské války a umírá. Nová velitelka Kree Dar-Benn se tedy uchýlí k drastickému pokusu zachránit svůj lid, a to pomocí nestabilních červích děr. Když se ale Captain Marvel rozhodne jeden z portálů zastavit, její schopnosti se nedopatřením propojí s její „neteří“ Monicou, astronautkou pracující pro Nicka Furyho, a teenagerkou Kamalou Khan alias amatérskou bojovnicí se zločinem Ms. Marvel.

Trojice hrdinek si tedy nekontrolovatelně vyměňuje místa pokaždé, když použijí své schopnosti ve stejný moment. Podobná premisa by se přímo vyjímala v pozdní řadě nějakého superhrdinského animáku a mnohdy tak bohužel působí i v Marvels. V rámci MCU je snímek již třicátým druhým v pořadí a žádné příběhové konvence neláme. Namísto velké týmovky tří superhrdinek mnohdy vyznívá spíše jako vedlejší dobrodružství, zatímco Avengers a Strážci Galaxie řeší o pár planet dál mnohem závažnější problémy. Příběhově se tedy připravte na odbočku, která svůjvesmír snad s výjimkou potitulkové scény nikam výrazně neposouvá a pravděpodobně vás příliš nepřekvapí ani neohromí.

Jakmile se ale přenesete přes splachovací děj, stává se z Marvels velice snadno stravitelná, akcí nabitá jednohubka, která bez problému zabaví. Na rozdíl od spousty svých filmových příbuzných, kteří své chaboučké příběhy rádi nafukují na dvě a půl hodiny, totiž Marvels odložily nabubřelost a dorazily s přívětivou stopáží pod dvě hodinky. Výsledný film tedy pádí jako o život, nemá prakticky žádná hluchá místa a je až překvapivě energický a živý.

Režisérka Nia DaCosta sice naplno nevyužila svůj cit pro výtvarno a internetem kolují drby o tom, jak předčasně opustila postprodukci filmu kvůli dalšímu projektu, evidentně se ale snažila, aby akční scény v rámci žánru nezapadly. Zatímco u většiny nedávných marvelovek se o akci nejspíš postaral hlavně vedlejší štáb a armáda CGI animátorů, DaCosta věnovala bitkám náležitou pozornost. Kamera sviští po plátně jako divá a neustálé prohazování hrdinek obohacuje klasickou řežbu a pár zajímavých hrátek s choreografií.

Záporačka, se kterou se hlavní trio musí vypořádat, bohužel dokonale zapadá mezi nevýrazná polena, která Marvel servíruje často. Carol, Kamala a Monica ale společně tvoří natolik zábavný tým, že na antagonistce ani příliš nezáleží. Captain Marvel v podání Brie Larson bohužel zatím stále neprokázala, čím si vlastně zaslouží vlastní filmovou sérii. S kolegy jako Iron Man nebo Captain America se charizmatem nemůže měřit. Monica a hlavně Kamala ji ale v tomto ohledu obstojně podrží. Obě postavy se představily v seriálech na Disney+, film s nimi ale dostatečně seznámí i nováčky a mnohdy je využije lépe, než v jejich televizních dobrodružstvích. Konkrétně Iman Vellani v roli nadšené fanynky Ms. Marvel protká film nejen energií a pozitivitou, ale i nejlepšími komediálními momenty.

Různými srandičkami bombardují Marvels diváka dost často, a dokud zůstává humor zakořeněný v interakcích mezi postavami, ještě vcelku funguje. O zdaleka nejzábavnější chvilky se stará právě Kamala, spoustu prostoru ale dostává i její rodinka, která se kvůli dcerce ocitne uprostřed mezihvězdného konfliktu. Podobné eskapády by mohly velmi snadno sklouznout k trapnosti, v kombinaci se suchými poznámkami od Samuela L. Jacksona coby Nicka Furyho k tomu ale naštěstí nikdy nedojde. V jiných případech ovšem absurdita a snaha rozesmát tak tlačí na pilu, že z toho zůstává rozum stát. Nakolik jste schopni strávit nahánění chapadlovitých vesmírných koťátek nebo muzikálovou planetu, to už nejspíš záleží na individuální síle nervů a mentálním rozpoložení.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci
3

Marvels (2023)

Marvels zakončují letošní nabídku marvelovských filmů a dělají to velice konvenčně. Film trpí řadou neduhů, které tento komiksový vesmír provázejí odnepaměti a pro dlouhodobé diváky si kromě několika cameí a komiksových odkazů neschovává snímek prakticky žádná esa v rukávu. Coby neškodná odbočka a jednorázové dobrodružství ale film neurazí. Trojice superhrdinek se navzájem dobře doplňuje, akce dopadla v rámci Marvelu dokonce lehce nadprůměrně a humor (většinou) ujde. Jestli si ale marvelovský vesmír chce udržet svůj post krále Hollywoodu, chtělo by to rozhodně více zapracovat na scénářích.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: © Falcon, Disney, Marvel 2023

The Marvels | Marvels
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2023, 105 min
Premiéra: 9.11.2023 Falcon
Režie: Nia DaCosta
Scénář: Megan McDonnell
Kamera: Sean Bobbitt
Hudba: Laura Karpman
Hrají: Brie Larson, Iman Vellani, Teyonah Parris, Samuel L. Jackson, Zawe Ashton, Lashana Lynch, Randall Park, Mohan Kapur, Zenobia Shroff, Seo-joon Park
Produkce: Kevin Feige
Střih: Catrin Hedström, Evan Schiff
Zvuk: Christopher Boyes
Scénografie: Cara Brower
Kostýmy: Lindsay Pugh

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast