Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Oppenheimer pokračuje v cenové krasojízdě, po Glóbech si podmanil i BAFTY (výsledky)

Pod moderátorskou taktovkou Davida Tennanta v neděli 18. února Britská akademie filmových a televizních umění rozdala své každoroční ceny. Podobně jako z nedávných Zlatých glóbů vyšel i z londýnského ceremoniálu jako vítěz Nolanův Oppenheimer, dařilo se ale i surrealistickým Chudáčkům.

Příběh otce atomové bomby vynesl ocenění nejen Christopheru Nolanovi za režii, zlatou masku si převzali i Cillian Murphy a Robert Downey Jr. za hlavní a vedlejší mužskou roli. Mimořádně úspěšný biopic, který Universalu v letní kinařské krasojízdě do kapes přisypal skoro miliardu dolarů, zaslouženě zabodoval i v audiovizuálních kategoriích.  Cenu dostal za kameru, hudbu i střih.

U diváků i kritiků mimořádně oblíbená dramedie Chudáčci vynesla sošku uhrančivému výkonu Emmě Stone a její roli frankensteinovského stvoření objevujícího krásy života i svého těla. Její surrealistická výprava z dílny mistra divných filmů, Yorgose Lanthimose, navíc zabodovala i svou výpravou, maskami, kostýmy a speciálními efekty.

Nejlepším animovaným filmem se stalo japonské anime Chlapec a volavka. Za pozornost stojí i cena za památný a velmi znepokojivý zvukový mix pro historické drama Zóna zájmu odehrávající se za zdí osvětimského koncentračního tábora. Hned dvě herecké ceny si z Londýna odnesl černý kůň letošní sezony, dramedie Zimní prázdniny, která do našich kin vstupuje právě tento týden. Žádnou z nominací naopak neproměnil divácký hit Barbie.

Kompletní přehled cen BAFTA 2023:

Nejlepší film

Oppenheimer (Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas)
Anatomie pádu (Marie-Ange Luciani, David Thion)
Zabijáci rozkvetlého měsíce (Dan Friedkin, Daniel Lupi, Martin Scorsese, Bradley Thomas)
Zimní prázdniny (Mark Johnson)
Chudáčci (Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Andrew Lowe, Emma Stone)

Nejlepší režie

Christopher Nolan (Oppenheimer)
Bradley Cooper (Maestro)
Justine Triet (Anatomie pádu)
Andrew Haigh (All of Us Strangers)
Alexander Payne (Zimní prázdniny)
Jonathan Glazer (Zóna zájmu)

Nejlepší herec v hlavní roli

Cillian Murphy (Oppenheimer)
Barry Keoghan (Saltburn)
Bradley Cooper (Maestro)
Colman Domingo (Rustin)
Paul Giamatti (Zimní prázdniny)
Yoo Teo (Minulé životy)

Nejlepší herečka v hlavní roli

Emma Stone (Chudáčci)
Carey Mulligan (Maestro)
Margot Robbie (Barbie)
Fantasia Barrino (Purpurová barva)
Sandra Hüller (Anatomie pádu)
Vivian Oparah (Vzplanutí na Rye Lane)

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
Dominic Sessa (Zimní prázdniny)
Jacob Elordi (Saltburn)
Paul Mescal (All of Us Strangers)
Robert De Niro (Zabijáci rozkvetlého měsíce)
Ryan Gosling (Barbie)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Da’Vine Joy Randolph (Zimní prázdniny)
Claire Foy (All of Us Strangers)
Emily Blunt (Oppenheimer)
Sandra Hüller (Zóna zájmu)
Danielle Brooks (Purpurová barva)
Rosamund Pike (Saltburn)

Nejlepší původní scénář

Arthur Harari, Justine Triet (Anatomie pádu)
Noah Baumbach, Greta Gerwig (Barbie)
Celine Song (Minulé životy)
Bradley Cooper, Josh Singer (Maestro)
David Hemingson (Zimní prázdniny)

Nejlepší adaptovaný scénář

Cord Jefferson (American Fiction)
Andrew Haigh (All of Us Strangers)
Christopher Nolan (Oppenheimer)
Tony McNamara (Chudáčci)
Jonathan Glazer (Zóna zájmu)

Nejlepší kamera

Hoyte van Hoytema (Oppenheimer)
Matthew Libatique (Maestro)
Rodrigo Prieto (Zabijáci rozkvetlého měsíce)
Robbie Ryan (Chudáčci)
Łukasz Żal (Zóna zájmu)

Nejlepší střih

Oppenheimer (Jennifer Lame)
Anatomie pádu (Laurent Sénéchal)
Zóna zájmu (Paul Watts)
Zabijáci rozkvetlého měsíce (Thelma Schoonmaker)
Chudáčci (Yorgos Mavropsaridis)

Nejlepší hudba

Ludwig Göransson (Oppenheimer)
Jerskin Fendrix (Chudáčci)
Daniel Pemberton (Spider-Man: Napříč paralelními světy)
Robbie Robertson (Zabijáci rozkvetlého měsíce)
Anthony B. Willis (Saltburn)

Nejlepší zvuk

Zóna zájmu (Johnnie Burn, Tarn Willers)
Ferrari (Angelo Bonanni, Tony Lamberti, Andy Nelson, Lee Orloff, Bernard Weiser)
Mission: Impossible Odplata – První část
Maestro
Oppenheimer

Nejlepší kostýmy

Chudáčci (Holly Waddington)
Zabijáci rozkvetlého měsíce (Jacqueline West)
Oppenheimer (Ellen Mirojnick)
Barbie (Jacqueline Durran)
Napoleon (David Crossman, Janty Yates)

Nejlepší masky

Chudáčci (Mark Coulier, Nadia Stacey, Josh Weston)
Maestro (Kay Georgiou, Siân Grigg, Kazu Hiro, Lori McCoy-Bell)
Napoleon (Jana Carboni, Satinder Chumber, Francesco Pegoretti, Julia Vernon)
Oppenheimer (Luisa Abel, Jason Hamer, Jaime Leigh McIntosh, Ahou Mofid)
Zabijáci rozkvetlého měsíce (Kay Georgiou, Thomas Nellen)

Nejlepší výprava

Chudáčci (Shona Heath, Zsuzsa Mihalek, James Price)
Barbie (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
Oppenheimer (Ruth De Jong, Claire Kaufman)
Zóna zájmu (Joanna Kuś, Chris Oddy, Katarzyna Sikora)
Zabijáci rozkvetlého měsíce (Jack Fisk, Adam Willis)

Nejlepší casting

Zimní prázdniny (Susan Shopmaker)
All of Us Strangers (Kahleen Crawford)
Anatomie pádu (Cynthia Arra)
Jak mít sex (Isabella Odoffin)
Zabijáci rozkvetlého měsíce (Rene Haynes, Ellen Lewis)

Nejlepší vizuální efekty

Chudáčci (Simon Hughes)
Mission: Impossible Odplata – První část (Simone Coco, Neil Corbould, Jeff Sutherland, Alex Wuttke)
Napoleon (Henry Badgett, Neil Corbould, Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet)
Strážci Galaxie: Volume 3 (Theodore Bialek, Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams)
Stvořitel (Jonathan Bullock, Ian Comley, Jay Cooper, Charmaine Chan)

Nejlepší animovaný film

Chlapec a volavka (Hajao Mijazaki, Tošio Suzuki)
Slepičí úlet: Zrození nuget (Sam Fell, Leyla Hobart, Steve Pegram)
Mezi živly (Denise Ream, Peter Sohn)
Spider-Man: Napříč paralelními světy (Avi Arad, Joaquim Dos Santos, Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal, Kemp Powers, Christina Steinberg, Justin K. Thompson)

Nejlepší dokumentární film

Frontline – 20 dnů v Mariupolu (Raney Aronson, Mstyslav Chernov)
Americká symfonie (Lauren Domino, Matthew Heineman, Joedan Okun)
Útěk z Utopie (Rachel Cohen, Jana Edelbaum, Madeleine Gavin)
Still: Příběh Michaela J. Foxe (Davis Guggenheim, Annetta Marion)
Wham! (Chris Smith)

Nejlepší krátkometrážní film

Jellyfish and Lobster (Yasmin Afifi, Elizabeth Rufai)
Festival of Slaps (Abdou Cissé, Cheri Darbon, George Telfer)
Gorka (Alex Jefferson, Joe Weiland)
Such a Lovely Day (Emma Norton, Kate Phibbs, Polly Stokes, Simon Woods)
Yellow (Azeem Bhati, Elham Ehsas, Yiannis Manolopoulos, Dina Mousawi)

Nejlepší krátký animovaný film

Crab Day (Bart Stanislawek, Ross Stringer, Aleksandra Sykulak)
Visible Mending (Tilley Bancroft, Samantha Moore)
Volání divočiny (Karni Arieli, Saul Freed, Jay Woolley)

Nejlepší neanglicky mluvený film

Zóna zájmu (Jonathan Glazer)
Frontline – 20 dnů v Mariupolu (Raney Aronson, Mstyslav Chernov)
Anatomie pádu (Marie-Ange Luciani, David Thion, Justine Triet)
Sněžné bratrstvo (Belén Atienza, J.A. Bayona)
Minulé životy (David Hinojosa, Pamela Koffler, Celine Song, Christine Vachon)

Výjimečný britský film

Zóna zájmu (Jonathan Glazer)
All of Us Strangers (Andrew Haigh)
Jak mít sex (Konstantinos Kontovrakis, Emily Leo, Ivana MacKinnon, Molly Manning Walker)
Chudáčci (Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Andrew Lowe, Tony McNamara, Emma Stone)
Napoleon (Mark Huffam, David Scarpa, Ridley Scott, Kevin J. Walsh)
Vzplanutí na Rye Lane (Raine Allen-Miller, Nathan Bryon, Yvonne Isimeme Ibazebo, Damian Jones, Tom Melia)
Saltburn (Emerald Fennell, Josey McNamara, Margot Robbie)
Svět podle Georgie (Theo Barrowclough, Charlotte Regan)
Starý dub (Paul Laverty, Ken Loach, Rebecca O’Brien)
Wonka (Alexandra Derbyshire, David Heyman, Paul King)

Cena britské akademie za celoživotní dílo

Samantha Morton

Cena za výjimečný britský přínos filmu

June Givanni

Výjimečný debut britského scénáristy, režiséra nebo producenta

Savanah Leaf, Shirley O’Connor, Medb Riordan (Earth Mama)
Alex Fry, Rebecca Lloyd-Evans, Lisa Selby (Blue Bag Life)
Christopher Sharp (Bobi Wine: Prezident ugandského lidu)
Molly Manning Walker (Jak mít sex)
Ella Glendining (Is There Anybody Out There?)

Vycházející hvězda

Mia McKenna-Bruce
Ayo Edebiri
Jacob Elordi
Phoebe Dynevor
Sophie Wilde

Prestižní zlaté masky BAFTA se udělují od roku 1955, tradičně filmům a programům, které v uplynulém roce prošly britskou distribucí. Podobně jako Zlaté glóby jsou jejich výsledky považovány za předzvěst nejznámějších a nejprestižnějších Oscarů, které celou sezonu filmových cen uzavírají.

-red-
zdroj: BAFTA
foto/video: Totalfilm Media, CinemArt, Falcon © 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast