Intimní příběh fungující rodiny se třemi dospívajícími dětmi, který zpracovává rodinné téma z opačného konce, než je dysfunkčnost vztahů, zaujal nejen na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech. Snímek Od marca do mája vyhrál i letošní přehlídku českých filmů v Plzni. V tuzemských kinech bude k vidění od 28. listopadu.
Inspirováno vlastní rodinou
Režisérem snímku o rodině, do jejíhož života vstoupí nečekané těhotenství matky v pozdním věku, je Martin Pavol Repka. Inspirací mu byly natolik prožité události z vlastní rodiny, že uvažoval do hlavní ženské role obsadit svou mámu. Tu nakonec ztvárnila Zuzana Fialová, přední slovenská herečka dobře známá i v Čechách.
Myšlenka na nového sourozence pod střechou domu, v němž rodiče pomalu stárnou a děti dospívají, zasahuje postupně všechny členy rodiny. Lidskou soudržnost vyjádřenou těmi nejmenšími projevy se snažili tvůrci přenést na plátno se stejnou něhou a trpělivostí, s jakou příroda probouzí své smysly v jarních měsících.
„Když mi bylo patnáct let moje máma nečekaně otěhotněla. Ta zvláštní přítomnost někoho, navzdory obavám, kdo ještě není na tomto světě, ale zakořeňuje se v naší mysli i srdcích, mě přivedla k touze vyjádřit to filmem. Chtěl jsem obsadit svou mámu, zvolený režijní přístup mě nakonec dovedl k Zuzaně Fialové, obě spojuje živelný jižanský temperament, který je pro mou mámu typický,“ říká debutující režisér, absolvent pražské FAMU narozený v Bratislavě, Martin Pavol Repka.
Vykreslení fungující rodiny v současné době nakonec přineslo Repkovi a producentovi Tomáš Pertoldovi Zvláštní uznání mezinárodní poroty karlovarské soutěže Proxima. A mezinárodní porota přehlídky Finále Plzeň Od Marca do mája ocenila „za hluboké zaujetí, jemnost, s jakou film pojednává o každodenním životě jedné rodiny, za odvahu vtáhnout diváky do křehkých příběhů a nacházet v nich malé zázraky.“ Upřímný debut Od marca do mája, film bez velkých konfliktů a dramatických situací, byl oceněn i v rámci festivalu v italském Terstu a zaujal i řadu dalších zahraničních festivalů (Cairo International Film nebo Cottbus Film Festival), do jejichž oficiálního výběru se v letošním roce postupně dostal.
Konflikt nečekejte
Filmaři děj záměrně osekali o jakýkoliv konflikt. Hlavní protagonistkou snímku není „jen“ osmačtyřicetiletá máma, která s láskou pečuje o své dospívající děti s očekáváním nového života, ale především rodina samotná. „Snažili jsme se o v tom nejlepším slova smyslu milý film o soudržnosti a lásce, dělaný s láskou a bez kýče, v němž je rodina vykreslena jako stabilní a nejdůležitější hodnota,“ doplňuje producent Tomáš Pertold.
Režisér Martin Pavol Repka zaujal už svým bakalářským filmem Do dálky a lodí o intimním chlapeckém přátelství na pozadí životních změn, nominovaným na cenu ARAS, a i jeho další tvorba se týká rodinných vztahů (Táta, Za dne tě slunce nezraní), od kterých se neodchýlil ani v tomto svém celovečerním debutu. Producent Tomáš Pertold má za sebou řadu úspěšných krátkých filmů, na dalších celovečerních pracuje, jeho krátkometrážní Osmý den se dostal i do programu festivalu v Cannes. Oba tvůrci reprezentují současnou nastupující filmařskou generaci a jejich autentickou tvorbu, která přináší na filmová plátna svěží tvůrčí zápal a svobodu. Název snímku Od marca do mája, film se natáčel od března do května, je podle tvůrců v dnešní době dobře srozumitelný, navíc natolik znělý, že ho pro českou distribuci ponechali.
-red-
zdroj: M. Reková, K. Bobková
foto/video: © Perfilm 2024