„Bodných poranění přibývá, k srdci se musíme dostat do 90 sekund, hrudník se odklopí jako mušle,“ říká šéf letecké záchranky Anatolij Truhlář – v nové knize Mistři medicíny a TV cyklu, který začne 8. ledna vysílat Česká televize. Jací jsou lékaři, když svléknou bílý plášť? Proč si volí náročnou práci plnou nočních služeb, přesčasů a stresových okamžiků s nutností celoživotního studia? Jaké hodnoty je spojují? Co je baví, co je trápí, čím žijí? Na tyto otázky bude hledat odpovědi nová třináctidílná řada jedinečného televizního cyklu Mistři medicíny III.
Seriál nebo kniha
„Bodných poranění bohužel přibývá, dříve jsme je viděli sporadicky. Hrudník se v takovém případě odklopí jako mušle. K srdci se musíme dostat do devadesáti sekund, jinak pacient nemá šanci na přežití. Svou práci beru celkově jako optimistickou,“ říká vedoucí lékař letecké záchranky v Hradci Králové Anatolij Truhlář.
Už od 5. prosince lze hlouběji nahlédnout na profesi i do duše předních českých lékařů, a to prostřednictvím rozsáhlých inspirativních rozhovorů vedených zkušeným autory v nové stejnojmenné knize Mistři medicíny. Některé rozhovory vznikaly souběžně s natáčením třetí řady cyklu a v knize se objeví exkluzivně ještě před svým uvedením na televizní obrazovce.
„Osobně si dokážu vybavit, s jakými lékaři a lékařkami jsem se jako pacientka setkala, jakou roli pro mě sehráli. Dodnes vzpomínám z dětství v Severních Čechách na svérázného obvodního doktora Rosendorfa, na pana profesora Betku, který mi ve FN Motol brilantně odoperoval štítnou žlázu nebo primáře Prchlíka z Thomayerovy nemocnice, který po úraze zachránil život mému synovi. K tomu moje sestra je dětská onkoložka a poměrně často dostává otázku, jak může děla takovou práci,“ říká duchovní matka rozsáhlého projektu Mistři medicíny Alena Müllerová. Ta upozorňuje, že lékařské profesi se v České republice věnuje přes 40 000 lidí, je tedy pravděpodobné, že řada lidí má lékaře v rodině nebo mezi přáteli. O zákulisí tohoto povolání se přesto často nemluví.
39 špičkových lékařů
Zatímco tři série televizního cyklu zachytily 39 lékařů, kniha obsahuje dvacet rozhovorů. Mezi nimi jsou gynekolog Lubomír Hašlík z Ústavu péče o matku a dítě v Podolí, jehož tým jako první v Česku odoperoval ještě nenarozenému dítěti nádor, dětská onkoložka a paliatrička Lucie Hrdličková z pražské Fakultní nemocnice v Motole, která nechává nahlédnout do zákulisí péče o vážně nemocné a umírající děti s rakovinou a jejich rodiny, vedoucí lékař letecké záchranky v Hradci Králové Anatolij Truhlář, který každoročně vzlétne k několika stům případům. Rozhovory poskytli také neurolog a vedoucí Centra pro poruchy spánku a bdění z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Karel Šonka, Alena Schmoranzová, primářka Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou, jež byla přítomná i operace wimbledonské vítězky Petry Kvitové, nebo kardioložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Zuzana Moťovská, první žena oceněná vloni tuzemskou „Nobelovkou“, nejvyšším vědeckým oceněním Česká hlava. Příběhy těchto lékařů a řady dalších odborníků bude možné vídat právě v novém televizním cyklu vysílaném od ledna na obrazovkách ČT, dostupné budou i na iVysílání.
Stovky hodin materiálů, kniha jako nadstavba
Během natáčení televizního cyklu vznikly stovky hodin natočeného materiálu. Tvůrcům bylo líto, že se mnoho inspirativních myšlenek a osobních výpovědí do jednotlivých dílů nevešlo, na něco zase naopak nebyl čas se zeptat. Kniha tak není přepisem, ani záznamem televizního cyklu, nabízí nový plnohodnotný obsah. Mistři medicíny vycházející v Edici ČT, dostupní ve všech knihkupectvích, nabízejí interview také s anestezioložkou a paliatričkou Kateřinou Rusinovou, onkologem a lékařským genetikem Markem Svobodou, internistkou a geriatričkou Evou Topinkovou, ortopedem a specialistou na operace páteře Janem Štulíkem, psychiatry Jánem Praškem a Martinem Andersem, onkogynekoložkou Danielou Fischerovou, chirurgem Tomášem Šebkem, neuroložkou a specialistkou na roztroušenou sklerózu Evou Kubala Havrdovou, transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem, kardiochirurgem Janem Vojáčkem, ortopedem Janem Bartoníčkem a internistou Martinem Matějovičem.
Rozhovory vedli renomovaní novináři Renata Kalenská, Blanka Kubíková, Jolana Matějková, Jaroslav Veis a Alena Müllerová, která je zároveň i editorkou celé knihy a také kreativní producentkou TV cyklu. „Před několika lety mě oslovili producent Přemysl Pražský a režisér Viktor Polesný s námětem seriálu o předních českých lékařích a lékařkách. Česká televize projevila o Mistry medicíny zájem. První řadu cyklu jsme začali vysílat v listopadu 2020, díky pozitivnímu ohlasu diváků jsme pokračovali druhou sérií vysílanou od ledna 2023, nyní předkládáme veřejnosti třetí sérii a navíc knihu. Výběr lékařů byl ve všech případech vždy náročný, protože zajímavých, schopných a obětavých osobností je mnohonásobně více, než jsme vůbec mohli obsáhnout,“ doplňuje Alena Müllerová.
V režii jednotlivých dílů se střídají Kamila Vondrová, Viktor Polesný a Oskar Reif. Divákům nechají v nové řadě nahlédnout také do odborné praxe, ale i soukromí ještě dalších mimořádných osobností medicíny, mezi nimiž jsou: emeritní přednosta ORL FN Motol Jan Betka, primářka pneumologie Nemocnice Česká Lípa Magdalena Popelková, hematolog Jakub Radoch z FN Hradec Králové a kardiolog, zakladatel kardiocentra Nemocnice České Budějovice Ladislav Pešl. Jednotlivé díly TV cyklu mají 26 minut. V současné době jsou všechny na obrazovce odvysílané díly k dispozici na iVysílání, mezi nimi také příběhy lékařů fyzioterapeuta Pavla Koláře, kardiochirurga Jana Pirka a infektoložky Hany Roháčové.
Mistři medicíny – iVysílání | Česká televize – sledujte novou řadu od 8. ledna 2024 každou středu od 21.30 hodin na ČT2, následně také v iVysílání České televize.
-red-
zdroj: M. Reková, K. Bobková
foto: © Česká televize 2024