Málokdo má tak široké divácké auditorium a ještě k tomu všeobecnou a skoro nekritickou oblíbenost. Jiří Lábus patří už desítky let ke špičce českého herectví. Většina diváků si ho spojuje s komediálními rolemi, ve kterých Lábus exceluje, ale jeho herecká paleta nabízí i dostatek skvěle odvedených dramatických rolí. Ať už jde o strýce z Michálkovy Ameriky nebo paradoxně právě Rumburaka, který na začátku osmdesátých let raketově odstartoval jeho kariéru po uvedení seriálu Arabela. V těchto dnech slaví Jiří Lábus významné životní jubileum. Narodil se 26. ledna 1950 v Praze.

Věčný Rumburak
Hereckou kariéru započal Lábus v libereckém Studiu Ypsilon, které se pak přestěhovalo do Prahy. Tam působí dodnes. V hereckém souboru pod vedením Jana Schmida ztvárnil za poslední dekády nespočet komediálních i dramatických rolí.
Na začátku 70. let debutoval na televizní obrazovce v epizodních rolí televizních filmů a seriálů. Na filmových plátnech se poprvé objevil v několika filmech v roce 1973. Například v dodnes reprízované detektivce Zatykač na královnu nebo dramatu Milenci v roce jedna.
Do obecného povědomí ho doslova vystřelil seriál Arabela (1980), kde vynikajícím způsobem ztvárnil tragikomickou roli zhrzeného čaroděje Rumburaka. Ke své ikonické roli se pak vrátil ještě dvakrát, v celovečerním filmu Rumburak (1984) a také v šestadvaceti dílném pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993).
Diváci měli negativního hrdinu proměňujícího se v krkavce dost v oblibě, což byla právě zásluha Jiřího Lábuse. Toho role čaroděje proslavila i v zahraničí: „Na dovolené v Řecku na mě recepční ukazoval, jako že kroutí prstenem, zda jsem to já. Tak jsem to tedy odkýval,“ přiznal Lábus.

Lábus se stal součástí mnoha televizních i filmových pohádek. Nechybí v klasikách Lotrando a Zubejda, Čert ví proč, Tři bratři, Princové jsou na draka nebo obou dílech Tajemství staré Bambitky.
Z televizních seriálů kromě Arabely účinkoval i v dalším Vorlíčkově rodinném fantasy Létající Čestmír.
Dva Čeští lvi
Dramatickou roli strýce vytvořil v Michálkově adaptaci Kafkovy Ameriky. Za tento výkon si v roce 1994 odnesl svého prvního Českého lva. Druhou sošku pak získal v roce 2013 za vedlejší roli v dramedii Klauni.
Divácká obliba Jiřího Lábuse se ještě umocnila trilogií Slunce, seno, jahody (1983), Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991), v níž hraje živočicháře Béďu. Objevil se také v Menzelově Obsluhoval jsem anglického krále (2006), Havlově Odcházení (2011), Švankmajerově Hmyzu (2018) nebo Havelkově Hastrmanovi (2018).
Naprosto exceloval v tragikomedii Vlastníci, kde pod režijním vedením Jiřího Havelky hrál nesnesitelného majitele bytové jednotky. Za roli muže vzpomínající na „zlaté časy“ doby minulé byl nominován na Českého lva.

Hlasový virtuoz
Lábus patří k nejobsazovanějším a nejvyužívanějším dabingovým hlasům. Nespočet rolí ztvárnil také v rozhlasových hrách a seriálech. V americkém seriálu Simpsonovi roky namlouvá matku rodiny Marge. Jeho hlas je spojen i se seriálem M.A.S.H. Režiséři ho často využívají také k dabingu animovaných postaviček. Lábusova hlasová ekvilibristika je pověstná.
Dodnes také ve Studiu Kamarád namlouvá chlupatou postavičku dobrosrdečného Jů v tandemu s Otou Jirákem, který namlouvá jeho kamaráda Hele.
V televizi v osmdesátých letech vytvořil nezapomenutelnou komickou dvojici s Jiřím Kaiserem. Jejich scénky jsou dodnes legendární a pořad Možná přijde i kouzelník, ve kterém se objevovaly, patří k často reprízovaným.
-red-
foto/video: © 2025 Totalfilm Media, CinemArt, Česká televize, DVTV