Šest epizod nové minisérie věnují autoři známé tragédii ve středočeských Vonoklasech, kterou před desítkami let reflektoval normalizační seriál Třicet případů majora Zemana. Tentokrát ale půjde o co nejvěrnější zpracování tolik diskutovaného příběhu. Málokdo ví, co oné rodinné tragédii předcházelo, co po ní následovalo a jaké byly pohnutky a motivace jejích aktérů. Premiéra prvního dílu minisérie Studna čeká na předplatitele VOYO v pátek 10. ledna.
Důvěryhodná verze
Událost vzbuzuje zvědavost do dnešních dní. V médiích vycházejí články a reportáže, rodí se nové, často divoké teorie, i po letech vyvstává spousta otázek. Natáčení seriálu tak předcházela dlouhá příprava a pečlivé rešerše. „I po padesáti letech je příběh Studny stále živý. Proto pro nás bylo důležité projít si všechny spisy a dostupné materiály o rodině, která velkou část společného života prožila v izolaci. V první řadě pro nás bylo stěžejní najít verzi, které sami věříme, a která podle nás nejlépe vystihuje to, co se doopravdy stalo. Ale i když si člověk vše nastuduje, existují stále některé věci, které se nedozví nikdy. S Jelínkovými jsme neseděli u rodinného stolu, nebyli jsme svědky jejich běžných životních situací. Proto jsme vše konzultovali s psychology, vytvářeli si profily jednotlivých postav, snažili jsme se do nich vcítit, zjistit, co se jim mohlo honit hlavou. Aby příběh o nich, o jejich blízkých, rodině i sousedech byl co nejkomplexnější, ale především nejvěrnější. Proto jej vyprávíme od začátku, kdy se Máňa se Standou do sebe zamilovali,“ popisuje vznik seriálu scenárista Miro Šifra.
Proč to točit?
„To pro mne vlastně byla podmínka – jestli v tom tragickém příběhu najdeme aktuální téma, a tedy důvod proč ho teď točit,“ podotýká režisérka Tereza Kopáčová (Smysl pro tumor, Případ Roubal) a pokračuje: „Našli jsme jich několik. Včetně modelových situací, které znám i z vlastního života, ačkoli ne v tak dramatické formě. Ale stejně jsem si s nimi nevěděla rady. Toxické vztahy. Duševní zdraví. Co se ve vztahu zachránit dá a jak, a kdy je naopak jediným řešením odchod… Myslím, že by se takhle ve Studni mohlo najít hodně diváků.„
Studna je noční můra mojí generace, dětské trauma. Bylo zajímavé podívat se na něj s odstupem a zkoumat, proč se nám ten příběh vryl do kolektivní paměti jako žádný jiný, proč se stal legendárním. A především zjistit, jak se skutečně odehrál.
Tereza Kopáčová, režisérka
Rozporuplný Standa
Na začátku příběhu působí jako okouzlující, charismatický vtipálek. Která by se do něj nezamilovala? Standu hraje David Švehlík. Po narození Slávka má jediný cíl – chce být dobrý táta, který se postará o svoji rodinu. Jeho šaškování se postupně mění v diagnózu. Stává se z něj sebestředný, lítostivý, zlý chlap. Svou rodinu chce chránit. Před sousedy, před světem. Neuchrání ji ale před sebou samým.
„Líbí se mi snaha zrekonstruovat tento případ co nejobjektivněji a pojmout ho v mnohem větší šíři,“ říká představitel hlavní role David Švehlík. „Mnohem více než tou atraktivitou konce se zabývá tím, proč k té tragédii vůbec došlo. Komplikace začaly narozením synka, který onemocněl dětskou mozkovou obrnou, a tím, že se okolí zachovalo velmi netolerantně. Jejich chlapec se stal terčem posměchu, s čímž se žilo velmi těžko. Zároveň měl velmi napjaté vztahy se sousedy, které přerostly až do velmi vyhrocených konfliktů spojených i s fyzickou agresí. Toto vše dospělo k tragédii, kterou už známe.“
Kromě Davida Švehlíka se ve Studně představí Johana Matoušová, Filip Červenka, Kristýna Ryška, Gabriela Marcinková, Marian Mitaš, Hana Vagnerová, Jakub Prachař, Alena Doláková, Jiří Šimek, Simona Lewandowska, Jana Nagyová, Svatopluk Skopal, Adrian Jastraban, Tadeáš Moravec a další.
Minisérii režírovala Tereza Kopáčová podle scénáře Mira Šifry a Kristiny Májové. Seriál měli na starosti kreativní producenti Michal Reitler a Michal Prokeš, produkovali jej Martin Růžička a Jindřich Motýl.
Recenze v den premiéry na VOYO, v pátek 10. ledna.
-red-
zdroj: Skupina Nova, A. Veselská
foto/video: © 2025 Skupina Nova, Totalfilm Media