Zatímco loni sázel Marvel na jistotu společně s návratem ukecaného Deadpoola, tento rok bude muset studio skutečně prokázat, že s ním můžeme do budoucna i nadále počítat jako s velkým hráčem na poli blockbusterů. V létě nás čeká třetí pokus o zfilmování Fantastické 4, marvelovská variace na tým superpadouchů v podobě Thunderbolts, ale jako první přijde na řadu Captain America. Ikonický pruhovaný štít totiž na plátnech poprvé pozvedne Anthony Mackie coby Sam Wilson, jemuž roli kapitána předal na konci Endgame jeho předchůdce. Jak se tedy bývalý Falcon dostal až na pozici lídra Avengerů a jak se stalo, že mu do toho hází vidle červený Harrison Ford? A proč byste měli před projekcí mít v paměti sedmnáct let starou sólovku Hulka a dokonce i finále Eternals?
Původní supervoják
Přestože ve filmovém světě putoval Kapitánův štít od Stevea Rogerse přímo do Falconových rukou, v komiksech na sebe kostým v barvách americké vlajky navlékla celá řada dalších kandidátů, některých více úspěšných než jiných. Stejně jako ve filmech se totiž původní americká ikona zřítila koncem druhé světové války do oceánu a bylo za ni potřeba hledat náhradu.
V mezidobí, než byl Rogers opět nalezen zamrzlý v ledu, na sebe tedy roli Kapitána vzalo hned několik lidí, většina z nich velmi krátkodobě. Právě v těchto letech štít nějakou dobu nosil například Isaiah Bradley, jehož hranou verzi jsme poprvé potkali v seriálu Falcon a Winter Soldier a objeví se také v nejnovějším filmu. Bradley ovšem coby Afroameričan dostal sérum nedobrovolně během války ve Vietnamu a v 50. letech ještě americká společnost na černošského Captaina Americu rozhodně připravená nebyla.
Bucky na vlastním písku
Mnohé možná překvapilo, že v Endgame nedostal hodnost Kapitána na starosti jeho nejlepší přítel a bývalý zabiják Bucky Barnes, který pracoval jako Kapitánova pravá ruka už za války. V předloze k tomu samozřejmě došlo – když Steve Rogers podlehl pokusu o atentát během Občanské války. Jeho nejlepšího přítele a parťáka, tou dobou nájemného zabijáka Winter Soldiera, kamarádova smrt vyburcovala k otočce o 180 stupňů a úlohu Kapitána po Steveovi převzal. Bucky si ale štít nasadil spíše z nutnosti. Když byl proto oživený stárnoucí Cap nucený svého nástupce sám vybrat, nesáhl po nikom jiném než právě po Falconovi.
Sam Wilson začal postavení Captaina Ameriky v komiksech poprvé zastávat v roce 2014, shodou okolností ve stejném roce, kdy se postava v podání Anthonyho Mackie poprvé ukázala také na plátnech v Návratu prvního Avengera. Postava Falcona byla v komiksech Kapitánovým parťákem už od konce 60. let a patřila mezi vůbec první prominentní černochy na komiksových stránkách. Stejně jako třeba kolega Miles Morales se ale i Sam musí potýkat s nejrůznější nelibostí fandů.
Podobný konflikt ostatně řešil i seriál Falcon a Winter Soldier na Disney+, kde se jej vláda snažila odsunout stranou ve prospěch macho vojáka Johna Walkera, dalšího adepta, který si na hodnost Kapitána brousil zuby i v komiksech, ale nakonec skončil jako žoldák U.S. Agent. Jeho filmová verze o svůj post přišla po brutální popravě přímo před zraky civilistů, aktuálně se ale chystá na svůj návrat v blížící se antihrdinské týmovce Thunderbolts*.
Přeobsazený generál
Na plátnech se ovšem prvním sokem nového Kapitána stane Harrison Ford s červenými CGI svaly. Že Marvel k podobné roli přemluvil zrovna starého dobrého Indyho, si může studio samo o sobě zapsat na seznam svých největších úspěchů. Řada diváků ale možná netuší, že Fordovu postavu už jsme v MCU několikrát viděli, byť s jinou tváří. Ford na sebe totiž vzal roli generála Rosse, dlouhodobého odpůrce superhrdinů, jehož před svou smrtí ztvárnil v MCU několikrát William Hurt. Ten se coby Ross poprvé objevil na honu za Hulkem už v roce 2008 a následně Avengers zatápěl během filmové Občanské války coby ministr vnitra.
Jeho komiksový předobraz ale ve svém honu na zelené monstrum zašel mnohem dál a tajně podstoupil stejnou proceduru, která kdysi posílila i Bruce Bannera, aby si mohl s Hulkem dát do zubů napřímo. Jak své schopnosti ale získá jeho filmové zpracování, to zjistíte v kině. V Novém světě každopádně povýšil na post prezidenta a Sama Wilsona by moc rád dostal pod svou kontrolu. Stejně jako dříve Rogers si ale Sam s autoritami příliš nerozumí. Hlavně když má vážné podezření, že Rossovu administrativu má někdo neznámý omotanou kolem prstu.

Bůh trčící z oceánu
Kromě Rosse a jeho vendety proti superlidem ale nový Captain America vrátí zpět do hry hned několik dalších, mírně zapomenutých elementů. Fandové si kupříkladu už několik let kladou otázkou, co se vlastně stalo s obří mrtvolou nebešťana Tiamuta, kterou polobohové Eternals ve svém filmu prostě nechali trčet z oceánu. Podle všeho bude právě tato mimozemská fosilie pro nového Captaina klíčová. Ukázalo se totiž, že zkamenělé tělo je potencionálním nalezištěm adamantia, zázračného kovu, který se ve filmech proslavil hlavně díky Wolverinovým drápům.

Leader tahá za nitky
Trochu té lásky pak konečně dostane také skoro dvacet let starý film Neuvěřitelný Hulk. Ten do propojeného vesmíru Marvelu sice vždycky patřil, kvůli následnému přeobsazení titulní role jej ale studio dlouhodobě raději ignorovalo. Společně s Rossem by se tedy mohla na plátnech mihnout i jeho filmová dcera Betty v podání Liv Tyler, která na rozdíl od svého otce chovala k Bruci Bannerovi i trochu té lásky. O jejich vztahu jsme ale nic neslyšeli už celá léta. Mnohem zajímavější je ale návrat Tima Blakea Nelsona v roli šíleného vědce Samuela Sternese, který se Hulkovou fyziologií zabýval už kdysi a jeho vědomosti od té doby nejspíš jen narostly. Doslova. Když jsme jej totiž viděli naposledy, jeho mozek se začal neúměrně zvětšovat po kontaktu s Hulkovou krví.

Jak tohle všechno do sebe zapadá a jak se v pořadí již 35. film MCU povedl se právě teď můžete podívat v kinech.
Falcon do kin film uvádí v dabované i původní verzi.
Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Disney, Marvel © 2025
