Nepřehlédněte

Festival francouzského filmu zítra začíná, už po čtrnácté!

14. ročník Festivalu francouzského filmu slavnostně zahájí ve čtvrtek 24. listopadu v pražském kině Lucerna předpremiéra filmu Milovaní režiséra Christopha Honorého. Francouzské melodrama Milovaní se natáčelo v Paříži, Londýně a částečně také v Praze. Vedle slavných hereček Catherine Deneuve, Chiary Mastroianni a Ludivine Sagnier si roli stárnoucího otce Jaromila zahrál český režisér Miloš Forman.

Chiarra Mastroianni a Miloš Forman

Příběh filmu zahrnuje časové období více než čtyřiceti let, odehrává se v Paříži a Praze šedesátých let, dále pak v Londýně na začátku 21. století. Hlavní hrdinka Madeleine (v podání Ludivine Sagnier a následně Catherine Deneuve), a po ní její dcera Věra (Chiara Mastroianni) se setkávají a rozcházejí s muži, které milují. Ne všechny historické epochy však dovolují prožívat lásku svobodně. K obsazení Miloše Formana do role Jaromila režisér Honoré říká: „Stále jsem nemohl sehnat českého herce generace Catherine Deneuve, který by uměl francouzsky. Chtěl jsem, aby se podobal Miloši Formanovi. A tak jsem zkontaktoval přímo Miloše. Forman prohlásil, že si nemůže nechat ujít poslední příležitost být manželem Catherine Deneuve.“

Francouzko-česko-britský snímek Milovaní, který zakončil letošní festival v Cannes, koprodukovala česká společnost Negativ v čele s producentem Pavlem Strnadem. „Je pro nás samozřejmě velká čest, že jsme koproducenty filmu, jež uzavřel festival v Cannes,“ říká Pavel Strnad z Negativu. Film Milovaní vznikl ve spolupráci společností Why Not Productions, France 2 Cinéma, Sixteen Films, Negativ a byl také podpořen Státním fondem České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Režisér Christophe Honoré navazuje s Milovanými na úspěch svého muzikálu Písně o lásce (Les Chansons d’amour), jež byl v roce 2007 uveden v Cannes v hlavní soutěži a získal také Césara za nejlepší hudbu. Festival francouzského filmu loni uvedl v přepremiéře předposlední režisérův film Krásná Junie. Ve vedlejších rolích se v melodramatu Milovaní objevila i řada českých a slovenských herců, například Pavel Liška, Zuzana Kronerová, Zuzana Onufráková nebo Václav Neužil. K natáčení v Praze koproducentka Kateřina Černá ze společnosti Negativ dodává: „V Čechách se natáčely především scény invaze vojsk v roce 1968 a obyvatelé pražské čtvrti Karlín tak byli na podzim minulého roku opět svědky toho, jak se ulicemi valí ruské tanky.“ Christophe Honoré natáčel svůj poslední film v Praze na podzim roku 2009. „Bylo velmi zajímavou zkušeností podílet se na filmu, který se pohybuje na hraně muzikálu a romantického dramatu, žánrově tedy zcela odlišném od toho, co jsme v Negativu zvyklí točit,“ shrnují oba producenti z Negativu. Film Milovaní Christopha Honorého uvádí do českých kin společnost Aerofilms.

Festival francouzského filmu zítra začíná také ve čtyřech městech České republiky. Úvodními filmy jsou opět předpremiéry filmů Le Havre Akiho Kaurismäkiho (Brno, kino Art), Lurdy Jessiky Hausner a Víla Fiony Godon, Dominika Abela a Bruna Rémyho (České Budějovice, kino Kotva), Konec Roberta Mitchuma, Přepadení režiséra Juliena Leclercqa (Hradec Králové, kino Centrál).

Festival se koná v celkem 14 partnerských kinech: v Kině 35 Francouzského institutu v Praze, v kinech sítě Europa Cinemas (Praha: Světozor, Lucerna, Brno: Art, České Budějovice: Kotva, Hradec Králové: Centrál, Olomouc: Metropol) a v multikinech CineStar (Praha: Anděl, České Budějovice, Hradec Králové, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň).

 

SERVIS

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky, výjimečně s českým dabingem.
Vstupné na festivalové projekce činí 89 Kč.
Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz
Festival pořádají Francouzské velvyslanectví v České republice, Unifrance, Francouzský institut v Praze a Francouzské aliance v České republice.
Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

 čtěte také:Catherine Deneuve, Miloš Forman a Pavel Liška?

zdroj: Francouzské velvyslanectví v Praze, audiovizuální oddělení

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.