Recenze | FIRMA (nová TV série)

V AXN a Sony Pictures se někdo rozhodl oživit stojaté vody amerických seriálů s divnými a rádoby originálními hrdiny a naservírovat nám konečně nějaký pořádný seriál z právnického prostředí.  A obrátili se na člověka z nejpovolanějších. Autorem předlohy není nikdo jiný než bestseller man John Grisham, který stojí za prequelem seriálu, stejnojmenným slavným filmem s Tomem Cruisem.

JOSH LUCAS

Příběh seriálu Firma pokračuje ve chvíli, kdy ten filmový skončil. Seriál se odehrává deset let po událostech zachycených v románu a jeho filmovém zpracování.
Mitchell McDeere spolu se svou ženou a desetiletou dcerou účastnil programu na ochranu svědků a ve své právnické kariéře pokračoval jinde.

JULIETTE LEWIS A CALLUM KEITH RENNIE

Před deseti lety způsobil totiž konec právnické firmy v Memphisu, která byla ve skutečnosti provázána s chicagskou mafií. Mitch a jeho rodina se na začátku prvních dílů vynořuje z izolace a chtějí si plnohodnotně užívat života a vydobít si nové pozice. To ovšem netuší, nebo se spíš brání uvěřit hrozícímu nebezpečí, které na ně číhá z jejich minulosti…

Tvrdá šéfka právnické kanceláře Alex Kinrossová v podání TRICIE HELFER

Hned na začátku úvodního dílu vás strhne dramatická situace. Mitch evidentně opět před někým utíká. Ve chvíli největšího vypětí se dočkáme flashbacku a příběh se vrátí o několik týdnů dozadu. Narozeninovým dnem jeho dcery Claire (Natasha Calis) se začínáme seznamovat s jeho rodinou, ženou Abby (Molly Parker), bratrem a zároveň spolupracovníkem Rayem McDeerem (Callum Keith Rennie) a důležitou sexy sekretářkou Tammy Hemphillovou v podání Juliette Lewis (ta je zároveň seriálovou přítelkyní Raye).

O dramatické chvíle není nouze

V případě Juliette Lewis je angažmá v seriálech překvapivé, protože si své role velmi pečlivě vybírá a v televizi se téměř vůbec neobjevuje.
Hned v pilotních dílech jsme seznámeni s několika případy, které neřeší jen samotný Mitch, ale zapojuje do nich celou svou kancelář, bratra i ženu. Nechtěně dokonce i vlastní dceru.

TRAILER

Seriál se AXN povedl. Není to právnická konverzačka z devadesátých let, kdy v amerických televizích vznikaly seriály z kanceláří obložených tmavým dřevem jako na běžícím pásu. Nastal tu kvalitativní posun, je evidentní, že způsobem vyprávění a dynamičností se tvůrci snaží přikovat k obrazovkám i mladší ročníky.

Všichni důležití hrdinové

Série z právnického prostředí měly vždy tu výhodu, že pokud byly dobře napsány, nedělalo vám problém vcítit se do problémů obhájců a jejich klientů. Zde to platí také, ale důležitou a nemalou dějovou linku tvoří právě příběh Mitche a jeho rodiny, která je v neustálém nebezpečí. A podle úvodních dílů, které jsem měl možnost shlédnout to na něj “pečou” z několika stran…
V neposlední řadě se Mitch má rozhodnout, zda svou praxi spojí s jednou z největších advokátních firem ve městě.
Josh Lucas jako nástupce Toma Cruise obstál. Jeho herecký výkon je velice dobrý. Zápal a charisma jsou silnou stránku jeho hrdiny a představitele samotného. Koneckonců jeho obrovské modré oči budou zřejmě i malým bonusem k tomu všemu navíc pro ženské divačky.

Juliette Lewis a Josh Lucas

Juliette Lewis netřeba představovat, vynikající charakterní herečka, která pracovala s takovými veličinami jako Scorsese, Allen, Stone a další, hraje Mitchovu odvážnou a charismatickou sekretářku. Zdá se, že také ženu, která může být v jistých situacích velkou oporou. Jeho žena Abby (Molly Parker), je velmi okouzlující a sympatická. Vzpomněli byste si jistě na angažmá její představitelky v seriálu Odpočívej v pokoji. V minulém roce se objevila také v šesté řadě populárního Dextera.
Prvních 120 minut seriálu hodně napovědělo, jak napínavý a originální titul se na obrazovce v nedělní premiéře napříč celým světem objeví.

AXN vsadilo na skvělý herecký ansámbl, výborné autory a režiséry spolu s atraktivním prostředím.
Závěrem připomenu některé tituly autora předlohy Johna Grishama, který v tomto projektu vystupuje jako výkonný producent. Mezi jeho bestsellery patří například ČAS ZABÍJET, PŘÍPAD PELIKÁN, POROTA či VYVOLÁVAČ DEŠTĚ. Jsem přesvědčen, že nemusím dál pokračovat a Firmě dáte v neděli 19. února na AXN šanci.

Celosvětová premiéra napříč všemi kontinenty – v neděli 19. února ve 20.00 na českém AXN.

Martin Staněk, totalfilm.cz
Foto/Video: “Sony Pictures Television/Frank Ockenfels” © 2012 Sony Pictures Television, Inc., All Rights Reserved 

FIRMA (THE FIRM)
PREMIÉRA: 19. ÚNORA 2012/AXN
ČESKÝ DABING

SPT NETWORKS, AXN, PARAMOUNT PICTURES, SONY ENTERTAINMENT
Drama / Akční
USA, 2012
Režie: Holly Dale, David Straiton
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Josh Lucas, Callum Keith Rennie, Molly Parker, Tricia Helfer, Natasha Calis, Shaun Majumder, Juliette Lewis, Ari Cohen, David Richmond-Peck, Conrad Pla, Chris Violette, Brian Markinson

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.