Nepřehlédněte

Recenze | KRÁLOVSKÁ AFÉRA

Královská aféra je zajímavý příběh o vášnivé lásce, která změnila celý dánský národ. Pro nás je jeho přidaná hodnota i v tom, že byl natáčen v České republice. Kromě toho získal i dva Stříbrné Medvědy na letošním Berlinale. Za scénář a hlavní mužský herecký výkon.

Alicia Vikander and Mads Mikkelse

Královna Karolina Matylda Hannoverská (Alicia Vikander) přijíždí do Dánska za svým manželem, šíleným dánským králem Kristiánem VII. (Mikkel Boe Følsgaard). Setkání s ním je pro mladou královnu šokem. Král je dětinský, pološílený egocentrik, který není schopen uspokojit královnu v žádném směru. Na scénu, ale přichází německý lékař Johan Strunsee (Mads Mikkelsen), který si krále získá, a to do té míry, že na čas dokonce převezme v zemi veškerou moc. To ve svém důsledku není negativní, za pomoci královny provede řadu osvíceneckých kroků a schválí spoustu reformních zákonů, což se pochopitelně nelíbí zpátečnické vládě.  Mezi královnou a lékařem postupně vzniká milostné pouto, které na začátku 70. let 18. století propuklo v obrovskou národní aféru.

Potěšitelné je, že režisér Nicolas Arcel neudělal z příběhu plytký milostný příběh, ale díky společnému scénáři z něj za pomoci Rasmuse Heisterberga vytvořil rozsáhlé vyprávění o důležité a fascinující kapitole dánských dějin.

Mads Mikkelsen, Mikkel Boe Foelsgaard a Alicia Vikande

Nejedná se v žádném případě o nudnou sondu do historie nám nepříliš známých dánských dějin. Všechny postavy jsou mnohovrstevnaté, velmi dobře vykreslené a každá si s sebou nese díky hlavním představitelům své silné charisma.

Královská aféra

Představitel šíleného krále, mladý dánský herec Mikkel Boe Følsgaard získal za svou výbornou kreaci Stříbrného Medvěda za hlavní mužský herecký výkon na MFF v Berlíně. Rovněž Mads Mikkelsen, známý z Bondovky Casino Royale hraje skvěle spolu s mladičkou Alicií Vikanderovou, představitelkou královny.
Zajímavá sonda do života dánského dvora, včetně pozvednutí pokličky nad politickým systémem a intrikami té doby bude jistě poutavým zážitkem i pro ty, kterým dánská historie vůbec nic neříká.

Král se svým rádcem

Film má spád, je skvěle natočený a přitom není tak barvotiskově popcornový jako například seriál Tudorovci, kde podíl historie a vztahy byl 20 ku 80 procentům z děje. Navíc narozdíl od Tudorovců nepočítejte s historickými nepřesnostmi. I to je sympatické.
Zapomenout rozhodně nesmím na nesmírně krásnou hudbu Gabriela Yareda a Cyrilla Auforta.
Jak bylo řečeno už na začátku, film vznikal z 90% v naší zemi a jistě bude pro koumáky, kteří hledají ve filmech známé lokace zajímavým materiálem.

Královská aféra je vynikající historická freska, výborně natočená, skvěle napsaná a herecky naprosto skvostná. Silný příběh, silní tvůrci. Bez velkých efektů, o to víc čistá, dobrá filmařina.

AC, totalfilm.cz © 2012
Foto: Aerofilms © 2012, Jiří Hanzl  Zákaz kopírování bez vědomí redakce

KRÁLOVSKÁ AFÉRA (En Kongelig Affære)

PREMIÉRA: 12. DUBNA 2012 (AEROFILMS)
Historický / Drama / Romantický
Dánsko / Švédsko / Česko / Německo, 2012, 128 min
Režie: Nikolaj Arcel
Hrají: Mads Mikkelsen, William Jøhnk Nielsen, Mikkel Boe Følsgaard, Trine Dyrholm, David Dencik, Alicia Vikander, Cyron Bjørn Melville, Erika Guntherová

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.